Historický risk McDonald’s

McDonald’s sa prvýkrát angažoval pri organizovaní Olympijských hier v roku 1968 v Mexiku. S MOV mal pôvodne podpísaný kontrakt až do Tokia 2020, ale končí o tri roky skôr. Súčasne zahájil testovací predaj burgerov z čerstvého mäsa.
03.07.2017
McDonald’s začne ponúkať čerstvé hovädzie. Riskuje tak stratu hostí? Zároveň končí po 40 rokoch so sponzoringom Olympijských hier.
 

Ponuku franšízovej siete McDonald’s by mal budúci rok obohatiť burger z čerstvého hovädzieho, a nie z mrazeného mäsa. Štvrť libry vážiace čerstvé mleté a smažené mäso v žemli je súčasťou stratégie, ktorá má priniesť do fastofoodov kvalitnejšie a hodnotnejšie potraviny ako bývalo doteraz zvykom. Ako však uvádza napríklad agentúra Reuters, zákazníci nie sú testovacím predajom čerstvých hamburgerov nijako zvlášť nadšení.

Na jedlo totiž musia dlhšie čakať, čo je pre reštauráciu rýchleho občerstvenia, ktorá sa posledné roky sústredila práve na čo najrýchlejšiu obsluhu, veľmi riskantný krok. Hľadanie kompromisu medzi časom a kvalitou jedla sa gastromickému gigantu nemusí oplatiť. Čerstvé burgery by pritom mali byť v ponuke všetkých amerických pobočiek už od začiatku roka 2018 - a práve tam tvorí 70 % klientely každodenní klienti, pre ktorých je rýchlosť obsluhy a úspora času prioritou.

Každú sekundu odíde jeden hosť

Každá sekunda sa pritom pri práci obsluhy v McDonald’s meria, a každá na viac znamená odchod ďalších ponáhľajúcich sa hostí. Spoločnosť síce údaje nezverejňuje, podľa nemenovaných zdrojov sa za posledný rok čas na obsluhu jedného klienta značne navýšil. Dôvodom je i fakt, že sa pripravujú po novom až po objednaní. Hamburgery v predajoch McDonald’s globálne predstavujú v USA necelú štvrtinu, a ich čerstvá alternatíva je ďalším pokusom nového generálneho riaditeľa Stevea Easterbrooka o modernizáciu viac ako 60 rokov starého občerstvovacieho reťazca. A trendy velia najvyššiu kvalitu, s ktorou samozrejme súvisí i čerstvosť surovín.

Súčasne vedenie McDonald’s oznámilo, že ukončilo po vzájomnej dohode spoluprácu s Medzinárodným olympijským výborom (MOV) po "prehodnotení všetkých aspektov podnikania". McDonald’s sa podľa vyjadrenia šéfky globálneho marketingu Silvie Lagnado chce sústrediť na iné obchodné ciele. Spoločnosť sponzorovala MOV od roku 1976 a bola jedným z trinástich hlavných partnerov. Pôvodne mala podpísaný kontrakt tiež pre Tokio 2020. Konkrétne dôvody predčasného vypovedania zmluvy ani jedna zo strán neoznámila.