Starbucks zahájil vojnu o Talianov

Do konca budúceho roka sa otvorí v Miláne prvá talianska pobočka Starbucks Rostery, oznámilo vedenie pre americkú stanici CNN. Starbucks má pobočky v 27 krajinách, Taliansko na ich zoznamu doteraz chýbalo.
06.04.2017
Američan Howard Schultz vymyslel koncept Starbucks v roku 1983 počas cesty do Milána. Značka v krajine, kde prišlo na svet espresso, otvorí budúci rok svoju prvú kaviareň.
 

Globálne najväčšia kaviarenská sieť pôvodom z USA sa vracia do mesta, ktoré bolo inšpiráciou pre vznik značky v podobe, ako ju poznáme dnes. Nová kaviareň a pražiareň Starbucks v Miláne bude mať rozlohu 2,5 tisíca metrov štvorcových, ponúkať by mala prémiovú kávu a pečivo od známej milánskej spoločnosti Rocco Princi. Podobne ako vo svojich ďalších špecializovaných prémiových predajniach Starbucks Roastery mimo Európy, napríklad v Šanghaji či New Yorku.

Starbucks plány na vstup do Talianska, ktorá je domovinou klasického espressa, oznámila tesne pred odchodom Howarda Schultze z vedenia. Krok je to pomerne odvážny, pretože Taliani sú pyšní a nároční na gastronomické umenie. A espresso je po špagetách ich najväčšou pýchou. Obvykle svoj obľúbený nápoj za v priemere 1 euro konzumujú pri baroch v miestnych rodinných kaviarňach. Ťažko vzhľadom na ich patriotizmu odhadovať či si obľúbia tiež americký spôsob konzumácie espressa - vo veľkom hrnčeku, riedené horúcou vodou či mliekom. Znalci talianskych tradícií sú skeptickí.

Stret dvoch odlišných kultúr

Kávu si Taliani totiž najčastejšie vyberajú podľa názvu a mena spoločnosti, ktorá ju vyrába. Samozrejme sa pri tom riadia predchádzajúcimi skúsenosťami, Taliani proste neradi s kávou experimentujú. Starbucks tvrdí, že je na stret dvoch odlišných kultúr globálna značka pripravená. Expandovať v Taliansku chce pomaly a opatrne, s úctou k miestnej tradícii a podmienkam talianskeho trhu. V túto chvíľu plánuje Starbucks otvorenie niekoľkých pobočiek v Miláne, o ďalších mestách sa zatiaľ nehovorilo.

Podľa údajov spoločnosti Euromonitor sú Taliani stále zamilovaní do kvalitnej kávy a sú ochotní za svoju vášeň zaplatiť i vyššími cenami. Ich celkové výdaje za tento nápoj v minulom roku medziročne vzrástli o 2 % na 1,8 miliárd eur. Najväčšou značkou v krajine je Luigi Lavazza, ktorá ovláda celú tretinu ich trhu s kávou. Starbucks dúfa, že v Taliansku budú úspešní. "Čakali sme na túto príležitosť veľa rokov, aby sme ukázali talianskemu ľudu hlboký rešpekt k jeho bohatému dedictvu a kultúre varenia kávy. Veríme, že je ten správny čas, aby sa Starbucks pokúsil dobyť Miláno," uvádza Starbucks v prehlásení.