Ochranné známky je potrebné kontrolovať

Zodpovednosť vlastníka / "Nové prihlášky konfliktných označení úrady zverejňujú automaticky v registroch ochranných známok. Ak proti nim vlastník starších zhodných ochranných známok nepodá počas troch mesiacov námietky, budú konfliktné označenia platne zapísané," upresňuje Ivan Rámeš.
Pondelok
22.04.2019
Záujemcovia o franšízu chcú spojiť svoje podnikanie so známou značkou. Tá by mala byť ošetrená ochrannou známkou. Na čo si musia dať franšízori pozor, aby o ňu neprišli?
 

Úrad priemyslového vlastníctva v Českej republike aj na Slovensku fungoval tak, že v prípade, keď prijal novú prihlášku ochrannej známky, ktorá bola zhodná so staršími ochrannými známkami zapísanými pre zhodné výrobky a služby („konfliktné označenie“),  takúto prihlášku zamietol. Úrady sa týmto konfliktom zaoberali automaticky. Bez toho, aby vlastník staršej ochrannej známky vedel, že zhodné označenie bolo prihlásené, bola táto prihláška konfliktného označenia úradom zamietnutá a nová ochranná známka nebola zapísaná. Tento postup vyplýval z § 6 zákona o ochranných známkach.

Zmenu v tejto praxi však priniesla jeho novela platná od 1. januára 2019. V oboch štátoch bol vyššie uvedený § 6 zrušený. V súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady EU 2015/2436 sa dôvod zamietnutia presúva medzi tzv. relatívne námietkové dôvody do ustanovenia § 7 odst. 1 písm. a). Znamená to, že úrady od januára 2019 konfliktné označenia z úradnej povinnosti nezamietajú.

3 mesiace na reakciu

Nové prihlášky konfliktných označení úrady zverejňujú automaticky v registroch ochranných známok, a ak proti nim nebudú v lehote troch mesiacov podané vlastníkmi starších zhodných ochranných známok námietky, budú tieto konfliktné označenia platne zapísané. To sa týka nie iba prihlášok podaných až po účinnosti novely, ale tiež prihlášok podaných ešte pred jej účinnosťou, ktoré dovtedy neboli zverejnené. Podľa dôvodovej správy bol zrušením tohto ustanovenia odstránený nesúlad v postavení vlastníkov ochranných známok v sporoch pred Úradom Európskej Únie pre duševné vlastníctvo.

Táto zmena pre vlastníkov ochranných známok znamená, že úrad už nebude z úradných povinností prihlášky konfliktných označení zamietať. Naopak to budú vlastníci zapísaných ochranných známok, ktorí by mali sami aktívne sledovať nové prihlášky ochranných známok a v prípade prihlášky konfliktného označenia podať námietky do troch mesiacov od ich zverejnenia.

V opačnom prípade budú konfliktné označenia zapísané ako ochranné známky, čo môže byť pre starších vlastníkov veľmi nepríjemná, ale stále riešiteľná, situácia. Už zapísané ochranné známky je samozrejme možné zneplatniť alebo zrušiť, ale  je to finančne a časovo náročnejší proces. „Najvhodnejším spôsobom, ako predísť registrácii konfliktného označení je pravidelný monitoring nových prihlášok. Naša advokátska kancelária túto službu zaisťuje pre klientov už niekoľko rokov. Je to automatizovaný, spravidla mesačný monitoring, na základe ktorého dokážeme zavčas identifikovať nielen konfliktné označenie, ale tiež prihlášky, ktoré môžu byť podobné starším ochranným známkam. O týchto prihláškach v pravidelných intervaloch informujeme klientov a následne typicky zahajujeme námietkové konanie alebo iniciujeme rokovania s prihlasovateľom za účelom stiahnutia prihlášky konfliktného označenia,“ popisuje jedno z riešení Ivan Rámeš, partner advokátskej kancelárie Havel& Partners zodpovedný za právnu prax týkajúcu sa práva duševného vlastníctva.


Cesta k náprave / V momente, kedy dôjde k zapísaniu konfliktného označení ako ochrannej známky, nie je všetko stratené. Majiteľ starších zhodných známok s tým ešte môže niečo urobiť. Ide však o časovo aj finančne náročný proces.