Taco Bell na ceste na vrchol

V Európe je možné nájsť reštaurácie Taco Bell vo Veľkej Británii, Holandsku, Fínsku, Grécku, na Islande, v Poľsku, Rusku, Španielsku a od minulého roku v Rumunsku.
20.04.2018
Ambiciózny Taco Bell je v skupine YUM! Brands najmenší, má menej pobočiek ako KFC aj Pizza Hut. Franšízy však vykazujú najväčšie zisky.
 

Franšízová sieť s mexickými špecialitami Taco Bell prekonala v Spojených štátoch Burger King, keď jej predaje v minulom roku vzrástli o 5 % na 9,8 miliardy dolárov, a stala sa tak 4. najúspešnejšou franšízovou sieťou v zámorí. Pomaly, ale iste doťahuje podľa agentúry Bloomberg v ročných obratoch náskok globálne najlepších franšízových značiek McDonald’s, Starbucks či Subway.

Súčasne značka oznámila, že zvýši do roku 2022 počet reštaurácií na 9 tisíc (zo súčasných 7 tisíc). Franšízy Taco Bell generujú odhadom globálne príjmy z predaja vo výške 15 miliárd dolárov ročne. Tento reťazec rýchleho občerstvenia sa neustále rozširuje, nové pobočky plánuje vybudovať v Brazílii, Kanade, Číne a Indii. V Spojených štátoch sa otvorí nový formát Taco Bell Cantina, ktorý je určený tiež pre služby drive-thru, má nový dizajn, a na rozdiel od klasického formátu bude ponúkať zákazníkom alkoholické nápoje.

Ambiciózne plány podporované zvýšením predajov v posledných rokoch prilákali ku značke väčší počet franšízantov, čo pomohlo Taco Bell k ďalšej expanzii. I preto sa tento rok franšízová sieť umiestila ako 8. v prestížnom rebríčku magazínu Entrepreneur Franchise 500, a prebojovala sa tak medzi aktuálne najúspešnejšie americké franšízové značky. Dobré výsledky sú ale tiež dôsledkom pravidelných investícií do zlepšovania kvality služieb.

Novinky preukázateľne zvyšujú predaj

Vo svojej ponuke Taco Bell neustále prináša "svieže" nové produkty, ktoré sú "kreatívne a zábavné zároveň". Spomenúť je možné napríklad čierne rizoto, avokádové špeciality, a podobne." Naši franšízanti ​​uznali, že to, čo bolo včera úspešné, nemusí byť nutne úspešné i v budúcnosti. Preto sa s veľkou vášňou učia, preberajú nové myšlienky a pracujú na spojení s mladšou generáciou, " tvrdí zástupca spoločnosti. Americký reťazec rýchleho občerstvenia s mexickým jedlom skúša preraziť opakovane tiež v strednej a východnej Európe. V 90. rokoch sa po nie veľmi úspešnom pokuse značka stiahla dočasne z poľského trhu. V minulom roku úspešne expandovala do Rumunska.

Nadšenie, s ktorým sa Taco Bell snaží prezentovať svoje služby, je podložené reálnymi číslami a údajmi - nové položky v menu majú podľa štatistík významný dopad na rast tržieb. V roku 2012, kedy spoločnosť uviedla do predaja špecialitu Doritos Locos Taco oslavujúcu jej 50. narodeniny, dosiahli napríklad predaje tohto prémiového produktu cez 1 miliardu dolárov za rok. Za necelých 10 týždňov predala spoločnosť viac ako 100 miliónov mexických sendvičov Doritos Locos Taco.

Napriek tomu je počet reštaurácií Taco Bell oveľa nižší ako sesterských značiek KFC a Pizza Hut, ktoré sú tiež vo vlastníctve skupiny YUM! Brands. Franšízy Taco Bell sa ukázali byť veľmi ziskové. Spoločnosť YUM! Group sa nachádza v 135 krajinách a prevádzkuje celkovo viac ako 45 000 reštaurácií, z ktorých väčšina je otvorená v systéme franšízy. Hlavnými piliermi spoločnosti sú tri značky - KFC, Pizza Hut a Taco Bell, vďaka ktorým je lídrom na trhu s pizzou i kuracími a mexickými špecialitami, ale tiež v oblasti globálnej expanzie v maloobchodnom segmente.