Subway štartuje veľkú premenu

"Každá veľká značka si musí prejsť svojimi horšími časmi. Veci sa rýchle menia a robíme veľa pre to, aby sme hroziacim problémom predchádzali," hovorí prezidentka Subway Suzanne Greco, ktorá stojí v čele franšízovej siete od roku 2015.
17.04.2018
Americký fastfoodový gigant plánuje vlastné zmenšenie. Franšíz bude ubúdať, sieť by sa tým mala podľa vedenia firmy stabilizovať.
 

Vedenie jednej z najväčších franšízových sietí sveta oznámilo, že aj tento rok bude pokračovať v rušení niektorých franšízových pobočiek. V minulom roku sa globálna sieť Subway "zmenšila" o viac ako 900 pobočiek, centrála v USA sa preto rozhodla ich počet ešte viac obmedziť tak, aby naopak stabilizovala celú franšízovú sieť. Podľa listu Business Insider bola v posledných mesiacoch stratová až tretina z 25 800 amerických pobočiek.

Subway pritom už dlhšiu dobu čelí výčitkám, že skôr ako o prosperitu franšízantov a ich pobočiek ide vedeniu spoločnosti o zisk z franšízových poplatkov. V reakcii na sťažnosti niektorých franšízantov predovšetkým v Severnej Amerike Subway presťahovala 500 pobočiek, tento rok sa chystá premiestniť ďalšie. V päťdesiatročnej histórii americkej gastronomickej značky je to prvýkrát, kedy prišlo v USA k prerušeniu kontinuálneho rastu počtu franšíz. Posledných 5 rokov Subway trpí úbytkom zákazníkov, a bola preto donútená zmeniť stratégiu pre svoju expanziu, jej (dosiahnutým) cieľom bolo stať sa franšízovou sieťou s najväčším počtom franšíz na svete.

Každé zmeny sprevádza diskusia

Novým plánom je momentálne zväčšenie objemu predaja a zvýšenie ziskovosti jednotlivých franšíz. Vedenie Subway chce "dôkladne preskúmať a zlepšiť lokalitu každej pobočky". "Chceme využiť príležitosť a stabilizovať svoje postavenie na trhu. Toto je iba začiatok. Nachádzame sa vo veľmi optimistickom období," uviedla prezidentka Subway Suzanne Greco s tým, že každé zavádzanie zmien sprevádza diskusia, čo je aj prípad sťažností franšízantov. V nasledujúcich 5 až 10 rokoch by sa Subway mala premeniť na sieť s menším počtom franšíz, franšízanti by ale podľa vedenia mali získať zmenami výhodnejšie postavenie v rámci celého systému.

Obdobie transformácie pre Subway predznamenali v polovice minulého roku zmeny dizajnu pobočiek aj loga. Subway zavádza tiež objednávkový digitálny systém pre ponáhľajúcich sa hostí. Skrátiť by sa tak mala doba čakania na výrobu objednávky. Franšízová licencia stojí 7 500 eur. Pokiaľ franšízant stihne otvoriť prevádzku do roka, dostane polovicu licenčného poplatku späť. Značke odvádza 8 % z tržieb a 4,5 % platí za marketing. Asi 147 tisíc eur musí majiteľ franšízy Subway investovať do zariadenia.