Rekordman medzi franšízami

Preslávili sa výrobou sendvičov priamo pred očami zákazníkov a podľa ich prianí. Napriek tomu, že za globálnu kráľovnú fastfoodov a franšízových sietí je stále všeobecne považovaná spoločnosť McDonald’s, Subway už pred niekoľkými rokmi predbehla americkú jednotku práve v počte pobočiek po celom svete - o necelý tisíc reštaurácií. Svoj náskok od tej doby stále zvyšuje, jej prevádzky sú v porovnaní s McDonald’s oveľa menšie a poskytujú tiež menej komfortu. U verných zákazníkov boduje stále Subway svojou politikou používania "superčerstvých" surovín či mäsom z malochovu, ktoré neobsahuje zostatky antibiotík.
U svojich franšízových partnerov má dlhodobý úspech predovšetkým vďaka nízkym vstupným nákladom a jednoduchej prevádzke reštaurácií. Takmer 70% nových franšíz Subway si obstarávajú prevádzkovatelia reštaurácií. Iba v USA úspešne fungovalo v minulom roku 27 tisíc franšízových pobočiek, v 90 krajinách sveta je ich dohromady 18 tisíc (napr. Austrália, Nový Zéland, Saudská Arábia, Británia, Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Belgicko, Luxembursko a Holandsko). Záujem zameriava momentálne na Rusko (otvára tam na 200 nových reštaurácií za rok) a Poľsko.
Navrhnite si sami aj podobu pobočky
Prioritou pri výbere a schvaľovaní nových franšíz je miesto a mesto. Najčastejšie sa pobočky Subway objavujú v obchodných centrách, na diaľniciach, odpočívadlách, v bizniscentrách, alebo na vlakových staniciach. V tuto chvíľu napríklad hľadá Subway franšízantov pre pobočku u susedov v Zlíne, či obchodnom centri v Jablonci a Kladne. Ďalším lokalitám sa tiež nebráni, franšízant môže miesto aj projekt na stavbu novej reštaurácie navrhnúť centrále sám.
Licencie na otvorenie podniku stojí 7 500 eur. Pokiaľ franšízant stihne otvoriť prevádzku do jedného roka, dostane polovicu investície od centrály späť. Okrem toho prevádzkovateľ reštaurácie odvádza značke 8 % z tržieb. V priemere 147 tisíc eur musí majiteľ investovať do zariadenia, záleží samozrejme na veľkosti prevádzky. V minulom roku v Českej republike zvýšila značka Subway tržby o 11 %.
Prečítaj články

Food trucky tvoria nový európsky trend. Rozmach týchto franšíz prebieha aj na Slovensku. Ako je to s investičními nákladmi a začatím vlastného podnikania s mobilným občerstvením?
Franšízová sieť Bageterie Boulevard pokračuje v zvyšovaní počtu pobočiek. Po Česku chce pridať expanziu na Slovensku. Franšízantom sa ponúkajú nové príležitosti aj mimo Bratislavy.
Svetová franšízová sieť sa môže pochváliť posilnením svojich pozícií v konkurencii fast foodov. Značka otvorila pobočku v Bratislave a Topoľčanoch.
Fruitisimo je európska sieť prevádzok zdravej varianty fastfoodu, ktorá vznikla v Českej republike. Ich rastu pomáha aj vzájomné zdieľanie skúseností jednotlivých franšízantov.
Franšízová sieť s čerstvým ovocím v pravej belgickej čokoláde Choco Boss ponúka zaujímavý nápad na podnikanie s priaznivými vstupnými investíciami.
Najčítanejšie

Keď sa povie franšízové podnikanie, väčšina z nás si predstaví väčšie mesto a gastro franšízu. Naturhouse dokazuje, že to ide aj inak. Ich koncept pracuje s vernými klientmi.
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Stravovanie v krabičkách sa presadilo v slovenských domácnostiach aj kanceláriách. Ako na to ide česká franšíza FITeat?
Dopyt po upratovacích, sťahovacích a remeselných službách je veľký. Ako z tejto situácie ťažiť vysvetlí Jiří Bártík, obchodný manažér medzinárodnej siete Extra Services.
Svetoznáma značka Starbucks začína zatínať drápy na tuzemskom trhu. Jej kávu si môžeme už vychutnať aj u nás.