Nové šance vo franšízíngu
Franšízová spolupráca prináša veľa možností podnikať s nápadom, ktorý už niekto vyskúšal a overil v praxi. Aj v tomto odbore prebiehajú neustále zmeny a inovácie – nielen, že sa rozširujú zavedené známe značky novými pobočkami, alebo ponúkajú na prevzatie tie zavedené. Príležitosť nájdu aj záujemcovia o nové koncepty, ktoré sa presadili v zahraničí, a na Slovensku ešte len čakajú na franšízantov, ktorí ich uvedú na náš trh.
Medzi koncepty s dlhodobými obchodnými úspechmi v domácom Poľsku patrí značka módneho tovaru Diverse. Môžu sa pochváliť napríklad titulom CoolBrand Poľska, udeľovaný značkám, ktoré napĺňajú potreby trendových ľudí a ovplyvňujú verejnú mienku; Forbes diamonts ich zaradil do rebríčka najhodnotnejších spoločností a množstvo ocenení získali aj za študentský produkt roka. Ako podporu franšízantom, ktorí sa chystajú s touto značkou začať podnikať, Diverse ponúka možnosť odkladu prvých platieb za tovar. Je možné začať platiť až po šiestich mesiacoch existencie a ďalej je možné platiť vždy po troch mesiacoch. Koncept mieri predovšetkým do miest nad 30 000 obyvateľov a na rušné miesta centier. Do módneho biznisu so Slovenskom sa chystá aj značka Loft, ktorá ponúka originálne kolekcie džínsovej módy.
Zaujímavou a pomerne nízkonákladovou možnosťou už od 10 000 eur je franšízové podnikanie so značkou Modrý slon a hodí sa ako doplnok aj k ďalšej činnosti súvisiacej s výrobkami a službami zameranými na deti. Vydavateľstvo vydáva personalizované knihy, to znamená, že hrdinom príbehu sa stáva obdarované dieťa a knižka je upravená konkrétne pre neho. V susednom Česku patrí medzi úspešné značky s tradíciou už od roku 1998 a na Slovensku je zatiaľ franšízové pole pre toto podnikanie voľné.
Veľa značiek pre franšízové podnikanie ponúka veľmi jednoduché a dostupné vstupné podmienky. Napríklad pre Gentleman Barbershop, ktorý poskytuje starostlivosť o fúzy a vlasy mužov, stačí vybaviť predajňu s dobrou polohou, preškoliť personál a začať podnikať. Príležitosti osloviť slovenský trh sa nájdu aj vo vzdelávaní – na nových franšízantov na Slovensku je pripravené aj Edukido, originálny koncept vzdelávacích kurzov a workshopov, využívajúcich populárnu stavebnicu Lego.
Pre podnikateľov, ktorí sa zaujímajú o väčší projekt, je zaujímavá spolupráca s MBE – Mail Boxes Etc. Značka so štyridsaťročnou tradíciou poskytuje služby zasielania, vybavovania, tlače, marketingu, prenájmu poštových schránok a adries virtuálnych kancelárií. Na Slovensku chcú nadviazať master-franšízovú spoluprácu a presadiť sa na trhu v spojení s novým partnerom.

Prečítaj články

Mail Boxes Etc. sa zameriava na baliace, doručovacie, tlačiarenske a ďalšie služby pre menších a stredných podnikateľov. Franšízové plány na Slovensku priblížila Maria Ilicheva.
Franšízing spôsobil revolúciu v globálnom podnikaní tým, že umožnil rýchlu expanziu s osvedčeným obchodným modelom. Objavte najväčšie franšízové siete, ktoré formujú priemyselné odvetvia po celom svete.
V Bruseli sa udeľovali ceny Európskej federácie franšíz. Zo značiek, ktoré mieria na náš trh, získali ocenenie Mail Boxes Etc.
Pánske fúzy hlásia návrat do módy už pár rokov. Zanedbaný imidž je naopak „out“. Franšíza Gentlemen Barber Shop na tom vie zarobiť.
Vydavateľstvo Modrý slon je na trhu už od roku 1998 a knižky urobili radosť už 100 000 detí. Aké možnosti ponúka franšíza na Slovensku priblíži zakladateľ značky Marek Halfar.
Najčítanejšie

Zoltán Vida je vyštudovaný telocvikár. Nikdy sa však tejto profesii nevenoval, stal sa z neho podnikateľ. Dnes prevádzkuje 3 reštaurácie McDonald´s.
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Každý šéf firmy je úplne iný. Každý má svoje metódy riadenia a motivácie zamestnancov, hovorí v rozhovore Jannis Samaras, spolumajiteľ a riaditeľ rodinnej firmy Kofola, ktorý sa môže pýšiť titulom podnikateľ roka 2011.
Svetoznáma značka Starbucks začína zatínať drápy na tuzemskom trhu. Jej kávu si môžeme už vychutnať aj u nás.
O tom, ako sa brániť plagiátorom značky sme sa v Rozhvoru týždňa rozprávali s Ľuborom Lelovitsom, majiteľom spoločnosti Mr. Kebab. Značky, ktorá sa s týmto problémom vlani stretla.