Dlhodobé vzťahy / „Niektorí členovia sú s nami už od roku 2014. Z dobre fungujúceho TAB Boardu sa čase stáva skupina priateľov, ktorí vedia, že sa na seba môžu spoľahnúť,“ hovorí Jana Škabradová.
Utorok
15.07.2025
TAB Board chce rásť do ďalších regiónov Slovenska. Akých franšízantov hľadá a prečo rastie dopyt po zdieľaní skúseností a koučingu aj v dobe umelej inteligencie?
 

Franšízová sieť TAB Board (The Alternative Board), ktorá prepája podnikateľov a umožňuje im výmenu skúseností a vzájomné poradenstvo, funguje globálne viac ako 35 rokov. Pôsobí vo viac ako 25 krajinách, na českom a slovenskom trhu má za sebou 11 rokov stabilného rozvoja. Aktuálne má zastúpenie v 11 regiónoch Česka a Slovenska. Do systému sa u nás zapojilo už niekoľko stoviek podnikateľov, aktuálne je aktívnych 140 členov. Ďalšie rozšírenia aktuálne plánujú v Bratislave a Trnave.

Na pravidelných stretnutiach podnikateľov si členovia TAB poskytujú spätnú väzbu, zdieľajú cenné skúsenosti a spoločne hľadajú riešenie svojich aktuálnych výziev. „Ani stále populárnejšia a schopnejšia umelá inteligencia nenahradí kontakt s podnikateľom, ktorý sám prešiel podobnou situáciou. Peer-to-peer poradenstvo ponúka nielen riešenie, ale aj dôveru a kontext. To sú hodnoty, ktoré dnes podnikatelia hľadajú najviac," vysvetľuje Jana Škabradová, spolumajiteľka konceptu TAB.

Kto sa môže stať franšízantom?

Koncept TAB prepája malých a stredných podnikateľov v pravidelných diskusných skupinách (tzv. boardoch), ktoré dopĺňa individuálnym koučingom a nástrojmi pre strategické riadenie. Využiť možno aj špecializované programy, napr. Akcelerátor Board pre začínajúce firmy alebo transformačný program StratPro® pre celé tímy, kde odborne vedené workshopy zladia váš tím, identifikujú skryté problémy a premenia ich v príležitosti k rastu.

TAB hľadá partnerov s manažérskou alebo podnikateľskou skúsenosťou, ktorí chcú svoje know-how využiť na podporu ostatných. „Často ide o konzultantov, ktorí už pracujú s vlastnou klientelou a hľadajú ďalší zdroj príjmov. Záujem ale majú aj bývalí majitelia firiem alebo manažéri z korporácií, ktorí chcú začať podnikať na vlastnú päsť a zúročiť svoje skúsenosti,“dopĺňa Jana Škabradová.

Súčasťou systému je aj globálna sieť TAB Connect, ktorá umožňuje zdieľanie skúseností naprieč trhmi. Ukazuje sa, že podnikatelia riešia podobné problémy a výzvy nielen naprieč rôznymi odbormi a regiónmi, ale aj kontinentmi. Na medzinárodnej scéne TAB Board pravidelne získava najvyššie hodnotenie spokojnosti franšízantov, v Českej republike tento rok získali v súťaži Franchisa roku ocenenie „Úspešný franchisový koncept v oblasti vzdelávania“.


Poradenstvo na základe skúseností / Podľa dát Asociácia malých a stredných podnikov spolieha pri rozhodovaní na skúsenosti ostatných podnikateľov 68% respondentov.