Ako objaviť medzeru na trhu a profitovať?

Kto hľadá, nájde / Pri hľadaní medzery na trhu sa stojí za to zamyslieť nad problémami, ktoré musia spotrebitelia riešiť, pretože s každým problémom prichádza príležitosť na jeho riešenie. Inšpiráciou môže byť ich domov, miesto, kde žijú alebo kde pracujú.
Pondelok
11.09.2023
Unikátne produkty a služby sú obchodným hitom. Sú však aj prípady, keď na nich môžete prerobiť. Ako sa stať v tomto ohľade úspešnými?
 

Hovorí vám niečo termín „trhová nika“? Nie? Potom vedzte, že ide o oblasť trhu, ktorá skrýva pre podnikateľov veľmi služný potenciál, pretože je doposiaľ neobsadená konkurenciou. Veľakrát ide o novo vzniknutý segment trhu. Správne zvolená nika znižuje aspoň na začiatku konkurenciu takmer na nulu a zvyšuje tak šance na podnikateľský úspech.

Môže sa zdať, že vzhľadom na to, že na trhu existujú tisíce obchodov, firiem alebo výrobkov, je nájdenie vlastnej trhovej niky už nemožné. Nič také však neplatí. Spolu s rozvojom technológií, zmenami životného štýlu alebo so zvyšujúcim sa vekom rastú očakávania spotrebiteľov, ktorí hľadajú výrobky, ktoré presne zodpovedajú ich vkusu, sú nevyhnutné pre ich well-being či zlepšujú pracovné prostredie.

Pri hľadaní trhovej niky sa oplatí starostlivo sledovať trendy, vývoj nielen u nás, ale aj vo svete. Sledujte tak všetky dostupné kanály – televíziu, internet, rôzne diskusné fóra a sociálne siete, inšpirujte sa v zahraničí. Oplatí sa tiež analyzovať seba samého: aké sú vaše záujmy, rodinná situácia, záľuby, vzdelanie. Je veľká šanca, že v rámci skupín, do ktorých už patríte, existujú potreby, ktoré budete môcť so svojim produktom či službou uspokojiť. Stojí za to pokúsiť sa zistiť, ako na tieto potreby reagovali iní podnikatelia – možno to dokážete urobiť lepšie a zaujímavejšie, s využitím vašich znalostí a zručností.

Bez informácií to nepôjde

Nové oblasti činnosti vždy vyžadujú dôkladný prieskum, aby ste zistili, či vami nájdená diera na trhu bude skutočne výnosná. Prvým krokom je relatívne podrobne definovať cieľovú skupinu. Trhová nika môže byť miestna (napr. otvárame detský klub na novom sídlisku), demografická (vymedzená podľa veku a pohlavia) a súvisiaca so záujmami alebo špecializáciou (týkajúca sa napr. rybárov, predajcov áut, pekárov, športovcov atď.). Je potrebné si uvedomiť, že najdôležitejšie nie sú vaše subjektívne pocity, ale skutočný záujem o ten či onen produkt, tú či onú službu. K posúdeniu môže pomôcť účasť na veľtrhoch, rozhovory s nadšencami, nahodenie vlákna na internetovom fóre. Môžete využiť pomoc špecializovaných firiem skúmajúcich trh a uvádzanie nových výrobkov na trh z rôznych uhlov pohľadu – ponúk tohto druhu je stále viac. Na internete sú k dispozícii aj bezplatné nástroje, ktoré pomáhajú zisťovať, čo zákazníci na internete hľadajú, napr.

Zaviesť jedinečnú službu alebo produkt bez určenia cieľovej skupiny je pomerne riskantné, ale nie je to nemožné. Ak môže produkt využívať každý bez ohľadu na vek, lokalitu alebo sociálne postavenie, môže byť úspešný. Dôležitá je myšlienka. Riziko je však rozhodne vyššie. Inovatívnou myšlienkou tohto druhu pre každého bol vznik internetových portálov, ktoré umožňujú objednávať jedlo na rozvoz z rôznych reštaurácií. Nápad sa uchytil na sto percent.

Dôkaz z nedávnej minulosti

Pri hľadaní medzery môže pomôcť pozorné sledovanie meniacich sa zákonov a situácie v krajine, napr. politickej alebo ekonomickej. Najlepším príkladom je pandémia a okamžitá reakcia na ňu zo strany farmaceutických spoločností alebo tých, ktoré ponúkajú tvárové masky, antibakteriálne gély atď. V tomto prípade sa ohromujúca reakcia ukázala byť pre niektoré spoločnosti vynikajúcim východiskovým bodom pre začatie podnikania.

Mnoho potenciálnych podnikateľov sa obáva investovať do podnikania v doposiaľ neprebádanom trhovom segmente. Domnievajú sa, že na začiatku budú mať málo zákazníkov vzhľadom na to, že väčšinou ide o špecifické podnikanie. Sú presvedčení, že menší trh znamená menší úspech. To je však mylný predpoklad. Zúženie poľa a menšia konkurencia môže náš produkt urobiť práve o to populárnejším.

Problém znamená príležitosť

Masové podnikanie je založené na neustálom boji s konkurenciou, značných investíciách do reklamy a marketingu a často aj na nutnosti znižovať propagačné ceny. Naproti tomu pôsobenie v rámci medzery na trhu pomáha rozvíjať vlastné podnikanie, a nie fungovať tak, aby sa naša značka na trhu udržala. Slovo, ktoré je s trhovou nikou silno spojené, je špecializácia. Moderný zákazník sa pri míňaní peňazí rád cíti výnimočne. Navyše je ochotný za túto jedinečnosť zaplatiť viac. Trhová nika môže byť doplnením potrieb, ktoré už uspokojujú iné spoločnosti, alebo ju možno vytvoriť.

Ako sa to dá dosiahnuť? Napríklad zmenou spotrebiteľských preferencií – takýmto riešením je ponuka door-to-door, ktorá je odpoveďou na nedostatok času spotrebiteľov – dnes si teda môžeme objednať kaderníka, maséra, automechanika, zeleninu a ovocie doručené až k našim dverám. Životné tempo sa ukázalo ako príležitosť pre mnoho nových podnikov. Podobných zmien vyplývajúcich z hospodárskeho rozvoja je však viac. A tie sú ako pozitívne, tak negatívne.

Stojí za to zamyslieť sa nad problémami, ktoré musia spotrebitelia riešiť, pretože s každým problémom prichádza príležitosť na jeho riešenie. Inšpiráciou môže byť ich domov, miesto, kde žijú, kde pracujú alebo situácia v krajine. Takým príkladom bola vyššie spomínaná pandemická epidémia. Spoločnosti, ktoré ako prvé začali vyrábať alebo dovážať tvárové masky a následne ich predávať, vyšli z pandémie bez úhony.

Či už sme si vytvorili medzeru na trhu, alebo nie, stále ťažíme z tzv. prioritného efektu. V takom prípade je pre nás jednoduchšie zaujať vedúce postavenie. Pre nových konkurentov bude ťažšie preniknúť na trh so svojou ponukou, čo však neznamená, že sa o to nepokúsi. Dobré a ziskové podniky si rýchlo nájdu nasledovníkov. Oplatí sa preto nielen sledovať konkurenciu, ale predovšetkým mať pred ňou náskok.

Premárnená šanca?

Nokia je odborníkmi považovaná za vlajkovú značku, ktorá nedokázala náležite využiť efekt prvenstva. Dokonca aj jej vedenie oficiálne priznáva, že značka zaspala vývoj konkurencie, ktorá jej závidí, že bola dlhú dobu jednotkou na trhu. Medzi ďalšie značky, ktoré zdieľali osud Nokie a nebrali konkurenciu vážne, patria Kodak, letecké spoločnosti Pan Am a General Motors. Obchodný úspech a úspech nie sú dané raz a navždy. Pre ich udržanie sa oplatí produkt modernizovať, starať sa o jeho propagáciu, zavádzať trhové a technologické zmeny. Aj keď si patentujeme svoj podnikateľský nápad, výrobok alebo službu – rýchlo sa objaví podobný.

Na záver treba povedať, že trhová nika nie je pojem vyhradený iba pre novo vznikajúce spoločnosti. Mali by ju hľadať aj tie, ktoré existujú už niekoľko rokov. Nájdenie medzery na trhu pomáha nielen otvoriť sa novým zákazníkom, ale aj udržať lojalitu tých existujúcich, pretože modernizované, zaujímavé produkty ich uisťujú, že sa značka stále vyvíja s ohľadom na ne. To isté platí aj pre franšízové ​​koncepty, keď vidíme, že novo prichádzajúci sa snažia prinášať na trh niečo nové, čím mnohokrát nútia zavedené značky inovovať, posúvať sa ďalej do budúcnosti.


Franšízy vs. inovácia / Súčasná doba núti inovovať snáď všetky firmy, najmä tie, ktoré chcú osloviť nových zákazníkov. Týka sa to aj franšíz, ktoré prichádzajú s obohatením ponuky aj zavádzaním nových technológií.

Populárne na fóre

Lost Love Spells Caster - How to Bring Back Lost Love Call +27785149508

My name is Lisa Mande. I am from Florida,USA. I want to thank Prof Ibrahim for helping me to bring back my ex lover. I watched someone on YOUTUBE who testified about what he...

1 komentár(e)
posledný 27.09.2023
+27788392740 Revenge spells to punish someone until you are fully avenged. Revenge spells to teach someone a lesson they will never forget using voodoo revenge spells.

Revenge spells are wishes made to the universe against someone’s favor. It is highly unsafe to toy with any kind of spell, especially enchantments for revenge, breakup, or...

1 komentár(e)
posledný 27.09.2023
Private loans without collateral

I am a private money lender that gives out fast cash with no collateral required Loans offer for immediate response. all cash amounts and currencies, if interested TO start no...

1 komentár(e)
posledný 04.09.2023
Picking the Right Death Spells: How to Cast a Death Spell to Kill Someone Overnight, Voodoo Spells for Death That Work +27836633417

Death Spells is a form of black magic/voodoo spell which is connected with a very powerful form of magic force which has a purpose to destroy someone who is an obstacle in your...

1 komentár(e)
posledný 21.07.2023
Predám antidepresíva a lieky proti úzkosti

Sme profesionálni dodávatelia týchto produkt: MDMA,  Heroin,     Kokain, Efedrin, Ketamín,      Pervitin,               LSD 250µg,             ...

1 komentár(e)
posledný 14.07.2023
TOP 10 svetových franšíz

7-eleven je obchod so zmiešaným tovarom? 7-eleven je mezinárodní řetězec maloobchodů se smíšeným zbožím.

1 komentár(e)
posledný 04.01.2017
10 krokov k založeniu firmy

Vyborna stranka, sice si neviem predstavit ako studujem obchodny zakonnik.Peniaze som si zarobil v zahranici, a nemam skolu,ktora by ma naucila orientovat sa v takych...

1 komentár(e)
posledný 10.03.2015