Online výučba fungovala
Svoje brány študentom znovuotvorili jazykové kurzy už na začiatku júna. Už od polovice marca sa však majitelia franšízových pobočiek museli vysporiadavať s poklesom tržieb, ktoré vyvrcholili v momente, keď boli nútení svoje školy zatvoriť. V ten moment sa mohli oprieť o podporu franšízora a využiť výhody, ktoré franšízové podnikanie prináša. „Franšízanti od nás získali plán, ako postupovať počas doby, kedy boli ich školy zatvorené, a zaistiť prechod na online výučbu. Tým, ktorí nevykazovali žiadny zisk, sme samozrejme odpustili franšízové poplatky,“ hovorí Martin Knoška, riaditeľ jazykovej školy ZARAZ, ktorý očakáva, že k návratu do normálu sa tržby dostanú v priebehu septembra.
Podľa neho však nedošlo k výraznému ovplyvneniu pozície tohto franšízového konceptu na slovenskom trhu. Stále sa rozvíja a každý rok otvára nové pobočky. Momentálne ich na Slovensku funguje 28, väčšinu z nich prevádzkujú partneri, ktorí investovali do obstarania franšízovej licencie. Investícia do rozbehnutia vlastného podnikania pod značkou ZARAZ vyjde franšízantov minimálne 3500 eur. Za to okrem know-how získajú školenia, a to nie iba pre seba, ale aj pre svojich lektorov. Franšízor ich bude vzdelávať v priebehu celej doby spolupráce prostredníctvom vlastného vzdelávacieho systému. Zároveň im poskytovateľ licencie pomôže aj s ich výberom.
Na franšízanta čaká v jazykových školách ZARAZ práca deväť mesiacov v roku. „V decembri, júli a auguste máme voľno, a to je jedna z vecí, ktorá sa našim franšízantom na spolupráci páči. Nemusia sa báť, pretože počas roka si môžu zarobiť dosť na letné obdobie,“ hovorí Martin Knoška s tým, že úplne bez príjmov počas prázdnin nezostanú. Možnosťou je otvoriť letné kurzy, organizovať rôzne tábory pre deti, prípadne jazykové pobyty pre dospelých. Faktom je, že úplne zatvorená škola ZARAZ v lete nie je. Je totiž veľa študentov, ktorí pokračujú v štúdiu aj počas prázdnin, v upravenom letnom režime. To znamená, že majú napríklad menší počet lekcií týždenne.
Prečítaj články
„Aj keď sa nezmenil počet našich pobočiek, zisk sa zdvihol o 70 %. Je čas naskočiť na dobrú vlnu v našom podnikaní,“ hovorí riaditeľ franšízy jazykových škôl Zaraz Martin Kňoška.
„O franšízu Zaraz sa môže uchádzať takmer každý, kto chce podnikať a myslí to vážne,“ hovorí Martin Knoška, riaditeľ jazykovej školy ZARAZ.
Franšízovej sieti jazykových škol Zaraz sa darilo rásť aj počas pandémie, počas ktorej našla 2 franšízantov. Aktuáne sa zaškoľujú. Ich pobočky sa pripoja k 27 existujúcim.
Jazyková škola Zaraz má za sebou náročný rok. Po ústupe pandémie je však pripravená ďalej rozširovať svoju franšízu. Potenciál vidí hlavne na východe Slovenska.
Na domácom trhu sa sieti jazykových škôl Zaraz darí rozvíjať. V prevádzke je 23 pobočiek, z ktorých 21 vedú franšízanti.
Najčítanejšie
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Ak sa Vám pri vyslovení slova franchising vôbec niečo vybavuje, je to skvelé!
Stárnutie európskej populácie zvyšuje dopyt po službách starostlivosti o seniorov. Franšízové príležitosti vznikajú aj v tomto odbore. Na trhu zatiaľ chýbajú.
Zoltán Vida je vyštudovaný telocvikár. Nikdy sa však tejto profesii nevenoval, stal sa z neho podnikateľ. Dnes prevádzkuje 3 reštaurácie McDonald´s.
Mail Boxes Etc. sa zameriava na baliace, doručovacie, tlačiarenske a ďalšie služby pre menších a stredných podnikateľov. Franšízové plány na Slovensku priblížila Maria Ilicheva.