Oxalis mieri do USA a Kanady

Oxalis do portfólia exportných teritórií pridal Francúzsko a Indiu. India je veľkým pestovateľom prevažne čierných čajov, a svoj trh s čajmi si chráni najrôznejšími legislatívnymi opatreniami. Prípravy na expanziu do Indie zabrali takmer celý rok.
07.08.2017
Sieť obchodov s čajom a kávou v minulom roku expandovala do Indie a Francúzska, do svojho portfolia by momentálne rada pridala Spojené štáty a Kanadu.
 

Až 75 obchodov by mala mať v budúcnosti sieť obchodov s čajom a kávou Oxalis. Posledné pobočky otvorila spoločnosť v Tábore, Ústí nad Labem, Přerove a Jablonci nad Nisou, do konca roka pribudne ešte Ústí nad Labem a Znojmo. "Výraznejšiu expanziu sme začali už v druhej polovice minulého roka a doteraz sme otvorili celkovo 8 nových predajní alebo stánkov, z toho 5 vlastných a 3 v rámci franchisovej licencie," hovorí marketingová manažérka Helena Mertová. Sieť Oxalis čaj&káva momentálne tvorí celkovo 65 jednotiek v Čechách a na Slovensku, kde má 4 vlastné predajne v Bratislave.

V Českej republike nových franšízantov Oxalis momentálne aktívne nehľadá. "Sme veľmi úspešní na trhoch strednej a východnej Európy, ktoré sú nám geograficky najbližšie. Máme zastúpenie v Pobaltí, vyvážame i do komplikovaných krajín ako je Ukrajina alebo Rusko. Prostredníctvom distribútorov pôsobíme tiež napr. v Španielsku, Škandinávii, na Britských ostrovoch, Tenerife a ďalších," vypočítava Mertová.

Objednávka až z Uzbekistanu

Oxalis budúci rok oslávi už 25 rokov na trhu. Pripravuje pre túto príležitosť vydanie knihy, ktorá bude mapovať nie iba vznik a históriu firmy spolu s autentickými snímkami, ale bude obsahovať tiež veľa zaujímavých informácií o čajoch a kávach, ich druhoch a pôvode, a samozrejme tiež tipy na prípravu. "Oslavy prebehnú v letných mesiacoch, pretože v tej dobe bola i naša spoločnosť založená a naši obchodní partneri sa majú určite na čo tešiť," hovorí Mertová.

Všeobecne sa čaj podľa nej stále popularizuje. "Už nie je braný iba ako nápoj, ktorý upokojí vašu myseľ a zvýši koncentráciu. Čaj je používaný do koktejlov, alko i nealko drinkov, zmrzlín, balených ľadových čajov a limonád atď. Čajová osveta sa šíri pomerne rýchlo prostredníctvom rôznych čajových festivalov, prednášok a kurzov, ktoré každým rokom narastajú," vysvetľuje Mertová s tým, že Oxalis posilňuje i v exporte vďaka novým akvizíciám. Nedávno realizovala firma prvú objednávku, ktorá putovala na územie Uzbekistanu a Kyrgyzstanu. Pokúsiť sa chce tiež o vstup do USA a Kanady.