Firma Marks & Spencer vo svete rozvíja 455 obchodov, z čoho viac ako polovica je prevádzkovaná formou franchis. U nás jeho obchody ako franchisa nefungujú.
Streda
24.09.2014
Spoločnosť Marks & Spencer prežila úspešný rok. Plánuje posilniť na svetových trhoch, predovšetkým formou franchisovej spolupráce.
 

Britský outletový reťazec Marks & Spencer, ktorý sa v niektorých krajinách rozvíja pomocou franchisovej licencie, uzatvoril fiškálny rok končiaci 29. marca, s udržateľným ziskom pred zdanením vo výške 622 miliónov libier. Tržby vzrástli o 2,7 % na 10,3 miliardy libier. Pomohli k tomu najmä franchisové pobočky, ktoré firma prevádzkuje v Ázii a Strednom východe.

Okrem oblečenia sa spoločnosť zamerala aj na oblasť potravín, ktoré predáva vo svojich obchodoch. Iba táto oblasť firme Marks & Spencer vyniesla tržby vo výške 5 miliárd libier. „V Českej republike a východnej Európe sme prevzali plnú kontrolu nad našimi obchodmi a zaznamenali konštantný rast tržieb. Franchisové obchody v Ázii a Strednom východe rástli tiež,“ dodáva firma vo výročnej správe. Neprívetivá situácia nastala v Írsku, kde musela zatvoriť 4 obchody.

Reťazec Marks & Spencer by rád naďálej posilňoval na medzinárodných trhoch. Podľa britských médií vypracoval plán otvoriť vo svete ďalších 250 predajní do roka 2016, z ktorých 60 % bude riadených pomocou franchisantov. Prvá expanzia bude vstup na škandinávske trhy, konkrétne do Fínska a Nórska. Malo by sa tu otvoriť 15 obchodov do dvoch rokov. Firma už podpísala franchisové zmluvy s dvoma spoločnosťami, čo sa o franchisový rozvoj budú starať.