Karel Janeček: Úspech si vyžaduje odvahu
Podnikateľ, sponzor, bojovník proti korupcii. Ktoré z týchto označení Vás momentálne najviac vystihuje?
Musím povedať, že v podstate dnes ani jedno z nich. Je pravda, že som veľkú časť života a energie venoval firme RSJ, ale teraz už je to úplné minimum, robím pre ňu konzultácie, takže označenie podnikateľ sa vzťahuje na minulosť. Sponzor, pravda touto činnosťou sa zaoberám veľmi, ale to, čo robím nepovažujem za činnosť sponzora. A bojovník proti korupcii... aj tomuto sa venujem, ale opäť iba okrajovo. Bojom proti korupcii sa teraz zaoberajú najmä odborníci Nadačného fondu proti korupcii. Som síce predsedom správnej rady, ale tým skutočným „bojom“ trávim čas minimálne.
Je teda nejaké nové označení, ktoré momentálne charakterizuje Vašu činnosť?
Najdôležitejší je a najviac ma zamestnáva projekt zmeny volebného systému, ktorého cieľom je zlepšenie demokracie nielen u nás. Ako však charakterizovať moju činnosť jedným slovom... Môže to znieť trochu sebaisto, ale považujem sa za človeka, ktorý má vízie, ktorý je vizionár. Ale určite sa dá nájsť aj iné označenie.
Do akej miery ovplyvňovali či ovplyvňujú Vaše záľuby Vaše podnikanie?
Musím povedať, že veľmi. Všetko, čo som celý život robil, bolo súčasne do vysokej miery aj mojou záľubou. Samozrejme, s úspechom je spojená aj istá miera odriekania, veľa práce. Dvakrát sme takmer ako firma skrachovali. To je dôkaz faktu, že človek musí istú mieru rizika podstúpiť a mať na to nervy. Biznis pre mňa bol z veľkej časti zábava a podarilo sa mi naplniť víziu, stať sa jedným z najväčších obchodníkov na svetových obchodných burzách.
Ste spolumajiteľom Centra súčasného umenia DOX v Prahe. Je to záľuba alebo biznis?
Určite to nie je biznis. Je to záľuba. K spolumajiteľstvu DOXu som sa dostal nielen vďaka tomu, že rád podporujem umenie, ale tiež kvôli problémom s vtedajším akcionárom Centra. Bolo potrebné nájsť nového akcionára a táto ponuka sa ku mne dostala. Veľmi rád som ju prijal.
Prednášate na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej Univerzity. Stretávate sa so študentmi. Majú chuť podnikať? Vidíte u nich tieto ambície?
Ja myslím, že áno. Keď prednášam o spoločných témach na univerzite, študenti sa pýtajú najmä na to. Určite majú chuť podnikať. Nemôžem však povedať, či je ich chuť podnikať väčšia dnes alebo napríklad pred 15 rokmi. Je teda veľa študentov, ktorých to zaujíma, sú ambiciózni, chcú v živote niečo dokázať a to je dôležité.
Celý rozhovor nájdete v magazíne Vlastní firma FRANCHISING 02/2014.
Prečítaj články
Lukáš Hejlík je českej verejnosti známy predovšetkým ako herec. V poslednej dobe ho však čím ďalej viac zamestnávajú jeho podnikateľské projekty spojené s divadlom i gastronómiou.
Financie sú veľmi perspektívny odbor. Rieši je každý, preto sa v nich ukrýva veľký potenciál a možnosť stať sa veľmi úspešným, hovorí generálny riaditeľ a spolumajiteľ spoločnosti Partners, investor a v neposlednom rade majiteľ siete My Food Market Petr Borkovec.
Podnikanie v Českej republike je relatívne bezpečné, ale pomalé. To si mysli lekár, podnikateľ a televízny moderátor Roman Šmucler.
Podnikateľské začiatky nie sú vždy ružové. Svoje o tom vie aj Martin Wallner a Tomáš Huber, zakladatelia a majitelia spoločnosti Mixit.
Biznis sa má robiť seriózne, poctivo a aspoň s trochou nadhľadu. Nepríjemné podnikateľské prostredie nikomu neprospieva, myslí si Karel Svoboda, majiteľ spoločnosti TOI TOI, sanitárne systémy.
Najčítanejšie
Každý deň ľudia pozrú na YouTube viac ako miliardu videí. Prečo to nevyužiť pre vlastný zisk?
Ak sa Vám pri vyslovení slova franchising vôbec niečo vybavuje, je to skvelé!
Stárnutie európskej populácie zvyšuje dopyt po službách starostlivosti o seniorov. Franšízové príležitosti vznikajú aj v tomto odbore. Na trhu zatiaľ chýbajú.
Zoltán Vida je vyštudovaný telocvikár. Nikdy sa však tejto profesii nevenoval, stal sa z neho podnikateľ. Dnes prevádzkuje 3 reštaurácie McDonald´s.
Mail Boxes Etc. sa zameriava na baliace, doručovacie, tlačiarenske a ďalšie služby pre menších a stredných podnikateľov. Franšízové plány na Slovensku priblížila Maria Ilicheva.