Lekárne Dr.Max generujú Pente obrat 850 miliónov eur. Jedná sa o jej najúspešnejší retailový projekt.
Štvrtok
28.11.2013
Mohli by sa lekárne Dr.Max stať franchisou ? Ich majiteľ, spoľočnosť Penta nad tým uvažuje.
 

Trh franchisingu v Českej republike neustále rastie. O vytvorenie franchisingového reťazca v teoretickej rovine uvažuje aj investičná skupina Penta. Na myseľ sa jej dostali dve firmy z jej portfólia, lekárne Dr.Max a Pet Center. Realizácia je však nepravdepodobná.

Penta vytvorila z lekární Dr.Max v Česku a na Slovensku hráča číslo jedna. Sieť je prevádzkovaná čiastočne formou virtuálnych lekární, kedy prevádzkovatelia lekární sú ich majiteľmi a združujú sa pod jednou značkou. Týchto je okolo 100. „Virtuálnou cestou ísť nechceme. Teraz sa bavíme o tom, či to pustiť či ísť cestou tvrdej franchisy. Debata stále beží, zvažujeme plusy a mínusy. Vieme do franchisy zahrnúť konkrétne výhody a podmienky, ponúkame veľmi silnú značku,“ hovorí investičný riaditeľ Penty Václav Jirků a dodáva , že Penta má ale voči franchise 2 zásadné výhrady.

Rozhodnuté?

Prvý je strach , že značku Dr.Max by mohol po osemročnom budovaní niekto poškodiť. Druhý problém zostáva na strane trhu. Tým , že Dr.Max vyvolal jeho konsolidáciu, majú malí lekárnici voči lekárenskej sieti podľa Václava Jirků negatívne emócie. Dr.Max si na lekáreň nikto nenalepí. „Hľadanie odpovede u Dr.Max nám bude trvať niekoľko mesiacov, ale skôr sa prikláňam k tomu, že s franchisou na trh nepôjdeme,“ zakončuje debatu Václav Jirků.

Spoločnosť Penta prevádzkuje v Česku a na Slovensku cez 480 lekární Dr.Max, ďalších 70 lekární je otvorené v Poľsku. Tam Penta dokončuje akvizíciu lekárenského reťazca Mediq Apteka, čím získa 270 lekární a stane sa dvojkou na poľskom trhu. Časť lekární v sieti Mediq Apteka je riadené na základe franchisovej licencie.