Subway sa prvý krát zmenšil

Spoločnosť Subway je svojim spôsobom unikátna, pretože nemá vo vlastníctve ani jednu reštauráciu, všetky jej pobočky sú franšízy.
12.05.2017
Známa sieť amerických fastfoodov s ponukou sendvičov v minulom roku prvý krát v histórii zatvorila viac pobočiek v USA ako otvorila.
 

Spoločnosť Subway v prehlásení uviedla, že za poklesom počtu amerických franšíz stojí fakt, že sa sústredili v roku 2016 na rozvoj a rast mimo USA. Musela preto zatvoriť 359 pobočiek. Pre svoje americké franšízy chystá tento rok niekoľko výrazných zmien, ktoré by franšízovej sieti pomohli v domácich Spojených štátoch vrátiť sa opäť k rastu.

Rok 2017 do našej spoločnosti priniesol vzrušujúcu transformáciu, ktorá zahŕňa uvedenie nových a vylepšených produktov, a mala by sa podieľať na väčšej spokojnosti zákazníkov a ideálnu lokalizáciu franšíz Subway pre ich ďalší úspech," uviedla spoločnost pre agentúru Bloomberg. V Amerike má Subway momentálne 26 744 prevádzok, po celom svete ich počet prekročil už hranicu 44 tisíc (v 112 krajinách).

V tomto smere je najväčšou franšízovou sieťou na svete, konkurenčný McDonald’s má globálne 36 tisíc reštaurácií. Subway za minulý rok zaznamenala straty tiež v obrate, jej zisk v USA klesol medziročne z 11,5 miliárd dolárov na 11,3 miliardy. V medzinárodnom meradle však sieť Subway naopak rástla, jej zisk medziročne stúpol o 3,7 % na 5,8 miliárd dolárov. Oblasti mimo USA sú teda pre ďalší rozvoj značky naďalej kľúčové.

Niekoľko teórií poklesu záujmu o fastfoody

V poslednom štvrťroku 2016 poklesol zisk aj McDonald’s o 1,3 %, a to napriek tomu, že sa spoločnosť snažila zákazníkov nalákať napríklad na neobmedzené otváracie hodiny, či ponukou alternatívnych zdravých jedál v podobe šalátov a potravín s nízkym obsahom kalórií. Existuje preto niekoľko teórií, prečo sa posledný rok fastfoodom všeobecne darí horšie.

Podľa jednej je americký trh už presýtený gastronomickými konceptmi typu Subway, Chipotle, či Arby’s. Ďalší zasa tvrdí, že s nárastom cien potravín v Amerike sa ľudia častejšie stravujú doma, a doma tiež viac varia. A tretia hovorí, že vinou je rastúca konkurencia, príkladom je napríklad sieť reštaurácií Olive Garden, ktorá sa orientuje na taliansku kuchyňu, a ponúka za nízku cenu kvalitnejšie hotové pokrmy z hľadiska zloženia i prípravy.