Veľká zmena v McDonald’s

Americká spoločnosť McDonald’s chystá modernizáciu a vylepšenie svojich franšízových pobočiek v rámci tzv. Zážitkov budúcnosti. Inovácie by mali obsahovať napríklad inštaláciu samoobslužných kioskov, nové pulty pre predaj dezertov, či stolné lokátory, ktoré by mali personálu pomáhať pri doručovaní jedla zákazníkom v reštaurácii. Centrála by sa na modernizácii pobočiek mala finančne podieľať 55 %, zvyšok by si mali franšízanti zaplatiť sami.
Inovácia zariadenia jednej pobočky by mala stáť podľa Wall Street Journal od 150 do 700 tisíc dolárov. V histórii siete reštaurácií rýchleho občerstvenia ide o bezprecedentný krok, ktorý by sa mal týkať v prvej fáze iba franšíz v USA. McDonald’s doteraz vždy od svojich franšízantov vyžadoval investície do zmien na franšízových pobočkách i napríklad ich nového zariadenia a nikdy sa na nich sám väčšinovo nepodieľal.
Zastaralé reštauračné zariadenie
Práve tento postup viedol v minulosti k sporom centrály s franšízantmi. Niektorí z nich sa sťažovali, že ich neustále investície do podniku doviedli až k vynútenému bankrotu, kedy museli franšízu predať, alebo ju odovzdať niekomu inému. Plánovaná modernizácia franšíz McDonald’s obsahovala tiež požiadavku centrály, aby si zákazníci mohli v reštauráciách sami kombinovať náplň hamburgerov podľa chuti. Táto časť plánov bola ale medzitým údajne odsunutá stranou.
Podľa vedenia McDonald’s spoločnosť prišla v posledných 5 rokoch o 500 miliónov objednávok iba v Spojených štátoch následkom nárastu konkurencie (predovšetkým Burger King). Medzi novinky v sieti fastofoodov McDonald’s budú patriť tiež nové zamestnanecké uniformy. Celkové tržby McDonald’s za posledný štvrťrok klesli o 4 % na 5,68 miliárd amerických dolárov. Jeden z nemenovaných franšízantov denníku Wall Street Journal povedal, že zmeny v reštauráciách sú nutné i vzhľadom na to, že v porovnaní so zariadením konkurenčných reštaurácií je väčšina pobočiek McDonald’s zastarala.
Prečítaj články

Food trucky tvoria nový európsky trend. Rozmach týchto franšíz prebieha aj na Slovensku. Ako je to s investičními nákladmi a začatím vlastného podnikania s mobilným občerstvením?
Franšízová sieť Bageterie Boulevard pokračuje v zvyšovaní počtu pobočiek. Po Česku chce pridať expanziu na Slovensku. Franšízantom sa ponúkajú nové príležitosti aj mimo Bratislavy.
Svetová franšízová sieť sa môže pochváliť posilnením svojich pozícií v konkurencii fast foodov. Značka otvorila pobočku v Bratislave a Topoľčanoch.
Fruitisimo je európska sieť prevádzok zdravej varianty fastfoodu, ktorá vznikla v Českej republike. Ich rastu pomáha aj vzájomné zdieľanie skúseností jednotlivých franšízantov.
Franšízová sieť s čerstvým ovocím v pravej belgickej čokoláde Choco Boss ponúka zaujímavý nápad na podnikanie s priaznivými vstupnými investíciami.
Najčítanejšie

Keď sa povie franšízové podnikanie, väčšina z nás si predstaví väčšie mesto a gastro franšízu. Naturhouse dokazuje, že to ide aj inak. Ich koncept pracuje s vernými klientmi.
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Stravovanie v krabičkách sa presadilo v slovenských domácnostiach aj kanceláriách. Ako na to ide česká franšíza FITeat?
Dopyt po upratovacích, sťahovacích a remeselných službách je veľký. Ako z tejto situácie ťažiť vysvetlí Jiří Bártík, obchodný manažér medzinárodnej siete Extra Services.
Svetoznáma značka Starbucks začína zatínať drápy na tuzemskom trhu. Jej kávu si môžeme už vychutnať aj u nás.