Starbucks zahájil vojnu o Talianov

Globálne najväčšia kaviarenská sieť pôvodom z USA sa vracia do mesta, ktoré bolo inšpiráciou pre vznik značky v podobe, ako ju poznáme dnes. Nová kaviareň a pražiareň Starbucks v Miláne bude mať rozlohu 2,5 tisíca metrov štvorcových, ponúkať by mala prémiovú kávu a pečivo od známej milánskej spoločnosti Rocco Princi. Podobne ako vo svojich ďalších špecializovaných prémiových predajniach Starbucks Roastery mimo Európy, napríklad v Šanghaji či New Yorku.
Starbucks plány na vstup do Talianska, ktorá je domovinou klasického espressa, oznámila tesne pred odchodom Howarda Schultze z vedenia. Krok je to pomerne odvážny, pretože Taliani sú pyšní a nároční na gastronomické umenie. A espresso je po špagetách ich najväčšou pýchou. Obvykle svoj obľúbený nápoj za v priemere 1 euro konzumujú pri baroch v miestnych rodinných kaviarňach. Ťažko vzhľadom na ich patriotizmu odhadovať či si obľúbia tiež americký spôsob konzumácie espressa - vo veľkom hrnčeku, riedené horúcou vodou či mliekom. Znalci talianskych tradícií sú skeptickí.
Stret dvoch odlišných kultúr
Kávu si Taliani totiž najčastejšie vyberajú podľa názvu a mena spoločnosti, ktorá ju vyrába. Samozrejme sa pri tom riadia predchádzajúcimi skúsenosťami, Taliani proste neradi s kávou experimentujú. Starbucks tvrdí, že je na stret dvoch odlišných kultúr globálna značka pripravená. Expandovať v Taliansku chce pomaly a opatrne, s úctou k miestnej tradícii a podmienkam talianskeho trhu. V túto chvíľu plánuje Starbucks otvorenie niekoľkých pobočiek v Miláne, o ďalších mestách sa zatiaľ nehovorilo.
Podľa údajov spoločnosti Euromonitor sú Taliani stále zamilovaní do kvalitnej kávy a sú ochotní za svoju vášeň zaplatiť i vyššími cenami. Ich celkové výdaje za tento nápoj v minulom roku medziročne vzrástli o 2 % na 1,8 miliárd eur. Najväčšou značkou v krajine je Luigi Lavazza, ktorá ovláda celú tretinu ich trhu s kávou. Starbucks dúfa, že v Taliansku budú úspešní. "Čakali sme na túto príležitosť veľa rokov, aby sme ukázali talianskemu ľudu hlboký rešpekt k jeho bohatému dedictvu a kultúre varenia kávy. Veríme, že je ten správny čas, aby sa Starbucks pokúsil dobyť Miláno," uvádza Starbucks v prehlásení.
Prečítaj články

Food trucky tvoria nový európsky trend. Rozmach týchto franšíz prebieha aj na Slovensku. Ako je to s investičními nákladmi a začatím vlastného podnikania s mobilným občerstvením?
Franšízová sieť Bageterie Boulevard pokračuje v zvyšovaní počtu pobočiek. Po Česku chce pridať expanziu na Slovensku. Franšízantom sa ponúkajú nové príležitosti aj mimo Bratislavy.
Svetová franšízová sieť sa môže pochváliť posilnením svojich pozícií v konkurencii fast foodov. Značka otvorila pobočku v Bratislave a Topoľčanoch.
Fruitisimo je európska sieť prevádzok zdravej varianty fastfoodu, ktorá vznikla v Českej republike. Ich rastu pomáha aj vzájomné zdieľanie skúseností jednotlivých franšízantov.
Franšízová sieť s čerstvým ovocím v pravej belgickej čokoláde Choco Boss ponúka zaujímavý nápad na podnikanie s priaznivými vstupnými investíciami.
Najčítanejšie

Keď sa povie franšízové podnikanie, väčšina z nás si predstaví väčšie mesto a gastro franšízu. Naturhouse dokazuje, že to ide aj inak. Ich koncept pracuje s vernými klientmi.
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Stravovanie v krabičkách sa presadilo v slovenských domácnostiach aj kanceláriách. Ako na to ide česká franšíza FITeat?
Dopyt po upratovacích, sťahovacích a remeselných službách je veľký. Ako z tejto situácie ťažiť vysvetlí Jiří Bártík, obchodný manažér medzinárodnej siete Extra Services.
Svetoznáma značka Starbucks začína zatínať drápy na tuzemskom trhu. Jej kávu si môžeme už vychutnať aj u nás.