16.12.2013
Zakladateľ kozmetických značiek BodyConcept a DepilConcept Alexandre Lourenco Duque chváli podnikanie formou franchisingu. V rozhovore pripomenul, ako začínal.
 

BodyConcept a DepilConcept sú dnes rozpoznateľné značky na trhu starostlivosti o krásu. Ako ste začínali a kde v súčasnosti pôsobíte?

Naše franchisové koncepty sme začínali vyvíjať pred 8 rokmi. Vtedy sme si všimli, že na trhu kozmetických služieb nie sú dostatočne profesionálne strediská, ktoré by ponúkali kvalitnú starostlivosť za prijateľné ceny. Rozhodli sme sa hneď od začiatku, že vytvoríme sieť centier, ktorá by mohla pôsobiť na celom svete prostredníctvom franchisovej spolupráce. Tým by zákazníčky získali rovnakú kvalitu kdekoľvek na svete. Dnes máme vedúce postavenie na trhu u nás v Portugalsku a pred dvoma rokmi sme sa rozhodli rozvíjať naše služby i v ďalších štátoch. Pôsobíte v Poľsku, Českej republike, v Kapverdách, Brazílii, na Slovensku a vo Švajčiarsku. V súčasnej dobe prebiehajú prípravy na vstup do ďalších štátov.

Prečo ste sa rozhodli rozvíjať predovšetkým v menších štátoch?

Keď sme sa rozhodovali o rozvoj franchisových konceptov BodyConcept a DepilConcept, vybrali sme si menšie krajiny strednej Európy, pretože svojou rozlohou sú podobné Portugalsku a ekonomika v Poľsku či Rumunsku tiež rástla podobne ako u nás. V Poľsku sa nám podarilo vybudovať sieť za jeden a pol mesiaca. Aktuálne jednáme s master-franchisantom v Maďarsku a veríme, že sa nám podarí rovnaký úspech ako v ostatných štátoch.

Čo si myslíte o spôsobe podnikania pomocou franchisingu?

Franchising je skvelý obchodný model, ktorý prináša pozitíva pre franchisora i pre nadobúdateľa franchisy, franchisanta. Franchisor má vďaka franchisantom možnosť rásť rýchlejšie a naopak ľudia, ktorí uvažujú o možnostiach založiť si svoje vlastné podnikanie, majú v prípade franchisingu oveľa menej problémov. Podnikateľ vstupuje do niečoho, čo už funguje a môže ušetriť veľa námahy. Myslím, že je to dobrá voľba a podľa môjho názoru najlepší obchodný model na svete.

Plánujete pre DepilConcept či BodyConcept nejaké novinky? Priblížte nám tieto koncepty.

BodyConcept je určený predovšetkým do nákupných centier, aby zákazníčky mohli nájsť všetky služby súvisiace so starostlivosťou o krásu a zdravie. V tomto franchisovom systéme sa všetko zameriava na telo, každý zákazník dostane odporučenie, o ktorú časť tela by sa mal postarať a my mu potom pomôžme s liečbou určenou priamo na tú časť tela. Poskytujeme tiež klasické masáže, presoterapiu a podobne.

DepilConcept sa špecializuje na trvalé odstránenie chĺpkov, ale tiež poskytuje služby súvisiace s odstraňovaním chĺpkov na citlivejších oblastiach.

Aká je Vaša rada pre podnikateľov, ktorí uvažujú o kúpe franchisovej licencie?

Kľúčom k úspechu je analyzovať všetky možnosti na trhu. Je dôležité sa identifikovať s obchodnou značkou, nestačí len začať podnikať a všetko príde samo. Problémy prídu obvykle neskôr, aby vy sa s nimi musíte naučiť pracovať, pripravte sa na ne. Trh kozmetických služieb je veľmi konkurenčný a vy sa musíte naučiť v ňom uspieť. Existuje na ňom totiž veľmi veľa kozmetických značiek, ktoré sa nerozvíjajú pomocou franchisy a sú úspešné.