Subway už patrí Roark Capital
Subway má viac ako 37 000 franšízových reštaurácií vo viac ako 100 krajinách. Od jej založenia v roku 1965 išlo o majetok rodín DeLuca a Buck. Obe rodiny dúfali, že cena prevýši 10 miliárd dolárov vzhľadom k silnej značke a medzinárodným rastom. Investori ale ukázali, že hranicu desať miliárd neprekročia. Dôvodom je predovšetkým to, že v USA sa prejavuje nasýtenie trhu a značka expanduje skôr v zahraničí.
Konkurentom Roark Capital boli investičné firmy TDR Capital a Sycamore Partners, ktorých finálna ponuka bola 8,75 miliardy dolárov vrátane "earn-out" a 8,25 miliardy dolárov bez neho. Earn out je zmluva v oblasti fúzií a akvizícií, ktorá stanovuje, že časť kúpnej ceny bude vyplatená v budúcnosti na základe dosiahnutia určitých cieľov. Táto dohoda umožňuje predajcovi získať ďalšie financie v prípade prosperity spoločnosti. Práve táto dohoda bola kľúčová pri uzatvorení obchodu medzi Roark a Subway, bez nej by čiastka bola 8,95 miliardy dolárov. Toto riešenie umožňuje obom rodinám časom priblížiť ich očakávania pri predaji s realitou.
Roark Capital vlastní aj iné franšízy vrátane konkurenta Subway značky Jimmy John's. Preto má finálna dohoda o predaji ešte jedno zásadné doplnenie. Ak obchod zhatí protimonopolný úrad, Roark zaplatí odškodné majiteľom Subway vo výške 4% hodnoty obchodu.
Kto sú Roark Capital
Súkromná investičná spoločnosť sídliaca v USA vznikla v roku 2001. V súčasnej dobe ovláda Inspire Brands, majiteľov reštauračných reťazcov, vrátane Jimmy John's, Arby, Baskin-Robbins a Buffalo Wild Wings. Ich skúsenosti by mohli pomôcť celkovo k rastu reštauračných značiek, ktoré v USA dosiahli svoj vrchol v časoch pred pandémiou a zatiaľ hľadajú cestu späť.
Subway pracoval na kondícii už pred predajom
S poklesom záujmu sa Subway stretával v USA už v roku 2016, kedy museli zavrieť tisíce pobočiek. Opustili koncept malých franšízantov, ktorí majú jeden alebo dva podniky a držia si skôr rodinný charater. Zmenili dizajn pobočiek a opustili koncept zľavových ponúk, ktoré bránili franšízantom dosahovať zodpovedajúci zisk. V roku 2021 spustili masívny marketing a tento rok už zaznamenali nárast tržieb o 9,85. Akým spôsobom sa tento vývoj dotkne franšízových pobočiek na Slovensku je zatiaľ ťažké predvídať.
Prečítaj články
McDonald's ide zákazníkom bližšie aj do menších miest a radi by našli nových franšízantov. Čím chcú aktuálne zákazníkov osloviť?
Franšízová sieť ponúka zdravšiu alternatívu v oblasti fast foodu už dvadsať rokov. Zaujímavé je, že sa na inováciách aktívne podieľajú aj franšízanti.
„Franšízová sieť gurmánskych bagiet sa úspešne rozrastá a cieli na ďalšie vhodné lokality,“ prezradila Markéta Krejčíková, manažérka pre franšízovú spoluprácu.
Kaliforňan sa so svojím bowl konceptom dostáva už aj do susednej Českej republiky. Kto stojí za úspechom slovenskej franšízy v Brne?
Fruitissimo je na trhu dvadsať rokov a zavedený franšízový model sa presadzuje v nových krajinách. Aké sú najbližšie plány značky?
Najčítanejšie
Ak sa Vám pri vyslovení slova franchising vôbec niečo vybavuje, je to skvelé!
Svetoznáma značka Starbucks začína zatínať drápy na tuzemskom trhu. Jej kávu si môžeme už vychutnať aj u nás.
Franšízová sieť potravín v centre Bratislavy ponúka najžiadanejší sortiment sedem dní v týždni už desať rokov. Aké podmienky ponúka franšízantom?
Stárnutie populácie zvyšuje dopyt po službách starostlivosti o seniorov. Franšízové príležitosti vznikajú aj v tomto odbore. Na trhu zatiaľ chýbajú.
Franchising je systém istého druhu licenčných zmlúv, ktoré sa stávajú čím ďalej tým obľúbenejšími v oblasti podnikania. Do franchisingu je možné zahrnúť i rôzne typy podnikania založeného na distribučných a agentúrnych zmluvách.