LEGO. Značka, ktorá má ego

S cieľom globálne chrániť a zároveň rozvíjať LEGO vo všetkých segmentoch od vzdelávania po Legolandy a zábavný priemysel vznikol v minulom roku nadnárodný koncern LEGO Brand Group, ktorý sa sústredí práve na tieto aktivity.
Utorok
12.12.2017
Najväčší výrobca hračiek na svete oslávil v lete 85 rokov od svojho vzniku. Dánska značka ponúka spoluprácu aj podnikateľom v Česku.
 

Naprek tomu, že je LEGO rodinným podnikom a značka má implikovať rodinné vzťahy a hodnoty, biznis okolo farebných kociek stavebníc narástol dávno do globálnych rozmerov. U nas pôsobí niekoľko spoločností, ktoré majú výrobky LEGO v portfóliu. Kvalitu hračiek LEGO má do sveta detskej módy priniesť značka LEGO® wear, ktorej obchodná stratégia je akceptovať jedinečnosť každého dieťaťa s ohľadom na jeho vek a záujmy.

Nie každé dievča túži byť princeznou, a nie každý chlapec sa najradšej hrá s autíčkami. Detské oblečenie LEGO® wear je preto doplnené motívami postavičiek z LEGO sveta, ktoré majú vyhranené charaktery podobne ako rozprávkové postavy, a deti sa s nimi môžu jednoducho identifikovať. Výrobcom oblečenia je dánska firma Kabooki, distribútorom a Master franšízantom LEGO® wear pre ČR a SR je spoločnost SmartLife s.r.o. V Európe môžu byť pobočky prevádzkované výhradne formou shop-in-shopu a v rámci multibrandových predajní.

"Momentálne ponúkame partnerom tri možnosti spolupráce: shop-in-shop, samostatný obchod s licenčnými produktami LEGO, a pre súčasných podnikateľov tiež možnosť pridať si do sortimentu našu značku - odoporúčame iba vytvoriť tzv. LEGO Universe, teda kútik či časť predajne, kde bude značka umocnená buď našim nábytkom či dizajnom s využitím ostatných LEGO produktov, pretože to má výrazne kladný vplyv na výšku obratu," hovorí majiteľka licencie pre ČR a SR Jarmila Janíková. V prípade licenčného obchodu je hlavnou podmienkou pre spoluprácu finančné zaistenie prevádzky po dobu aspoň dvoch rokov. Konečná čiastka je závislá na veľkosti predajne, a centrála SmartLife ju prepočítavá individuálne. Základná investácia je podľa Janíkovej asi 40 000 Eur.

Kocky ako tehly a tehly ako kocky

Svet farebných kociek prezentuje tiež niekoľko vzdelávacích systémov, ktoré sa rozširujú výlučne cez franšízové siete. Program Brick by Brick sa orientuje na deti vo veku od 2 do 10 rokov, a cez LEGO deťom približuje odbory ako fyzika, matematika, architektúra či mechanika, to všetko v spojení s hrou. Okrem pravidelných kurzov organizujú centrá Brick by Brick tiež narodeninové oslavy, tábory, sobotné laboratóriá či dopolodňajšiu školku. V ČR a SR má koncept 8 pobočiek, licenčný poplatok je minimálne 2 000 Eur, ďalšie vstupné investície sa odhadujú na minimálne 4 000 Eur. Pravidelné poplatky potom franšízanti už žiadne neodvádzajú.

Vedu, techniku a strojárenstvo sa snaží propagovať franšízový koncept Bricks 4 Kidz, ktorého motto je "učíme sa, staviame, hráme sa". Bricks 4 Kidz má k dispozici 90 projektov pre školky (LEGO DUPLO), 180 projektov pre školy (LEGO Technics) a 36 projektov robotiky (LEGO Mindstorms EV3). Nízkonákladový koncept umožňuje i prácu z domova a sľubuje rýchlu návratnosť vstupnej investície vo výške od 9 600 Eur. Je potrebné zaistiť si aspoň 30 hodín kurzov týždenne. Koncept má v ČR osem pobočiek, a novinkou v ponuke sú tiež firemné akcie, ktoré majú pomôcť budovať firemnú atmosféru a tímy zamestnancov.

Biznis značy LEGO prekročil už pred rokmi hranice hier i vzdelávania. Najväčším hitom je momentálne pre dánského výrobcu nová stavebnica Ženy v NASA za 25 dolárov, ktorá sa na začiatku novembra stala na Amazone najpredávanejšou hračkou. Dokazuje okrem iného i fakt, že LEGO milujú nie iba deti, ale i dospelí, ktorých farebné hracie kocky vracejú do sveta detských snov. Úspešné sú i Legolandy, ktoré ponúkajú výnimočné zážitky. Zábavný park v New Yorku privíta ročně okolo dvoch miliónov priaznivcov, v roku 2020 má v blízkosti americkej metropole vyrásť ďalší Legoland za asi 500 miliónov dolárov. Okrem iného do oblasti prinesie podľa vedenia Merlin Entertainments, ktorá vlastní LEGO licenciu, veľa nových pracovných príležitostí.