S jazykmi za hranice
Celkovo 20 z 27 pobočiek konceptu Zaraz, ktoré na slovenskom trhu fungujú, je v rukách franšízových partnerov. Najčastejšie pochádzajú zo spolupracovníkov siete, ktorí majú radi učenie a chcú mať vlastnú pobočku jazykovej školy pod hlavičkou zavedenej značky. „Vedia, ako to v našej sieti chodí, sú stotožnení s naším know-how a našimi hodnotami. Taká spolupráce je väčšinou dlhodobá a oplatí sa,“ hovorí riaditeľ jazykovej školy Zaraz Martin Knoška s tým, že v sieti fungujú aj franšízanti „zvonku“. Je ich ale menej.
Ako Martin Knoška poznamenáva, momentálne sa všetko po období covidu pozvoľna rozbieha. Veľa vecí sa zmenilo, a tiež preto vedenie siete Zaraz pracuje na nových stratégiách a hľadá nových franšízových partnerov, ktorí budú spolupracovať na rozšírení pobočkovej siete. Cieľom značky je upevniť svoje postavenie na slovenskom trhu, ak by sa do konca roka podarilo otvoriť ďalšie 2 nové pobočky, bol by to pre sieť dobrý výsledok. „Samozrejme sme pripravení a otvorení všetkému novému, budeme aj naďalej flexibilne reagovať na zmeny, protože to je v súčastnosti nevyhnutné. Našim cieľom, ktorý zbrzdila pandémia, je aj expanzia za hranice Slovenska. Je to krok, s ktorým počítame a pripravujeme sa na ňho,“ dodáva Knoška.
Inflácia ovplyvňuje ceny
Jedným z tém, ktoré aktuálne podnikatelia nielen na Slovensku riešia, je rastúca inflácia a všadeprítomné zdražovanie. Nevyhlo sa to ani franšízovej sieti Zaraz, kdy bolo vedenie nútené pristúpiť k zvýšeniu cien služieb. Dôvodom je rast prevádzkových nákladov. Zatiaľ sa však nezmenili podmienky franšízovej spolupráce. „Čakáme do septembra, ako sa vyvinie situácia na trhu,“ dopĺňa Martin Knoška.
Uchádzač o franšízovú licenciu na prevádzkovanie vlastnej jazykovej školy Zaraz musí byť pripravený investovať minimálne 3550 eur. V rámci spolupráce franšízant získa okrem know-how aj školenia, a to nielen pre seba, ale aj pre lektorov, s výberom ktorých franšízor pomáha. Pre lektorov má koncept pripravený vzdelávací systém, školenia budú absolvovať počas celej spolupráce so značkou Zaraz.
Prečítaj články
„Aj keď sa nezmenil počet našich pobočiek, zisk sa zdvihol o 70 %. Je čas naskočiť na dobrú vlnu v našom podnikaní,“ hovorí riaditeľ franšízy jazykových škôl Zaraz Martin Kňoška.
„O franšízu Zaraz sa môže uchádzať takmer každý, kto chce podnikať a myslí to vážne,“ hovorí Martin Knoška, riaditeľ jazykovej školy ZARAZ.
Jazyková škola Zaraz má za sebou náročný rok. Po ústupe pandémie je však pripravená ďalej rozširovať svoju franšízu. Potenciál vidí hlavne na východe Slovenska.
Zatvorenie pobočiek, presun do online, príprava ich znovuotvorenia. Také boli posledné mesiace pre jazykovú školu ZARAZ a jej franšízantov.
Na domácom trhu sa sieti jazykových škôl Zaraz darí rozvíjať. V prevádzke je 23 pobočiek, z ktorých 21 vedú franšízanti.
Najčítanejšie
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Franšízová sieť finančných služieb Simplea má za prvý polrok veľmi priaznivé ekonomické výsledky. V krajských mestách chce posilniť o nových franšízantov.
„Byť prvou franšízou Simplea na Slovensku bola výzva. Zvládli sme ju na jednotku,“ hovorí franšízantka Katarina Porubská.
Zoltán Vida je vyštudovaný telocvikár. Nikdy sa však tejto profesii nevenoval, stal sa z neho podnikateľ. Dnes prevádzkuje 3 reštaurácie McDonald´s.
Franchising je systém istého druhu licenčných zmlúv, ktoré sa stávajú čím ďalej tým obľúbenejšími v oblasti podnikania. Do franchisingu je možné zahrnúť i rôzne typy podnikania založeného na distribučných a agentúrnych zmluvách.