Franšíza s chuťou Ameriky

Na podávané špeciality vymyslel Lawrence Frank špeciálny vozík na rezanie mäsa. Toto zariadenie, ktoré váži 320 kg, bolo vyrobené z nerezovej ocele a svojho majiteľ vtedy stálo imanie.
07.06.2016
Lawry´s je kultová americká reštaurácia, ktorá ponúka päťhviezdičkové menu. Práve teraz hľadá partnera pre tuzemský trh.
 

Krásne prostredie, profesionálne služby a vynikajúce menu – práve tým sa odlišujú všetky špičkové reštaurácie. Okrem množstva pokrmov a chutí je reštaurácia Lawry´s hrdá na vlastné špeciality, medzi ktoré patrí predovšetkým takzvané „prvé rebierko“ - roastbeef, opekaný celých 22 hodín bez prestávky s kosťou. Túto delikatesu reštaurácie ponúka už  75 rokov. Keď v roku 1938 Lawrence (Lawry) Frank a Walter Van de Kamp otvorili prvú reštauráciu Lawry´s v Beverly Hills, mali šesť mesiacov v jedálnom lístku iba jedno hlavné jedlo: „prvé rebierko“. Odvtedy je "The Prime Rib" v ponuke nepretržito. Okrem tejto hovädzej špeciality je možné si objednať aj ryby alebo morské plody.

V súčasnosti sú v USA štyri reštaurácie, ktoré sú pomenované Lawry´s. Sú riadené potomkami dvoch zakladateľských rodín. Rozhodli sa, že svoje kuchárske schopnosti budú odovzdávať franšízantom. Prvé franšízové reštaurácie boli otvorené na druhej strane Pacifiku v Osake, Tokiu, Hong Kongu, Soule a Singapure. Spoločnosť EEC, ktorá koncept zastupuje, sa chce teraz zamerať aj na európske trhy, kde má v úmysle naviazať spoluprácu s franšízantami, takzvanými "Area licensees".

„Keďže hovoríme o prvotriednej reštaurácii, hľadáme takých kandidátov, ktorí budú schopní zaistiť rozvoj konceptu na miestnych trhoch. Mali by to byť stabilné a finančne silné spoločnosti, ktoré už podnikali v oblastiach gastronómie a pohostinstva a budú schopné financovať prevádzku na luxusných miestach. Licencia umožňuje otvorenie dvoch reštaurácií,“ hovorí Edwards s tým, že počiatočná investícia je asi štyri milióny dolárov.

Typický rozmer reštaurácií Lawry´s sa pohybuje medzi 600 až 1200 m² a je pre ne charakteristický elegantný interiér. Franšízor sa zaväzuje pomáhať pri výbere miesta a s vnútornej dispozícií reštaurácie. „Ako budúci manažér zodpovedný za rozvoj a manažment reštaurácie na miestnom trhu musí kandidát prejsť školením a tréningom v USA. Najskôr strávi tri týždne v našej reštaurácii v Beverly Hills a potom tri týždne v reštaurácii v Las Vegas,“ hovorí Edwards.

Partneri sa môžu spoľahnúť na podporu franšízora počas výstavby a tiež v priebehu otvárania reštaurácie a prevádzky. „Franšízant samozrejme v balíčku získa všetky potrebné marketingové a propagačné materiály,“ dodáva k spolupráci s Lawry´s William Edwards.