Máme za sebou rok plný výziev a zmien

Hustá sieť / Značka Yves Rocher má aktuálne na Slovensku 29 pobočiek. V susednom Česku ich nájdeme 77.
Pondelok
17.01.2022
„Rástli sme aj v období pandémie, ale ani nám sa nevyhlo zatváranie pobočiek," hovorí Miroslav Kubricht, managing director Yves Rocher pre ČR, SR a Maďarsko.
 

Aký bol rok 2021 pre Yves Rocher?

Bol to rok plný zmien a výziev. Nakoniec sa nám vďaka všetkým novým obchodným kanálom, ale tiež všetkým štátnym dotáciám a pomoci zo strany prenajímateľov podarilo znížiť dopad pandémie na únosnú mieru. Samozrejme je ekonomický výsledok ďaleko za predcovidovým rokom.

Podarilo sa Vám počas uplynulých 12 mesiacov rozšíriť pobočkovú sieť?

Áno, otvorili sme niekoľko nových obchodov, na Slovensku, v Česku aj v Maďarsku. Na druhú stranu sme však 3 predajne, ktoré boli svojou profitabilitou pod naším očakávaním, zatvorili.

Veľa firiem sa muselo popasovať s komplikáciami spôsobenými pandémiou. Nastali nejaké zmeny, ktoré upravili napríklad fungovanie konceptu Yves Rocher?

Áno, doba, kedy je časť zamestnancov chorá a druhá v karanténe so sebou nesie aj zvýšené požiadavky na flexibilitu pracovných úväzkov. Musím ale konštatovať, že sme túto neľahkú dobu prešli bez výraznejších obmedzení. Na strane franšízantov dochádzalo k ich väčšej osobnej účasti na predajniach, keď bolo potrebné vykryť smeny za chorých zamestnancov. Bolo to pre nich ťažké obdobie, nielen fyzicky, ale aj psychicky. V prípade väčšieho výpadku pracovníkov na strane franšízantov sme aj „požičiavali“ našich zamestnancov tak, aby nedošlo k zatvoreniu franšízových predaní.

Značka Yves Rocher je známa svojimi ekologickými aktivitami. Pomáhajú vám napríklad aj pri hľadaní nových franšízových partnerov, prípadne zamestnancov?

Hodnoty našej značky a náš postoj k ekológii, udržateľnosti a planéte sú určite dôvodom či už pre novo vznikajúce franšízové spolupráce, alebo aj pri hľadaní zamestnancov, a to vo väčšine prípadov.

Veľa firiem sa musela popasovať s komplikáciami spôsobenými pandémiou. Nastali nejaké zmeny, ktoré upravil napríklad fungovanie konceptu Yves Rocher?

Vzhľadom na hygienické opatrenia sme bohužiaľ nemohli využívať náš servis bezplatnej diagnostiky pleti pre naše zákazníčky a zákazníkov. Na druhú stranu sme zaviedli službu Klikni a Vyzdvihni.

Ako sa s komplikáciami vyrovnali vaši franšízanti?

Ako som už spomenul, bolo to veľmi ťažké obdobie, ekonomicky, fyzicky, ale aj psychicky. Naším franšízantom sme sa snažili pomáhať ako to išlo. Boli sme aktívne nápomocní pri získavaní všetkých dotácií, poskytovali právny servis, zmrazili sme fakturácie v období lockdownu, pomohli s nájmom, zmenili obchodné podmienky. Robili sme všetko preto, aby ekonomický dopad pre našich franšízantov bol čo najmenší. 


Správne miesto / „Obchody Yves Rocher nájdu svoje miesto v mestách s viac ako 50 tisíc obyvateľmi. Ideálne by sa mali nachádzať na frekventovaných miestach v centrách miest, na peších zónach či v nákupných centrách," hovorí Miroslav Kubricht, managing director Yves Rocher.