Franšízy na sieti
Rozmýšľali ste niekedy o založení vlastného e-shopu? Jedinečnú príležitosť ponúka spoločnosť Kiwicode s.r.o., ktorá ako prvá v Českej republike prevádzkuje čisto internetový franšízový systém. Unikátny koncept poskytuje franšízantom všetko potrebné na prevádzku e-shopu, franšízant nemusí riešiť napríklad skladové zásoby, či účtovníctvo, na starosti má iba správu obchodu. Podnikať môže kedykoľvek a kdekoľvek na svete, na prevádzku franšízy Kiwicode mu postačí iba počítač a pripojenie na internet.
Ako celý systém funguje? Franšízant si sám vyberá tovar, ktorý bude predávať, a sám si zostavuje ponuku priamo na internetových stránkach. Centrála Kiwicode má v databáze tisíc produktov, kúpené tovary z e-shopu zasiela výrobca priamo zákazníkovi. Franšízant tak ušetrí na nákladoch za rozvoz tovaru, obchodovania sa sám osobne nezúčastní. Vďaka systému môže ponúknuť výhodné ceny s vysokou maržou. K dispozícii majú franšízanti kompletný manuál s informáciami o tom, ako pri obchodovaní postupovať. Jednorazový licenčný poplatok Kiwicode za franšízu je 11 750 eur, mesačný franšízový poplatok činí 4% z predaja.
Spoľahlivosť je nutná
Veľkým trendom e-commerce je mobilná prevádzka, veľká časť zákazníkov nakupuje prostredníctvom smartphonov. Tento trend sa snaží využiť firma Paysera. Medzinárodná finančná spoločnosť sa zaoberá prevodom peňazí, zmenárenstvom i elektronickými platbami už od roku 2004. Prepojuje technológie a bankové služby, a vytvára jednoduché a rýchle internetové platobné riešenia. Franšízanti majú prístup ku komplexnému systému riadenia celej spoločnosti, Paysera zaisťuje franšízantom systémovú integráciu a prispôsobenie služieb a infraštruktúry, či prístup k bankám.
Podnikanie v oblasti mobilných aplikácií je podmienené absolvovaním školení. Skôr ako technický talent a skúsenosti je v prípade franšízantov Eazi-Apps žiaduca ambiciózna osobnosť so záujmom o obchod.
"Udeľujeme exkluzívne franšízové práva iba jednému partnerovi v krajine. Paysera, rovnako ako každá iná finančná inštitúcia, má na franšízantov prísne požiadavky. Musia byť úspešnými podnikateľmi s bezkonkurenčnou povesťou. Spoľahlivosť je pre finančné inštitúcie nevyhnutná. Výhodou sú skúsenosti z právnej oblasti, financií, oceňujeme napríklad vlastné rozsiahle siete obchodných kontaktov a pozitívny prístup k moderným bankovým technológiám," hovorí riaditeľ spoločnosti Liudas Kanapienis. Vstupné investície sa odhadujú na asi 200 tisíc eur.
Na mobilný marketing sa špecializuje franšízová internetová značka Eazi-Apps z Leicestru, ktorá pôsobí už v 25 krajinách. Vytvára komplexné marketingové riešenia a poskytuje služby, ktoré zvyšujú predaj tovarov a viditeľnosť značky na trhu. Eazi-Apps je producentom a dodávateľom mobilných aplikácií a mobilných webových stránok. Svojim zákazníkom vie pomôcť tiež s efektívnym využívaním sociálnych sietí na podnikanie, či s podporou výskytu v internetovom vyhľadávaní. Franšízant pritom nemusí vedieť aplikácie vyrábať, stáva sa ich developerom.
E-shopom napríklad ponúka Eazi-Apps aplikácie pre objednávky a predaj cez telefón, či pre vernostné programy. Umožňuje tiež posielať textové správy (napr. o dodávke tovaru) priamo zákazníkom. Licencia pre obchodovanie s Eazi-Apps stojí jednorazovo 10 tisíc eur bez DPH. Každý franšízant dostane na starosť oblasť s približne 400 tisíc obyvateľmi, za jednu aplikáciu platia zákazníci okolo 5 000 eur. Ďalšie príjmy franšízantovi zaisťuje tiež servis, kedy sa musí postarať napríklad o aktualizácie aplikácií pre nové typy telefónov.
Prečítaj články
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti McDonald’s pre český a slovenský trh sa stala Yuliya Badritdinova. Aktuálne má na starosti 3 trhy.
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
EÚ podporuje malé a stredné firmy. Cez nový grantový program im pomáha riešiť otázky spojené s duševným vlastníctvom, ktoré často riešia aj franšízy.
Stále väčšie množstvo majiteľov najrôznejších značiek sa musí zaoberať bojom proti plagiátorom ich značky. Ich počet stúpa ruka v ruke s rastúcim digitálnym trhom.
Existujú profesie, v ktorých sa môžu zrodiť talentovaní franšízori i franšízanti. Patria medzi nich účtovníci, športovci i predajcovia či manažéri.
Najčítanejšie
Franšízová sieť s čerstvým ovocím v pravej belgickej čokoláde Choco Boss ponúka zaujímavý nápad na podnikanie s priaznivými vstupnými investíciami.
Magazín Enterpreneur vytvoril rebríček TOP 200 Franchis za rok 2014. McDonald’s obhájil svoje prvenstvo.
Medzi veci, ktoré franšízantku spoločnosti NATURHOUSE Radku Tabačekovú prekvapili najviac, bola reakcia zákazníkov. Výživové poradenstvo nepoznali, pritom po ňom túžili.
Franchisová zmluva je základom na ktorom je postavený vzťah medzi franchisorom a franchisantom.
Zoltán Vida je vyštudovaný telocvikár. Nikdy sa však tejto profesii nevenoval, stal sa z neho podnikateľ. Dnes prevádzkuje 3 reštaurácie McDonald´s.