Splnený sen

Jedinou bankou na slovenskom trhu, ktorá sa rozvíja prostredníctvom partnerov na báze franšízingu, je doposiaľ Raiffeisen banka. Prvé partnerské pobočky banka otvorila v novembri roku 2012, momentálne ich na Slovensku nájdeme 32, čo podľa vyjadrenia banky rozhodne nie je číslo konečné.
Dôvodom, prečo sa banka rozhodla pre rozširovanie siete na princípe franšízingu, je okrem iného aj fakt, že vďaka tomu môžu zefektívniť prevádzku pobočiek a tiež znížiť náklady na ich zriadenie. "Vďaka franšízovému modelu sme boli schopní vytvoriť koncept, ktorého náklady sú podstatne nižšie a v ktorom zároveň vidíme príležitosť na zrýchlenie našej expanzie," hovorí hovorca Raiffeisen banky Martin Krajniak s tým, že ak má franšízant vo svojom okruhu veľa známych, je spoločensky uznávaný a aktívne sa angažuje v miestnej komunite, pomáha mu to úspešne rozvíjať svoje podnikanie.
Záujemca o licenciu na prevádzkovanie pobočky RAIFFEISEN banky zaplatí jednorazový vstupný poplatok vo výške 30 tisíc Eur. Ďalej si musí pripraviť 20 tisíc Eur na vratnú kauciu, ktorá je viazaná na celú dobu trvania zmluvného vzťahu. Ten sa uzatvára na 5 rokov s možnosťou predĺženia. Vratná kaucia je od partnerov vyberaná pre prípad poškodenia zariadenia, ktoré má v prenájme a pre prípadne vzniknuté škody. Ďalším poplatkom, ktorý partner banke mesačne odvádza, sa pohybuje vo výške 3 % z výšky jeho fakturovaných provízií.
„Franšízant dostáva kompletne zariadenú pobočku banky na kľúč, úvodné školenie a priebežné vzdelávanie pre seba aj svojich zamestnancov, marketingovú a technickú podporu, pomoc pri rozvoji podnikania prostredníctvom area manažéra a, samozrejme, prístup k bankovým produktom a bankovej infraštruktúre,“ hovorí výkonná riaditeľka Raiffeisen banky Lucia Suďová. Zaujímavosťou je, že franšízant ani jeho zamestnanci vôbec nepracujú s hotovosťou. Súčasťou každej pobočky je totiž automatický trezor, ktorý slúži na výbery a vklady hotovosti. Takéto riešenie je na Slovensku unikátne.
Prečítaj články

„Slovensko je zaujímavý trh vďaka menším a stredne veľkým mestám. Tie sú pre naše finančné franšízy tým pravým miestom," hovorí zakladateľ Partners Petr Borkovec.
Spoluzakladateľ a riaditeľ franšízovej siete Paysera Liudas Kanapienis pochádzajúcej z Litvy v rozhovore hovorí nie iba o zvláštnostiach finančného on-line sektora a "banklinku".
Paysera poskytuje obchodníkom systém bezhotovostných platieb i zmenární v jednom. Čo presne robia franšízanti firmy z Litvy?
Financie sú veľmi perspektívny odbor. Rieši je každý, preto sa v nich ukrýva veľký potenciál a možnosť stať sa veľmi úspešným, hovorí generálny riaditeľ a spolumajiteľ spoločnosti Partners, investor a v neposlednom rade majiteľ siete My Food Market Petr Borkovec.
Jednoduché spracovanie elektronických platieb umožňuje Paysera, nováčik v Katalógu franšíz. Firma z Litvy hľadá franšízantov v EU.
Najčítanejšie

Ak sa Vám pri vyslovení slova franchising vôbec niečo vybavuje, je to skvelé!
Franšízová sieť Dom farieb hľadá franšízantov aj v menších mestách. Kto sa môže uchádzať o licenciu?
Zoltán Vida je vyštudovaný telocvikár. Nikdy sa však tejto profesii nevenoval, stal sa z neho podnikateľ. Dnes prevádzkuje 3 reštaurácie McDonald´s.
Franšízovému konceptu Burrito Loco sa v Česku podarilo z Prahy preniknúť do ďalších miest. Podarí sa im vstúpiť aj k nám?
Jednotkou roku je 7-Eleven. Medzi najlepšie franšízy sveta patrí Dairy Queen, či Subway, ktoré nájdete v našom Katalógu franšíz.