Viac ako 20 rokov skúseností s franšízou
Výrobca vchodových dverí, garážovej a tieniacej techniky Lomax nie je na franšízovom trhu žiadnym nováčikom. Táto pôvodom česká spoločnosť využíva na expanziu spoluprácu s franšízovými partnermi už viac ako 20 rokov. A to niele na domácom trhu, ale aj u nás. Jedným z tuzemských franšízantov je aj Juraj Rosenberger, ktorý má so svojou spoločnosťou Dommax už od roku 2019 na starosti košický región.
Pred vstupom do siete mal s podnikaním v tomto odbore už svoje skúsenosti, zaoberal sa totiž predajom a montážou dverí a okien. Aj keď svoje podnikanie rozbehol veľmi dobre, rozhodol sa spojiť so silným partnerom. „Lomax ma zaujal hlavne ako dodávateľ špičkových brán, žalúzií, dverí, a aj ďalších produktov,“ vysvetľuje košický franšízant s tým, že spolupráca s franšízou mu poskytla veľkú voľnosť v podnikaní a výdatnú podporou značky. Výhodou stať sa súčasťou siete predajcov je podľa neho hlavne dostupnosť kontaktov získaných z reklamných kampaní centrály, rovnako ako hotline servis a technická podpora, ktoré franšízor svojim partnerom poskytuje.
Jednoduchší štart s partnerom za chrbtom
Pre svoje budúce pobočky chce Lomax nájsť franšízantov, ktorí sa budú naplno venovať chodu pobočky, riadeniu ľudí a plánov. Model franšízy, ako ho má Lomax nastavený, by síce fungoval aj „klasickým“ investorom, duch majiteľa a vedenie pobočky by však chýbal, čo by firma nerada. Ideálnym franšízantom je človek, ktorý sa bude práci venovať na plný úväzok. Franšízantmi sa stávajú hlavne fyzické či právnické osoby s jedným či dvoma obchodníkmi, asistentkou a jedným až troma montážnikmi.
Základom franšízovej spolupráce je na začiatku podpora pri rozbehnutí podnikania franšízových partnerov. Čaká ich séria školení, ktoré ich zoznámia s kompletným sortimentom výrobkov a následne ich montážou a servisom. To všetko je súčasťou know-how, ktoré spoločnosť Lomax odovzdáva svojim franšízantom. Pravidlom je, že každý franšízant minimálne raz do roka navštívi centrálu z dôvodu školení či rozhovoroch o ďalších plánoch a pravidelne je v styku s manažérom, ktorý mu pomáha riadiť franšízu. Spolu s technickým, obchodným a marketingovým oddelením v zázemí Lomaxu daný franšízant komunikuje o jeho aktivitách a potrebách, je pravidelne informovaný o pripravovaných akciách, novinkách či zmenách.
Záujemca o otvorenie pobočky tejto českej značky s dlhodobou tradíciou sa musí pripraviť na počiatočnú investíciu vo výške zhruba 12 tisíc eur. Jej návratnosť je podľa vedenia konceptu veľmi individuálna a záleží na jej presnej úvodnej výške, nákladoch spojených s prevádzkou, veľkosti regiónu a schopnostiach daného franšízanta.
Prečítaj články
Dom farieb je franšízová sieť, ktorá za roky svojej existencie zažila už niekoľko stavebných boomov aj kríz. Ako sa u nás vyvíja trh s farbami, nátermi a lakmi?
Značka podlahových krytín a bytového textilu za 30 rokov existencie vytvorila úspešnú franšízovú sieť. V strednej Európe za svoj prístup k podnikaniu žne odborné ceny.
Na trh vstupujú značkové predajne profesionálneho aj hobby náradia s premysleným systémom služieb. Podarí sa ukrajinskej franšíze rovnaký úspech ako doma?
Výrobca interiérových dverí a zárubní dosiahol v roku 2022 tržby viac ako 16 tisíc eur. Podieľali sa na tom aj franšízy na Slovensku.
Ako ušetriť za teplo, otázka, ktorá najmä tohtoročnú zimu trápila veľa ľudí nielen na Slovensku. Bola to však aj šanca na úspech franšízantov konceptu Maxeco.
Najčítanejšie
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Franšízová sieť finančných služieb Simplea má za prvý polrok veľmi priaznivé ekonomické výsledky. V krajských mestách chce posilniť o nových franšízantov.
TAB Board rozširuje svoje portfólio služieb programom pre strategickú transformáciu firmy. Čo teraz franšízanti môžu firmám ponúkať?
Stárnutie populácie zvyšuje dopyt po službách starostlivosti o seniorov. Franšízové príležitosti vznikajú aj v tomto odbore. Na trhu zatiaľ chýbajú.
Franchising umožňuje rýchly a intenzívny rozvoj siete odbytu produktov a služieb.