Ochranné známky a priemyselné vzory so zľavou
EÚ podporuje malé a stredné podniky. Prostredníctvom nového grantového programu im pomáha s otázkami v oblasti duševného vlastníctva, ktoré často riešia aj franšízanti.
Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) otvoril v januári nový grantový program Ideas Powered for Businesss SME Fund zameraný na podporu ochrany duševného vlastníctva malých a stredných podnikov. Každému, kto spĺňa podmienky, môže byť preplatená hodnota do výšky 1 500 eur, využiteľná na služby spojené s duševným vlastníctvom. Napríklad pri základnej prihláške ochrannej známky EÚ je možné ušetriť viac ako 400 eur.
Kto môže podporu získať?
Podpora je určená pre nasledujúce kategórie (podľa definície EÚ) podnikom so sídlom v EÚ:
- mikropodniky;
- malé podniky; a
- stredné podniky.
Úspešná môže teda byť žiadosť každého podniku, ktorý má menej ako 250 zamestnancov a zároveň ročný obrat neprekračuje 50 miliónov eur alebo bilančná suma ročnej súvahy neprekračuje 43 miliónov eur. Grant nemôže získať podnik, ktorý nemá potrebnú finančnú a prevádzkovú spôsobilosť (napr. je v úpadku) a nepreukáže svoju dôveryhodnosť, ani ten, kto na tieto služby alebo ich časť v minulosti využil vnútroštátne nebo európske financovanie.
Aké služby je možné využiť?
Prostriedky z fondu je možné využiť na preplatenie časti nákladov na:
1. „IP Scan“ (maximálna zľava 75 %)
IP Scan označuje poradenstvo v oblasti duševného vlastníctva (napr. identifikáciu a posúdenie duševného vlastníctva obchodnej spoločnosti a voľbu vhodnej stratégie jeho ochrany), ktoré je v rámci tohto programu poskytované výhradne prostredníctvom národných úradov – v Českej republike a na Slovensku je to Úrad priemyselného vlastníctva. Konzultácie sprostredkované českým úradom môžu v tomto prípade poskytovať iba tri nimi vybrané nekomerčné organizácie, slovenský úrad konzultácie poskytuje sám.
2. Poplatky za prihlášky (maximálna zľava 50 %)
Preplatená môže byť až polovica nákladov na administratívne poplatky za prihlášky ochranných známok a priemyeslných vzorov (dizajnu) na národnej, regionálnej (Benelux) a únijnej úrovni. V prípade prihlášky ochranné známky EÚ môže zľava dosahovať 425 eur (štandardný poplatok za registráciu jednej známky v jednej triede tovarov či služieb je 850 eur).
Ako postupovať?
O financie je možné žiadať prostredníctvom elektronického formulára. Formulár je dostupný okrem iných jazykov v češtine a slovenčine. Jeho vyplnenie je jednoduché a nezaberie vela času, klientom však radi s ich vyplnením pomôžeme. Celkovo bude z fondu rozdelených 20 miliónov eur, a to v piatich etapách (pre každú sú určené 4 milióny eur). V každej etape bude pre získanie voucheru rozhodujúci dátum podania žiadosti. Odporúčame preto žiadosť podávať krátko po 1. máji, 1. júni či 1. septembri 2021).
Každý z dvoch výššie uvedených typov príspevkov je možné získať maximálne raz. Súhrnným limitom priznanej podpory je hodnota 1 500 eur. Ak nebude žiadosť v jednej etape úspešná z kapacitných dôvodov, je možné ju zopakovať v ďalšom období. Uzávierka posledného obdobia pre podanie žiadosti je 30. september 2021.
Upozorňujeme, že žiadosť o IP Scan alebo prihlášku ochrannej známky či priemyselného vzoru je potrebné podať a zaplatiť až po oznámení o priznaní nároku na grant zo strany EUIPO, rozhodnutia budú zasielané e-mailom. Neskôr je ešte pre refundáciu nutné doložiť doklad o platbe za zvolenú službu. Podrobnosti o programe sú dostupné na webe EUIPO. Je to určite zaujímavá príležitosť, ako si s menšími nákladmi posilniť ochranu duševného vlastníctva, ktoré v dobe covidovej a digitálnej môže hrať ešte väčšiu úlohu ako kedykoľvek predtým.
Autoři článku:
Ivan Rámeš, partner, a Tereza Hrabáková, senior advokátka, z advokátnej kancelárie Havel & Partners.
Prečítaj články
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti McDonald’s pre český a slovenský trh sa stala Yuliya Badritdinova. Aktuálne má na starosti 3 trhy.
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Stále väčšie množstvo majiteľov najrôznejších značiek sa musí zaoberať bojom proti plagiátorom ich značky. Ich počet stúpa ruka v ruke s rastúcim digitálnym trhom.
Moderné podnikanie nie je vždy náročné, zarábať je možné aj iba vďaka notebooku. Franšízový e-shop ponúka nový český koncept Kiwicode, platbami po sieti sa zaoberá firma Paysera z Litvy.
Existujú profesie, v ktorých sa môžu zrodiť talentovaní franšízori i franšízanti. Patria medzi nich účtovníci, športovci i predajcovia či manažéri.
Najčítanejšie
Franšízová sieť s čerstvým ovocím v pravej belgickej čokoláde Choco Boss ponúka zaujímavý nápad na podnikanie s priaznivými vstupnými investíciami.
Prajeme všetkým našim priaznivcom z radov čitateľov a klientov úspešný vstup do nového roka 2024.
McDonald's ide zákazníkom bližšie aj do menších miest a radi by našli nových franšízantov. Čím chcú aktuálne zákazníkov osloviť?
Na mrazené dezerty stavil franchisový koncept Ice’n’go. Novo sa nachádza v Katalógu franchis.
Zoltán Vida je vyštudovaný telocvikár. Nikdy sa však tejto profesii nevenoval, stal sa z neho podnikateľ. Dnes prevádzkuje 3 reštaurácie McDonald´s.