TAB Board spája podnikateľskú diskusiu a tréning
V podnikaní nie je Igor žiadnym nováčikom, venuje sa mu totiž už 17 rokov. Predtým sa naplno venoval práci vo svojom vlastnom grafickom štúdiu, vie teda, čo všetko zahŕňa administratíva spojená s podnikaním, práca s ľuďmi a vedenie tímu. Pozná všetky činnosti, s ktorými sa dnes a denne stretávajú majitelia a CEO malých a stredných firiem, ktorí majú často pocit, že sú na svoje podnikanie sami.
Práve taký pocit mal aj Igor, a preto sa pred rokmi zamyslel nad tým, čo je potrebné zmeniť, akou cestou sa ďalej vybrať. Rozhodol sa úplne zmeniť svoj odbor podnikania a po absolvovaní mnohých kurzov sa stal biznis trénerom. Na jednom z výcvikov sa stretol s jednou z vtedajších franšízantiek konceptu poradenských boardov pre podnikateľov TAB Board, ktorá mu ho predstavila. „Hneď ako som sa dozvedel viac informácií o TABe, vedel som, že to je to, čo som hľadal – prepojenie serióznej diskusie podnikateľov a tréningu,“ vysvetľuje Igor Axamít, ktorý je dnes certifikovaným trénerom a pôsobí ako regionálny riaditeľ TAB Board v Bratislave.
Jeho náplňou práce je organizovať a viesť boardy podnikateľov a pomáhať im zmeniť myslenie a tiež pohľad na ich podnikanie. Vedie diskusiu, v ktorej si títo viac-menej ostrieľaní podnikatelia odovzdávajú rady, inšpirujú sa, a tak si pomáhajú v ďalšom rozvoji. Ako sám hovorí, začiatky neboli jednoduché, ako si predstavoval. „Zo začiatku som si myslel, že TAB Board bude dávať zmysel každému podnikateľovi a okamžite sa stane jeho členom. Narazil som však na realitu a dočkal sa prvých odmietnutí,“ spomína Igor, ktorý tak musel vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a zamerať sa na neustále vysvetľovanie podnikateľom, prečo venovať svoju pozornosť a tiež čas vzájomnému stretávaniu a zdieľaniu svojich dlhoročných skúseností. „Pre väčšinu podnikateľov je to koncept, o ktorom počuli prvýkrát, takže ich prvotná nedôvera bola logická. Našťastie sa mi vďaka ďalším kolegom z TABu dostalo nielen podpory, ale tiež som získal rady, ako s týmto problémom pracovať,“ hovorí Igor.
Na pomoc zo strany vedenia konceptu, a aj ďalších kolegov zo siete sa mohol Igor spoľahnúť už od samotného začiatku svojho podnikania pod hlavičkou TAB Board. Osobná účasť poskytovateľa licencie na prvých boardoch aj intenzívne školenie bolo asi tou najväčšou podporou, ktorú mohol dostať. Vďaka nej totiž dnes môže na Slovensku rozvíjať zaujímavý koncept a prispievať tak ku skvalitňovaniu tamojšieho podnikateľského prostredia. A rozvíjať sa chce stále ďalej. „Momentálne mám vo svojom tíme contract facilitátorku, vďaka jej pomoci môžeme plánovať otváranie ďalších boardov,“ prezradzuje Igor s tým, že človek, ktorý by uvažoval o obstaraní franšízovej licencie TAB Board sa musí pripraviť na to, že sa bude musieť veľa učiť, a to nie iba o celom koncepte a jeho fungovaní, ale hlavne o sebe.

Prečítaj články

Poskytovanie služieb firemným zákazníkom sa zdá byť pre zahraničné značky atraktívne. Kto sa snaží o vstup na trh?
„Naším cieľom je vďaka franšízantom sprostredkovať podporu TAB Boardov podnikateľom zo všetkých regiónov Slovenska," prezrádza Petr Škabrada, master-franšízant TAB Board.
V období jarnej koronakrízy sa franšízovému konceptu TAB Board podaril ojedinelý kúsok. Uzatvoril spoluprácu s franšízantom online. A v ďalšom rozvoji pokračuje.
Franšízy TAB Board cielia svojimi službami na podnikateľov, pomáhajú im v rozvoji. Za firmami mieria aj služby Extéria Marketu. Ako ich prácu ovplyvňuje súčasná situácia?
Sieť TAB Board sa tento rok rozrástla o nových franšízantov. Rast očakávajú aj v roku 2020, hovorí Petr Škabrada, spolumajiteľ master-franšízy TAB Board pre ČR a SR.
Najčítanejšie

Rok 2020 bol pre podnikateľov z väčšiny odborov náročný. Do akých oblastí sa v roku 2021 oplatí investovať?
„Rok 2021 bude okrem iného v znamení otvárania nových reštaurácií. Chceme, aby boli všetky od začiatku v rukách franšízantov," hovorí Radim Foltýn, Franchising Director CZ & SK McDonald's.
Franchising je systém istého druhu licenčných zmlúv, ktoré sa stávajú čím ďalej tým obľúbenejšími v oblasti podnikania. Do franchisingu je možné zahrnúť i rôzne typy podnikania založeného na distribučných a agentúrnych zmluvách.
Franchisové systémy je možno rozdeliť podľa rôznych kritérií: druhu know-how, druhu hospodárskej činnosti či spôsobu organizácie systému.
Americkým franšízám rástol biznis aj v minulom roku. Potvrdili stabilitu v krajine, ktorá je kolískou franšízingu. Aké značky patria medzi tie najúspešnejšie?