KFC chce vzdelávať Číňanov

Fastfoodový reťazec KFC otvorí v Číne 18 nových pobočiek, ktorých interiér a zariadenie bude odkazovať na dôležité udalosti tamojšej histórie. Národné múzeum v Číne vyjadrilo nádej, že projekt pomôže zlepšiť vzdelávanie a poznatky o vlastnej krajine čínskym deťom a mládeži, ktorá tvorí významnú časť klientely známej značky pre výrobu a predaj kuracích špecialít. Na národnú identitu v Číne sa spoliehal pri svojej marketingovej stratégii už Starbucks, keď uviedol do predaja špeciálne hrnčeky s tradičnými čínskymi vzormi.
KFC chce vo svojich vybraných reštauráciách vystavovať okrem iného archeologické pamiatky, nájdené v mestách, kde stoja pobočky. V jednej budú vystavené napríklad bronzové artefakty z dôb vlády dynastie Šang v 2. tisícročí pred. n. l. Animované video na obrazovke by malo vysvetľovať, kde presne boli nájdené, kto ich vyrobil, a na aké účely slúžili. "Vieme, že 85 % zákazníkov KFC v Číne sú deti a mladí ľudia," uviedol riaditeľ Národného múzea Li Liusan. "Dúfame, že sa pri jedle môžu dozvedieť viac o čínskej kultúre."
Synonymum pre "západné jedlo"
Značka KFC má v Číne silné korene, prvú (trojposchodovú) pobočku otvorila v Pekingu v roku 1987. Patrila medzi prvých výrobcov rýchleho občerstvenia v najľudnatejšej krajine sveta. Dnes vlastní vo viac ako 1 100 mestách 5 tisíc pobočiek, a pred svojimi najväčšími konkurentmi má takmer dvojnásobný náskok. Franšízová sieť Starbucks má napríklad momentálne v Číne 3 tisíc franšízových pobočiek, do roku 2021 by ich malo byť celkovo cez 5 tisíc, čím by sa počet mal dorovnať. Aj McDonald’s chce svoju čínsku expanziu zrýchliť v tomto roku.
Americké fastfoodové značky ako KFC a McDonald’s predstavujú pre Číňanov synonymum pre "západné jedlo". A to z hľadiska kvality aj ceny. Pred 30 rokmi bol obed v KFC pre mnohých z nich luxusnou záležitosťou, ktorú si mohli dovoliť párkrát do mesiaca. Deti dostávali návštevu fastfoodov ako odmenu za výsledky v škole, a ešte do roku 2007 predstavovalo rýchle občerstvenie viac ako polovicu reštauračných podnikov v Číne. Posledných 10 rokov však ich obľuba v krajine pomaly klesá následkom rastúceho trhu a konkurencie.
Prečítaj články

Food trucky tvoria nový európsky trend. Rozmach týchto franšíz prebieha aj na Slovensku. Ako je to s investičními nákladmi a začatím vlastného podnikania s mobilným občerstvením?
Franšízová sieť Bageterie Boulevard pokračuje v zvyšovaní počtu pobočiek. Po Česku chce pridať expanziu na Slovensku. Franšízantom sa ponúkajú nové príležitosti aj mimo Bratislavy.
Svetová franšízová sieť sa môže pochváliť posilnením svojich pozícií v konkurencii fast foodov. Značka otvorila pobočku v Bratislave a Topoľčanoch.
Fruitisimo je európska sieť prevádzok zdravej varianty fastfoodu, ktorá vznikla v Českej republike. Ich rastu pomáha aj vzájomné zdieľanie skúseností jednotlivých franšízantov.
Franšízová sieť s čerstvým ovocím v pravej belgickej čokoláde Choco Boss ponúka zaujímavý nápad na podnikanie s priaznivými vstupnými investíciami.
Najčítanejšie

Keď sa povie franšízové podnikanie, väčšina z nás si predstaví väčšie mesto a gastro franšízu. Naturhouse dokazuje, že to ide aj inak. Ich koncept pracuje s vernými klientmi.
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Stravovanie v krabičkách sa presadilo v slovenských domácnostiach aj kanceláriách. Ako na to ide česká franšíza FITeat?
Dopyt po upratovacích, sťahovacích a remeselných službách je veľký. Ako z tejto situácie ťažiť vysvetlí Jiří Bártík, obchodný manažér medzinárodnej siete Extra Services.
Svetoznáma značka Starbucks začína zatínať drápy na tuzemskom trhu. Jej kávu si môžeme už vychutnať aj u nás.