Karel Svoboda (TOI TOI): Slušnosť sa v podnikaní oplatí
Aké boli Vaše podnikateľské začiatky? Bola firma TOI TOI Vaším prvým podnikateľským projektom?
Áno, určite. Vyštudoval som Vysokú školu ekonomickú, pedagogický smer- Vrátil som sa teda, ako s obľubou hovorím, na miesto činu a išiel som učiť na Obchodnú akadémiu v Slanom . Navštevoval som ju ako študent strednej školy. Učil som tam tri roky. Nebavilo ma to. Bolo to v období, kedy sa všetko menilo. Prišiel som tam v roku 1990, takže išlo o obdobie, kedy sa menili osnovy a v podstate nikto nevedel ako a podľa čoho učiť. Pre mňa to bolo veľmi frustrujúce, nemal som žiadnu prax. Cítil som, že tým deťom nemám čo dať.
A ako sa stane z profesora Obchodnej akadémie podnikateľ?
Dalo by sa povedať, že stačia jedny letné prázdniny. Vždy som ako učiteľ počas dvojmesačných prázdnin chodil do Nemecka na brigádu, kde som si zlepšoval nemčinu. Vďaka nej som sa potom dostal k spoločnosti TOI TOI, keď som v Slanom stretol kamaráta, ktorý ma dal dohromady s človekom, ktorý pracoval v TOI TOI v Nemecku. Počas letných prázdnin v roku 1991 som sa s ním teda skontaktoval a nasledujúce dva roky sme sa vzájomne „dohadovali“. Pozitívnym výsledkom bolo založenie spoločnosti TOI TOI, sanitárne systémy v Českej republike.
Nebolo teda pre vás ťažké rozhodnutie opustiť školu a vrhnúť sa do podnikania?
Nie, nebolo. Učil som tri roky a, ako som už povedal, necítil som, že študentom mám čo dať. Zato som v hĺbke duše vedel, že chcem podnikať. Zrejme vo mne bol podnikateľský duch. Nevadilo mi ani, že sa vrhám do niečoho u nás vtedy úplne nového. Chemické toalety a ich prenájom, to u nás nikto nepoznal. Ten, kto z toho bol trochu sklamaný, bol môj otec. Učil na Obchodnej akadémii v Slanom celý život a očakávalo sa, že budem pokračovať v jeho šľapajach. Ďalším prekvapením pre neho bol moment, kedy som za ním prišiel s tým, že na rozbeh firmy by som potreboval požičať. Firmu som vtedy rozbehol aj vďaka jemu a jeho pochopeniu pre moje podnikateľské nadšenie, ktoré som rovnako zdedil po ňom.
Aké boli začiatky spoločnosti TOI TOI?
Začalo to tým, že sme sem v roku 1992 priviezli z Nemecka tri chemické toalety na skúšku, aby sme získali všetky atesty, aby sme zistili, či všetko vyhovuje hygienickým normám. Ja som vtedy po nociach sedel doma, vymýšľal ponuky a posielal ich stavebným firmám. Zo začiatku to bolo veľmi ťažké, išlo o absolútnu novinku. Veľa prvých klientov zo stavebných firiem, ktoré som na úplnom začiatku oslovoval s tým, že som im ponúkal prenájom chemických toaliet, si ťukali na čelo a mysleli si o mne, že som sa zbláznil.
Kedy sa to zlomilo?
Na to si pamätám veľmi presne. Bolo to v momente, kedy si u nás firma Čermák a Hrachovec objednali tri toalety. Vtedy sme ich s otcom dali na vozík, ten zapriahli za auto a škodovkou sme ich rozviezli na tri stavby. Bolo to pre nás fajn, zároveň to znamenalo problém. Zákazníkom k prenajatým „kadibúdkam“ zaisťujeme aj servis a na začiatku nám chýbalo servisné vozidlo. Keď nám za mesiac volali, museli sme problém vyriešiť.
Celý rozhovor nájdete v magazíne Vlastní firma FRANCHISING 02/2015.
Prečítaj články
Lukáš Hejlík je českej verejnosti známy predovšetkým ako herec. V poslednej dobe ho však čím ďalej viac zamestnávajú jeho podnikateľské projekty spojené s divadlom i gastronómiou.
Financie sú veľmi perspektívny odbor. Rieši je každý, preto sa v nich ukrýva veľký potenciál a možnosť stať sa veľmi úspešným, hovorí generálny riaditeľ a spolumajiteľ spoločnosti Partners, investor a v neposlednom rade majiteľ siete My Food Market Petr Borkovec.
Podnikanie v Českej republike je relatívne bezpečné, ale pomalé. To si mysli lekár, podnikateľ a televízny moderátor Roman Šmucler.
Podnikateľské začiatky nie sú vždy ružové. Svoje o tom vie aj Martin Wallner a Tomáš Huber, zakladatelia a majitelia spoločnosti Mixit.
Túžba skúsiť niečo nové priviedla charizmatického herca Tomáša Hanáka k podnikaniu. V stredočeskom Nižbore si otvoril vlastnú krčmičku a má s ňou veľké plány.
Najčítanejšie
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Franšízová sieť finančných služieb Simplea má za prvý polrok veľmi priaznivé ekonomické výsledky. V krajských mestách chce posilniť o nových franšízantov.
TAB Board rozširuje svoje portfólio služieb programom pre strategickú transformáciu firmy. Čo teraz franšízanti môžu firmám ponúkať?
Stárnutie populácie zvyšuje dopyt po službách starostlivosti o seniorov. Franšízové príležitosti vznikajú aj v tomto odbore. Na trhu zatiaľ chýbajú.
Franchising umožňuje rýchly a intenzívny rozvoj siete odbytu produktov a služieb.