Ako objaviť medzeru na trhu a profitovať?

Kto hľadá, nájde / Pri hľadaní medzery na trhu sa stojí za to zamyslieť nad problémami, ktoré musia spotrebitelia riešiť, pretože s každým problémom prichádza príležitosť na jeho riešenie. Inšpiráciou môže byť ich domov, miesto, kde žijú alebo kde pracujú.
Pondelok
11.09.2023
Unikátne produkty a služby sú obchodným hitom. Sú však aj prípady, keď na nich môžete prerobiť. Ako sa stať v tomto ohľade úspešnými?
 

Hovorí vám niečo termín „trhová nika“? Nie? Potom vedzte, že ide o oblasť trhu, ktorá skrýva pre podnikateľov veľmi služný potenciál, pretože je doposiaľ neobsadená konkurenciou. Veľakrát ide o novo vzniknutý segment trhu. Správne zvolená nika znižuje aspoň na začiatku konkurenciu takmer na nulu a zvyšuje tak šance na podnikateľský úspech.

Môže sa zdať, že vzhľadom na to, že na trhu existujú tisíce obchodov, firiem alebo výrobkov, je nájdenie vlastnej trhovej niky už nemožné. Nič také však neplatí. Spolu s rozvojom technológií, zmenami životného štýlu alebo so zvyšujúcim sa vekom rastú očakávania spotrebiteľov, ktorí hľadajú výrobky, ktoré presne zodpovedajú ich vkusu, sú nevyhnutné pre ich well-being či zlepšujú pracovné prostredie.

Pri hľadaní trhovej niky sa oplatí starostlivo sledovať trendy, vývoj nielen u nás, ale aj vo svete. Sledujte tak všetky dostupné kanály – televíziu, internet, rôzne diskusné fóra a sociálne siete, inšpirujte sa v zahraničí. Oplatí sa tiež analyzovať seba samého: aké sú vaše záujmy, rodinná situácia, záľuby, vzdelanie. Je veľká šanca, že v rámci skupín, do ktorých už patríte, existujú potreby, ktoré budete môcť so svojim produktom či službou uspokojiť. Stojí za to pokúsiť sa zistiť, ako na tieto potreby reagovali iní podnikatelia – možno to dokážete urobiť lepšie a zaujímavejšie, s využitím vašich znalostí a zručností.

Bez informácií to nepôjde

Nové oblasti činnosti vždy vyžadujú dôkladný prieskum, aby ste zistili, či vami nájdená diera na trhu bude skutočne výnosná. Prvým krokom je relatívne podrobne definovať cieľovú skupinu. Trhová nika môže byť miestna (napr. otvárame detský klub na novom sídlisku), demografická (vymedzená podľa veku a pohlavia) a súvisiaca so záujmami alebo špecializáciou (týkajúca sa napr. rybárov, predajcov áut, pekárov, športovcov atď.). Je potrebné si uvedomiť, že najdôležitejšie nie sú vaše subjektívne pocity, ale skutočný záujem o ten či onen produkt, tú či onú službu. K posúdeniu môže pomôcť účasť na veľtrhoch, rozhovory s nadšencami, nahodenie vlákna na internetovom fóre. Môžete využiť pomoc špecializovaných firiem skúmajúcich trh a uvádzanie nových výrobkov na trh z rôznych uhlov pohľadu – ponúk tohto druhu je stále viac. Na internete sú k dispozícii aj bezplatné nástroje, ktoré pomáhajú zisťovať, čo zákazníci na internete hľadajú, napr.

Zaviesť jedinečnú službu alebo produkt bez určenia cieľovej skupiny je pomerne riskantné, ale nie je to nemožné. Ak môže produkt využívať každý bez ohľadu na vek, lokalitu alebo sociálne postavenie, môže byť úspešný. Dôležitá je myšlienka. Riziko je však rozhodne vyššie. Inovatívnou myšlienkou tohto druhu pre každého bol vznik internetových portálov, ktoré umožňujú objednávať jedlo na rozvoz z rôznych reštaurácií. Nápad sa uchytil na sto percent.

Dôkaz z nedávnej minulosti

Pri hľadaní medzery môže pomôcť pozorné sledovanie meniacich sa zákonov a situácie v krajine, napr. politickej alebo ekonomickej. Najlepším príkladom je pandémia a okamžitá reakcia na ňu zo strany farmaceutických spoločností alebo tých, ktoré ponúkajú tvárové masky, antibakteriálne gély atď. V tomto prípade sa ohromujúca reakcia ukázala byť pre niektoré spoločnosti vynikajúcim východiskovým bodom pre začatie podnikania.

Mnoho potenciálnych podnikateľov sa obáva investovať do podnikania v doposiaľ neprebádanom trhovom segmente. Domnievajú sa, že na začiatku budú mať málo zákazníkov vzhľadom na to, že väčšinou ide o špecifické podnikanie. Sú presvedčení, že menší trh znamená menší úspech. To je však mylný predpoklad. Zúženie poľa a menšia konkurencia môže náš produkt urobiť práve o to populárnejším.

Problém znamená príležitosť

Masové podnikanie je založené na neustálom boji s konkurenciou, značných investíciách do reklamy a marketingu a často aj na nutnosti znižovať propagačné ceny. Naproti tomu pôsobenie v rámci medzery na trhu pomáha rozvíjať vlastné podnikanie, a nie fungovať tak, aby sa naša značka na trhu udržala. Slovo, ktoré je s trhovou nikou silno spojené, je špecializácia. Moderný zákazník sa pri míňaní peňazí rád cíti výnimočne. Navyše je ochotný za túto jedinečnosť zaplatiť viac. Trhová nika môže byť doplnením potrieb, ktoré už uspokojujú iné spoločnosti, alebo ju možno vytvoriť.

Ako sa to dá dosiahnuť? Napríklad zmenou spotrebiteľských preferencií – takýmto riešením je ponuka door-to-door, ktorá je odpoveďou na nedostatok času spotrebiteľov – dnes si teda môžeme objednať kaderníka, maséra, automechanika, zeleninu a ovocie doručené až k našim dverám. Životné tempo sa ukázalo ako príležitosť pre mnoho nových podnikov. Podobných zmien vyplývajúcich z hospodárskeho rozvoja je však viac. A tie sú ako pozitívne, tak negatívne.

Stojí za to zamyslieť sa nad problémami, ktoré musia spotrebitelia riešiť, pretože s každým problémom prichádza príležitosť na jeho riešenie. Inšpiráciou môže byť ich domov, miesto, kde žijú, kde pracujú alebo situácia v krajine. Takým príkladom bola vyššie spomínaná pandemická epidémia. Spoločnosti, ktoré ako prvé začali vyrábať alebo dovážať tvárové masky a následne ich predávať, vyšli z pandémie bez úhony.

Či už sme si vytvorili medzeru na trhu, alebo nie, stále ťažíme z tzv. prioritného efektu. V takom prípade je pre nás jednoduchšie zaujať vedúce postavenie. Pre nových konkurentov bude ťažšie preniknúť na trh so svojou ponukou, čo však neznamená, že sa o to nepokúsi. Dobré a ziskové podniky si rýchlo nájdu nasledovníkov. Oplatí sa preto nielen sledovať konkurenciu, ale predovšetkým mať pred ňou náskok.

Premárnená šanca?

Nokia je odborníkmi považovaná za vlajkovú značku, ktorá nedokázala náležite využiť efekt prvenstva. Dokonca aj jej vedenie oficiálne priznáva, že značka zaspala vývoj konkurencie, ktorá jej závidí, že bola dlhú dobu jednotkou na trhu. Medzi ďalšie značky, ktoré zdieľali osud Nokie a nebrali konkurenciu vážne, patria Kodak, letecké spoločnosti Pan Am a General Motors. Obchodný úspech a úspech nie sú dané raz a navždy. Pre ich udržanie sa oplatí produkt modernizovať, starať sa o jeho propagáciu, zavádzať trhové a technologické zmeny. Aj keď si patentujeme svoj podnikateľský nápad, výrobok alebo službu – rýchlo sa objaví podobný.

Na záver treba povedať, že trhová nika nie je pojem vyhradený iba pre novo vznikajúce spoločnosti. Mali by ju hľadať aj tie, ktoré existujú už niekoľko rokov. Nájdenie medzery na trhu pomáha nielen otvoriť sa novým zákazníkom, ale aj udržať lojalitu tých existujúcich, pretože modernizované, zaujímavé produkty ich uisťujú, že sa značka stále vyvíja s ohľadom na ne. To isté platí aj pre franšízové ​​koncepty, keď vidíme, že novo prichádzajúci sa snažia prinášať na trh niečo nové, čím mnohokrát nútia zavedené značky inovovať, posúvať sa ďalej do budúcnosti.


Franšízy vs. inovácia / Súčasná doba núti inovovať snáď všetky firmy, najmä tie, ktoré chcú osloviť nových zákazníkov. Týka sa to aj franšíz, ktoré prichádzajú s obohatením ponuky aj zavádzaním nových technológií.

Populárne na fóre

( ˇ෴ˇhttps://ukroyalkittens.com/( ˇ෴ˇ

At https://ukroyalkittens.com/ we offer a variety of purebred kittens of import qualities from our team of licensed home breeders. Our kittens are the epitome of royalty,...

1 komentár(e)
posledný 20.06.2024
WhatsApp +14137589837 Buy Fake USD dollar bills, Buy Fake Canadian dollar (CAD) $75

WhatsApp +14137589837 Buy Fake Passport, Buy Residence Permit card, buy fake driver's license, Buy Fake Money $650. Buy Real Forged Passport WhatsApp +1(413)758-9837 Buy...

1 komentár(e)
posledný 20.06.2024
WhatsApp +14137589837 Buy Fake Passport, Buy Residence Permit card, buy fake driver's license, Buy Fake Money $650

Buy Real Forged Passport WhatsApp +1(413)758-9837 Buy Online Drivers License. Buy Fake US Dollars, CAD, EURO etc. Buy USA Work Visa, Canadian Permit and EU Schengen...

1 komentár(e)
posledný 20.06.2024
WhatsApp +14137589837 购买假护照,订购居留许可卡,购买在线驾驶执照。$150

购买真假护照 WhatsApp +1(413)758-9837 购买假驾驶执照,购买假钱. 购买真假护照 购买假注册驾驶执照 | 购买假人民币、人民币...

1 komentár(e)
posledný 20.06.2024
( ˇ෴ˇ )Whatsapp: +12108028327. BUY CLONED CARD FOR SALE ONLINE. (◔ヘ◔)Telegram: poka_lauren2.

Whatsapp: +12108028327. BUY CLONED CARD FOR SALE ONLINE. Telegram: poka_lauren2. How does it work? We use credit card filters to obtain magnetic stripe information of a...

1 komentár(e)
posledný 19.06.2024
Kaufen Ritalin, Adderall, Ecstasy, Speed ​​Paste, Amphetamin, Fentanyl, JWH, Dexedrin und mehr online

Introducing JustMedusa - Your Pathway to Premium Health Solutions! Are you ready to make a bold statement with our health products and supplements? Look no further than...

2 komentár(e)
posledný 17.06.2024
Koop Mephedrone 4 MMC (Whatsapp: +4915 21 6448133)

Introducing JustMedusa - Your Pathway to Premium Health Solutions! Are you ready to make a bold statement with our health products and supplements? Look no further than...

2 komentár(e)
posledný 17.06.2024
Franchisové poradenstvo

KONSULTASI WA : 087~776~558~899 Cara Menggugurkan Kandungan usia 1 sampai 8 bulan - harga obat Cytotec 2024 , obat aborsi, obat penggugur kandungan no 1, cara aborsi...

1 komentár(e)
posledný 16.06.2024