Odevy & jedlo
Britský outletový reťazec Marks & Spencer, ktorý sa v niektorých krajinách rozvíja pomocou franchisovej licencie, uzatvoril fiškálny rok končiaci 29. marca, s udržateľným ziskom pred zdanením vo výške 622 miliónov libier. Tržby vzrástli o 2,7 % na 10,3 miliardy libier. Pomohli k tomu najmä franchisové pobočky, ktoré firma prevádzkuje v Ázii a Strednom východe.
Okrem oblečenia sa spoločnosť zamerala aj na oblasť potravín, ktoré predáva vo svojich obchodoch. Iba táto oblasť firme Marks & Spencer vyniesla tržby vo výške 5 miliárd libier. „V Českej republike a východnej Európe sme prevzali plnú kontrolu nad našimi obchodmi a zaznamenali konštantný rast tržieb. Franchisové obchody v Ázii a Strednom východe rástli tiež,“ dodáva firma vo výročnej správe. Neprívetivá situácia nastala v Írsku, kde musela zatvoriť 4 obchody.
Reťazec Marks & Spencer by rád naďálej posilňoval na medzinárodných trhoch. Podľa britských médií vypracoval plán otvoriť vo svete ďalších 250 predajní do roka 2016, z ktorých 60 % bude riadených pomocou franchisantov. Prvá expanzia bude vstup na škandinávske trhy, konkrétne do Fínska a Nórska. Malo by sa tu otvoriť 15 obchodov do dvoch rokov. Firma už podpísala franchisové zmluvy s dvoma spoločnosťami, čo sa o franchisový rozvoj budú starať.
Prečítaj články
Prečo franšíza s módnym oblečením značky Diverse verí v úspech na slovenskom trhu? Odpovedá manažérka pre Export Olga Nosko.
,,Esotiq funguje na základe depozitného modelu, takže franšízantom nevznikajú náklady na skladovanie tovaru” – hovorí Aleksandra Sobotka z Esotiq & Henderson.
Pre tematiku detskej módy musí byť franšízant nadšený. Potom sa mu budú zákazníci vracať.
Značka štýlovej módy má za sebou tridsať rokov pôsobenia v Poľsku a ďalších krajinách. Na Slovensku teraz hľadá franšízantov s citom pre módny biznis.
Turecká odevná franšíza so zameraním na milovníkov originálnej mestskej módy má za sebou 30 rokov skúseností. Na Slovensku je otvorenie prvej franšízy výzvou.
Najčítanejšie
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Franšízová sieť finančných služieb Simplea má za prvý polrok veľmi priaznivé ekonomické výsledky. V krajských mestách chce posilniť o nových franšízantov.
„Byť prvou franšízou Simplea na Slovensku bola výzva. Zvládli sme ju na jednotku,“ hovorí franšízantka Katarina Porubská.
Zoltán Vida je vyštudovaný telocvikár. Nikdy sa však tejto profesii nevenoval, stal sa z neho podnikateľ. Dnes prevádzkuje 3 reštaurácie McDonald´s.
Franchising je systém istého druhu licenčných zmlúv, ktoré sa stávajú čím ďalej tým obľúbenejšími v oblasti podnikania. Do franchisingu je možné zahrnúť i rôzne typy podnikania založeného na distribučných a agentúrnych zmluvách.