Utorok
02.05.2017
Franšízy Fitness food menu mali expandovať do Poľska, skôr však uspeli vďaka menej prísnym zákonom v Nemecku a Maďarsku.
 

Filozofiou značky Fitness food menu je prianie poskytovať ľudom komplexný spôsob stravovania s profesionálnymi službami. Hlavným cieľom nie je iba redukcia váhy, ale i správny spôsob stravovania pomocou zdravých a nechemicky ošetrených surovín. Počas 7 rokov fungovania koncept otvoril viac ako 60 českých pobočiek, ďalších 11 ich prevádzkuje Fitness food menu na Slovensku, jednu pobočku má tiež vo Viedni.

Tento rok mal majiteľ licencie v pláne expanziu do Poľska. Skôr sa však podarilo nájsť vhodného franšízanta v Nemecku. "Plánovaná expanzia do Poľska sa zatiaľ nepodarila kvôli legislatíve. Poliaci majú odlišné zákony týkajúce sa výroby jedla a stravovania ako my," vysvetľuje majiteľ franšízovej spoločnosti Tomáš Volf. S tým, že naopak prekvapivo hladko prebehlo jednanie ohľadom otvorenia pobočky v Nemecku.

"Pre nás bol doterajší neúspech v Poľsku viac ako vyvážený záujmom z Nemecka, a tiež Maďarska," hovorí Volf. Prekvapením pre neho bolo obzvlášť Nemecko, ktoré má vraj miernejšie zákony pre potravinárskych výrobcov, ako spomínané Poľsko. Ani tam sa ale firma svojich plánov nevzdáva, v túto chvíľu sú jednania s vybraným masterfranšízantom vo fáze pred podpisom zmlúv, ktoré sa podľa Volfa mierne preťahujú, a ťažko odhadovať, ako dlho ešte potrvajú. Franšízanti sa v prípade Nemecka i Maďarska značke prihlásili sami, v Nemecku bolo uchádzačov o licenciu niekoľko.

Cezhraničný predaj štartuje expanziu

Cezhraničný predaj rieši Fitness food menu i kvôli zákonom akýmsi mostom, doplňuje Tomáš Volf. Pri hranici s príslušnou krajinou najskôr vybuduje výrobné miesto, napríklad v Komárne. Cez hranice potom jedlo distribuuje do okolia Budapešti. Vďaka miernosti nemeckých úradov nebolo nič podobného nutné opäť v Nemecku. Pobočka a výrobňa v Cvikove zásobuje zdravými pokrmami svoje najbližšie okolie. "Zatiaľ v Nemecku opatrne zisťujeme situáciu a možnosti. Naše pôsobenie tam sa už nedá nazvať skúšobnou prevádzkou, žiadne veľké investície v oblasti v túto chvíľu však neprichádzajú v úvahu," doplňuje Volf.

I u nás stále platí možnosť podnikať so značkou Fitness food menu, licenčný poplatok činí 5 555 eur až 7 400 eur. Kandidát musí splniť podmienky zmluvy, ktorá upravuje okrem iného i legislatívne, právne a hygienické pravidlá. Pri podpise sa franšízant zaväzuje k ich plneniu, a tým i podriadenosti sa podmienkam nastaveným franšízorom (napr. zachovanie nastavených receptúr). Viac informácií nájdete v katalógu.