Bezpečnosť je biznis
Na Slovensku je teraz viac ako tri milióny subjektov s IČO. Z toho zhruba tretina zatiaľ nemá vyriešenú otázku BOZP, ďalší nemajú v poriadku potrebnú dokumentáciu, ktorá je zastaraná alebo nekompletná. To isté platí o aktualizácii školenia personálu. Dá sa teda povedať, že takmer tri štvrtiny trhu nie sú teraz pokryté čo sa týka BOZP, požiarnej ochrany a životného prostredia tak, ako ukladá súčasná legislatíva. Veľké subjekty majú často interných pracovníkov bezpečnosti práce, ale veľa malých a stredných firiem, štátnych inštitúcií ako sú školy, zdravotnícke zariadenia alebo športové kluby, potrebujú externé riešenie.
„Naša ponuka služieb má na trhu veľký potenciál. Pôsobíme totiž priamo u klienta a všetky riziká riešime na mieste, na základe pochopenia prevádzky. Pomôžeme nastaviť všetko podstatné v oblasti požiarnej ochrany, BOZP, životného prostredia presne podľa potrieb inštitúcie. Samozrejme preškolíme personál, vypracujeme potrebné smernice a ak je to potrebné, zastúpime ich aj pri kontrole,“ vysvetľuje za franšízora Petr Štětina.
Franšízová sieť Extéria Market dokáže klientom ušetriť nemalé problémy a sankcie. Svoje pobočky majú v Brne, Třebíči a v Prahe a každú vlastní jeden franšízant. „Hlavne rozbehnutie je práca na plný úväzok. Ale pri pobočke ako je teraz napríklad Praha, ktorá funguje päť rokov a majiteľ má v biznise schopného partnera a stabilný tím, je možné uvažovať o založení ďalšej,“ upresňuje časovú náročnosť Ing. Peter Štetina, regionálny manažér franšízora. Bežne ale úspešná franšíza rozširuje tím obchodníkov pre nové akvizície. Oblasti, ktoré by teraz radi pokryli novými franšízantmi sú Žilina, Bratislava a primárne západné Slovensko.
Vo franšízovom podnikaní pod značkou Extéria Market sa často objavujú skúsení manažéri, ktorí po rokoch praxe pre zamestnávateľov potrebujú voľnejšie pole pôsobnosti. „Často sú to ľudia nad 40 alebo nad 50. V kompetencii každého franšízanta je napríklad to, ako nastavia motivačné systémy odmeňovania. Každý nezávislý franchisant inkasuje 35 % z obratu. Od franšízora má odporúčaný model prerozdelenia, ale má tu možnosti motivovať tím po svojom. Obratovo sa pobočky pohybujú okolo milióna ročne,“ uvádza k otázkam ziskovosti Petr Štětina.
Prečítaj články
Podnikanie s TAB Board stojí na zdieľaní myšlienok a skúseností, ako výzvy meniť na úspechy. Daniela Jurča tento koncept oslovil natoľko, že sa z člena boardu stal franšízantom.
Od roku 2017 sa pobočky franšízy so službami BOZP rozšírila po Slovensku a nedávno pribudla pobočka v Trenčíne.
V Bruseli sa udeľovali ceny Európskej federácie franšíz. Zo značiek, ktoré mieria na náš trh, získali ocenenie Mail Boxes Etc.
Celosvetová franšíza The Alternative Board poskytuje manažérske a obchodné poradenstvo už vyše 30 rokov. Na Slovensku dopyt po ich službách rastie a preto hľadá nových franšízantov.
Mail Boxes Etc. je franšíza pre vás, ktorí hľadáte podnikanie s medzinárodným úspechom. To je prípad aj Saši Cvetojeviča, master-franšízanta pre jadranský región. Čo záujemcom radí?
Najčítanejšie
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Ak sa Vám pri vyslovení slova franchising vôbec niečo vybavuje, je to skvelé!
Stárnutie európskej populácie zvyšuje dopyt po službách starostlivosti o seniorov. Franšízové príležitosti vznikajú aj v tomto odbore. Na trhu zatiaľ chýbajú.
Zoltán Vida je vyštudovaný telocvikár. Nikdy sa však tejto profesii nevenoval, stal sa z neho podnikateľ. Dnes prevádzkuje 3 reštaurácie McDonald´s.
Magazín Enterpreneur vytvoril rebríček TOP 200 Franchis za rok 2014. McDonald’s obhájil svoje prvenstvo.