Sila čistej prírody aj tradície

Yves Rocher ponúka možnosť spolupráce na báze franšízingu, konkrétne dva typy: čistá a viazaná franšíza. Vždy požaduje vstupný poplatok vo výške 4 tisíc eur bez DPH, v druhom prípade prechádza na franšízanta viac povinností, vyššie počiatočné investície sú neskôr zohľadnené v ponúkaných obchodných podmienkach.
Utorok
03.04.2018
Franšízu známej francúzskej kozmetickej značky Yves Rocher je možné obstarať už od 60 tisíc eur. Hodí sa aj do menších miest.
 

Patrí medzi globálnych priekopníkov čisto rastlinnej kozmetiky. Značka Yves Rocher prišla na svet už v roku 1959, kedy ju v Bretónsku založil francúzsky podnikateľ, ktorého meno nesie dodnes. Rocher bol veľkým propagátorom vývoja produktov na báze rastlinných výťažkov, ktoré budú šetrné nie iba k ženskej pokožke, ale tiež k životnému prostrediu. A to v dobe, kedy trhu vládli syntetické kozmetické prípravky. Bol zástancom myšlienky, že prírode je potrebné „vracať, čo nám každým dňom dáva“ a správať sa k nej ohľaduplne vo všetkých etapách životného cyklu produktu.

Rocherova nadčasová podnikateľská vízia pretrvala podobne ako názov značky až do dnešných časov. Jeho spoločnosť je momentálne zastúpená vďaka franšízam v 88 krajinách na piatich kontinentoch a zamestnáva viac ako 13 500 ľudí. Okrem obchodov prevádzkuje tiež botanickú záhradu, do ktorej je vstup zdarma, a ekologicky obhospodaruje svoje polia. Vedenie spoločnosti po smrti zakladateľa v roku 2009 prevzal jeho vnuk Bris Rocher, a značka i naďalej rastie. Vo Francúzsku jej patrí, čo sa týka obľuby, dlhodobo druhé miesto po firme L’Oreal.

Dokážte, že máte dosť peňazí

Podľa štúdie z konca roku 2011 si produkt Yves Rocher niekedy v živote kúpila každá tretia Francúzska. Veľmi populárna je značka ďalej predovšetkým v Rusku a Nemecku, nasleduje Čína. Tiež v Česku má Yves Rocher silné zastúpenie a veľa zákazníkov, ktorí využívajú vernostný program. Takmer päťdesiatku vlastných obchodov v sieti doplňuje 24 českých franšízových pobočiek. "Momentálne hľadáme nové čisté franšízy v mestách s počtom obyvateľov 30 až 50 tisíc. Prípadne na atraktívnych miestach v krajských mestách či v Prahe, i napriek tomu, že v nich už pôsobíme. Veríme v rastúci potenciál," hovorí retail manažérka obchodov YR Denisa Formanová.

Yves Rocher ponúka potenciálnym franšízantom už zavedené obchody, ale aj nové pobočky. V druhom prípade ide o čisté franšízy a náklady sú vyššie, franšízanti ale dostávajú výhodnejšie marže na predaný tovar, aby sa návratnosť vložených investícií zhruba vyrovnala. "Každý obchod posudzujeme individuálne. Ak sa podnikateľ rozhodne založiť novú predajňu, musí si nájsť vhodné priestory, my mu zaistíme dodanie nábytku a návrh dizajnu, všetky investície na rekonštrukciu i zariadenie si hradí však sám," vysvetľuje Denisa Formanová. Výhodou sú vždy skúsenosti v retaili, základnou podmienkou zaistenie finančnej stránky podniku (nutné doložiť). Celkovo i s dodaním tovarov vychádza priemerná pobočka Yves Rocher asi 120 tisíc eur.