Ako napísať dobrú franšízovú zmluvu?
Franšízová zmluva je právne záväzná zmluva medzi stranami, ktoré sa chcú zapojiť do franšízovej spolupráce. Presnejšie povedané, franšízová zmluva je licenčná zmluva, v ktorej strana A (franšízor) udeľuje strane B (franšízant) zákonné povolenie používať duševné vlastníctvo, systémy a značku strany A výmenou za dohodnutý súbor poplatkov. Franšízovú dohodu zostavuje a predkladá franšízor a jej cieľom je chrániť seba a svoju značku za záväzných podmienok a obchodných obmedzení. Pôsobí tiež ako právny ochranca franšízy, aby poznal rozsah ich právnych operácií a zároveň ich chránil pred neoprávnenými zmenami a zneužívaním zo strany vedenia franšízy.
1) Totožnosť franšízora a franšízanta
Dokument musí obsahovať meno a identitu každej strany.
2) Zverejnenie
Zmluva bude obsahovať dokument o sprístupnení franšízy (Franchise Disclosure Document - FDD), ak to legislatíva vyžaduje. FDD je kľúčový dokument, ktorý poskytuje podrobnosti o franšízorovi, vrátane právnej histórie, štruktúry spoločnosti, finančného stavu a dohôd, existujúcich franšízantov a mnohých ďalších.
3) Trvanie franšízovej spolupráce
Zmluva stanovuje dĺžku trvania franšízovej spolupráce a upravuje všetky práva na obnovenie.
4) Definícia
Dokument bude obsahovať príslušné definície, ako je oblasť územia, licenčná sieť, prevádzková príručka, ochranné známky, dátum začatia franšízovej spolupráce atď.
5) Štruktúra poplatkov
Dokument jasne stanovuje vstupný poplatok za franšízu, štruktúru licenčných poplatkov a prípadné ďalšie poplatky, ktoré treba uhradiť buď na začiatku, alebo hradiť v priebehu franšízovej spolupráce.
6) Marketing a reklama
Dokument načrtne reklamnú stratégiu franšízora a akými poplatkami bude musieť franšízant prispieť. Zároveň obsahuje aj povinnosti pre franšízanta ohľadom marketingu a reklamy.
7) Prevádzkové požiadavky podniku
Franšízová zmluva stanovuje všetky prevádzkové postupy, ktoré treba dodržiavať, vrátane napríklad prevádzkovej príručky. To sa veľmi líši v závislosti na štýle podnikania.
8) Súlad s právnymi a regulačnými predpismi
Tento dokument bude poukazovať na zákony a predpisy súvisiace s podmienkami franšízovej zmluvy.
9) Právo franšízanta na predaj franšízy
Dokument upravuje možnosti odchodu franšízanta.
10) V prípade úmrtia alebo choroby
Dokument bude popisovať zmluvné postupy v prípade, že dôjde k neočakávaným udalostiam.
11) Porušenie zmluvy
Dokument stanovuje podmienky ukončenia spolupráce s franšízantom a právne dôsledky tohto kroku.
12) Povinnosti a obmedzenia franšízy po ukončení
Dokument upravuje spôsob jednania a podnikania franšízanta po ukončení franšízovej zmluvy. Táto časť obsahuje napríklad dohodu o zákaze konkurencie.
Franšízová zmluva môže pôsobiť mnohokrát stroho, avšak jedná sa o veľmi komplexný a dôležitý dokument. Preto vždy obom stranám, ako franšízorovi, tak i franšízantovi, odporúčame, aby jej znenie pred podpisom konzultovali s odborníkmi. Vďaka tomu sa totiž možno vyhnúť nečakaným, a väčšinou aj nemilým prekvapeniam, prípadne finančným stratám.
Prečítaj články
V živote niekedy vznikajú nepredvídané situácie. Niekedy musíte odcestovať do cudziny, alebo vás prekvapí iná nepríjemná životná situácia.
Franchisant môže svojimi znalosťami trhu významne a pozitívne prispieť k prispôsobeniu franchisovej zmluvy.
Franchisová zmluva je základom na ktorom je postavený vzťah medzi franchisorom a franchisantom.
Najčítanejšie
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
„Byť prvou franšízou Simplea na Slovensku bola výzva. Zvládli sme ju na jednotku,“ hovorí franšízantka Katarina Porubská.
Franšízová sieť finančných služieb Simplea má za prvý polrok veľmi priaznivé ekonomické výsledky. V krajských mestách chce posilniť o nových franšízantov.
Franchising je systém istého druhu licenčných zmlúv, ktoré sa stávajú čím ďalej tým obľúbenejšími v oblasti podnikania. Do franchisingu je možné zahrnúť i rôzne typy podnikania založeného na distribučných a agentúrnych zmluvách.
Franchisové systémy je možno rozdeliť podľa rôznych kritérií: druhu know-how, druhu hospodárskej činnosti či spôsobu organizácie systému.