Joga ako filozofia aj podnikanie
Príbeh Yoga Space sa začal písať v marci 2018, kedy trenčianske štúdio otvorilo svoje dvere prvým milovníkom jogy. Samotnému zahájeniu prevádzky však predchádzalo rozhodnutie majiteľky urobiť odvážný krok. Dôležitú úlohu v tom zohrala joga. „Pracovala som na vyššej manažérskej pozícii a joga mi ako cvičenie vyhovovala. Okrem toho, že som si vďaka nej precvičila telo, poskytla mi priestor pre oddych, vypnutie myšlienok a okolitého sveta. Vzhľadom na to, že som si aj v joge priala tú najvyššiu kvalitu, rozhodla som sa pri svojej vtedajšej práci otvoriť jogové štúdio podľa mojich predstáv,“ hovorí zakladateľka konceptu Yoga Space Petronela Chalupková s tým, že počas veľmi krátkej doby sa štúdio stalo jej hlavným pôsobiskom.
Vzhľadom na to, že jej cieľom je rozšíriť myšlienku a prínos Yoga Space novým ľuďom v nových lokalitách, franšízovú expanziu v tomto ohľade vníma ako jeden z najefektívnejších a najrýchlejších spôsobov, ako to dosiahnuť. V priebehu tohto roka by Petronela Chalupková rada v otvorila na domácom trhu 2 až 3 nové franšízové pobočky. Následne, po stabilizácii procesov a kontrole kvality by sa podľa nej mohla sieť na Slovensku výrazne rozrásť. Svoje miesto by tu mohli nájsť desiatky pobočiek.
„Predpokladám, že po skončení covidovej krízy bude o franšízové licencie Yoga Space záujem. Ako ideálne vidím otvárať ročne 5 centier, spokojná budem ale aj s 3, 2 sú podľa mňa minimum. Pri takomto počte dokážeme analyzovať trh, vnímať potreby klientov na nových miestach, zdokonaliť a zautomatizovať procesy a byť pripravení ďalej rásť,“ vysvetľuje Petronela Chalupková.
S franšízantmi na rovnakej vlne
Pobočku Yoga Space si môže otvoriť osoba, ktorá už podniká alebo pracuje ako jogový inštruktor,nie je to ale podmienkou. Majiteľ štúdia v ňom nemusí predcvičovať, ale z ekonomického hľadiska je výhodou, keď aj on vedie nejaké lekcie vo svojom štúdiu. Pre hladké fungovanie spolupráce je dôležité podľa Petronely Chalupkové podobné naladenie a súznenie s konceptom. „Franšíza Yoga Space nie je pre každého. Je veľmi dôležité, aby majiteľ pobočky chápal a napĺňal hodnoty a kritéria, ktoré má naša značka nastavené pevne a jasne,“ dopĺňa Chalupková.
Záujemca o podnikanie s konceptom Yoga Space za licenciu a franšízový balíček zaplatí 25 až 35 tisíc eur. Zariadenie priestorov a náklady spojené s prvými mesiacmi prevádzky ho budú stáť 10 až 15 tisíc eur. Konečná výška investície závisí na veľkosti priestorov a náročnosti ich potrebných úprav.
Okrem jogového centra vytvorila spolu s tímom aj online platformu zameranú na jogu a životný štýl Yoga Space Online, vďaka čomu už dnes prekonala hranice. Do budúcnosti však počíta aj s rozšírením pobočkovej siete za hranicu Slovenska. Prvé kroky by mali viesť do Česka. Majiteľka konceptu však nevylučuje ani expanziu na ďalšie trhy. Všetko je podľa nej otázka správneho načasovania, kvality tímu a prípadne aj záujmu zo strany zahraničných uchadzačov o licencie.
Prečítaj články
Počet obéznych ľudí stúpa a s tým aj podnikateľský potenciál výživových poradní. Ako je na to pripravený koncept franšízy Naturhouse?
Pánske fúzy hlásia návrat do módy už pár rokov. Zanedbaný imidž je naopak „out“. Franšíza Gentlemen Barber Shop na tom vie zarobiť.
Hladká koža bez chĺpkov a nedostatkov sa stále nosí. Aby taká pokožka aj zostala, je potrebné procedúry opakovať. Presne na tom stojí DepilConcept.
Nutriadapt Clinic má na Slovensku dvadsaťdva pobočiek, ktoré spravuje manažér franšízovej siete Tibor Lipiansky. Ako vyzerá jeho spolupráca s franšízantmi?
Iba 4 z 21 poradní, ktoré pod touto značkou fungujú, prevádzkuje sám master-franšízant. Zhruba 70 percent poradní vedú ženy.
Najčítanejšie
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Ak sa Vám pri vyslovení slova franchising vôbec niečo vybavuje, je to skvelé!
Stárnutie európskej populácie zvyšuje dopyt po službách starostlivosti o seniorov. Franšízové príležitosti vznikajú aj v tomto odbore. Na trhu zatiaľ chýbajú.
Zoltán Vida je vyštudovaný telocvikár. Nikdy sa však tejto profesii nevenoval, stal sa z neho podnikateľ. Dnes prevádzkuje 3 reštaurácie McDonald´s.
Mail Boxes Etc. sa zameriava na baliace, doručovacie, tlačiarenske a ďalšie služby pre menších a stredných podnikateľov. Franšízové plány na Slovensku priblížila Maria Ilicheva.