Módny biznis s franšízou

Miesto na predaj / Optimálna veľkosť obchodu Esotiq je medzi 50 a 100 m2. Priestory by sa mali nachádzať v centre mesta, na hlavnej ulici alebo v obchodnom centre.
Piatok
21.10.2022
Spodná bielizeň, pyžamá, plavky aj kozmetiku – to všetko nájdu zákazníci v predajniach Esotique & Henderson. Na Slovensku chce uspieť vďaka franšíze.
 

Tým správnym miestom na otvorenie franšízových obchodov so značkovou módou Esotiq sú mestá s viac ako 50 tisíc obyvateľmi a atraktívne lokality v nich. Kľúčové pre zisk licencie je nájsť ten pravý priestor s veľkosťou 50 až 100 m2, ktorý sa môže nachádzať na obchodných uliciach, aj v nákupných centrách.

Čo sa týka investície, na ktorú sa musí franšízant tejto pôvodom poľskej značky pripraviť, tak tá je závislá najmä od veľkosti obchodu, ktorý sa franšízový partner rozhodne otvoriť, a od veľkosti zmien, ktoré je potrebné realizovať pre jeho prispôsobenie franšízovej sieti. Podmienkou udelenia licencie totiž je, že všetky predajne Esotiq majú rovnaký dizajn, ktorý je povinný rešpektovať každý franšízant. Na úpravu priestorov  sa využívajú dizajnéri, ktorých sprostredkuje franšízor. Cieľom je vytvoriť prostredie, ktoré zaručí pohodlie a komfort pre zákazníka, a tiež správne množstvo vystaveného tovaru, ktorý zaručí dobrý predaj. Investičné náklady spojené s usporiadaním salónu Esotiq predstavujú zhruba 225 eur za m2.

Nasadenie a podpora

Poskytovateľ franšízových licencií od svojich budúcich franšízantov nepožaduje, aby mali skúsenosti s podnikaním alebo z odboru. Potrebné informácie totiž načerpajú počas absolvovania školiaceho programu, ktorý sa zameriava na časť obchodnú, ako aj produktovú a predajnú, ktorá je určená aj pre zamestnancov franšízanta. Úlohou franšízanta je aktívne sa venovať podnikaniu, takže osobne povedie svoje pobočky. Samozrejmosťou je aj dodržiavanie štandardov franšízovej siete.

Franšízant je ako majiteľ obchodu zodpovedný za celý jeho chod. Od sledovania skladových zásob, cez nábor zamestnancov a personálne riadenie, až po sledovanie a hodnotenie predajov, ktoré jeho pobočka dosahuje. Počas celej doby spolupráce s franšízorom sa môže franšízant obrátiť na jeho tím, ktorý je pripravený pomôcť franšízovým partnerom siete s riešením problémov, ktoré môžu nastať v každodennej prevádzke.


Biznis od blízkych susedov / Na domácom poľskom trhu zákazníci nájdu 250 predajní Esotiq. Prostredníctvom franšíz pôsobia aj v Nemecku, Estónsku, Lotyšsku a Litve.