Kedy je pravý čas na franšízu?

Istoty neexistujú
Istoty neexistujú / Pri tvorbe franšízového systému budete musieť prijať riziká, požiadať o pomoc odborníkov a pripraviť sa na náročný beh na dlhú trať. Odmena v prípade úspechu je však veľká.
Pondelok
20.05.2024
Aj do ziskového podnikania treba investovať. Do celonárodnej značky môže firma dorásť vďaka franšízovej sieti. Kedy začať s jej budovaním?
 

Má vaša firma silné predaje na miestnej úrovni, a snaží sa o rast na národnú či medzinárodnú úroveň? Ideálnym spôsobom strategickej expanzie môže byť franchising. Ak sa majiteľ obchodnej značky rozhodne investovať do vlastnej franšízovej siete, okrem iného môže "utecť” miestnej konkurencii, ktorá nebude mať šancu udržať tempo s rýchlo rastúcou spoločnosťou. Úspešná expanzia cez franchising prináša nedoceniteľné výhody na trhu, a tiež nárast ziskov, ktorého by napríklad jeden jediný obchod nebol nikdy schopný. Obrovským prínosom je aj rast povedomia o značke naprieč celou krajinou.

Treba sa však na rolu franšízora pripraviť, pretože ani vo franšízingu samozrejme neuspeje každý. Snáď najdôležitejším predpokladom úspechu je správne načasovanie. Ako spoznať, že je firma zrelá na budovanie franšízovej siete? Skúste si položiť nasledujúcich 5 otázok.

1. Viete jasne a zrozumiteľne formulovať obsah a cieľ vašej značky?

Skôr ako sa rozhodnete predávať koncesiu a vlastné know-how, musíte najprv sami jasne a zrozumiteľne formulovať svoje plány, ciele, a celú svoju obchodnú koncepciu. Musíte presne vedieť, ako značka pôsobí na zákazníkov, aké sú výhody a nevýhody, čo prináša vašim klientom, aký je jej potenciál. Franšízing spočíva v systematickej práci, vaši franšízanti budú najlepšie pracovať v dobre organizovanej prevádzke, nutná je tiež komunikácia medzi nimi aj ich verejná prezentácia.

Franšízori musia bezpodmienečne pred začiatkom budovania siete vedieť jasne a stručne opísať každý aspekt svojej podnikateľskej činnosti a fungovania celej spoločnosti od investorov po potenciálnych franšízantov.

2. Je možné zopakovať a znásobiť vo franšízách doterajší firemný úspech?

Pre niektorých podnikateľov býva ťažké prijať fakt, že na ich osobnosti stojí celý úspech ich podnikania. Než sa však rozhodnete expandovať cez franchising, túto otázku si určite budete musieť zodpovedať. Skúste si vyhodnotiť, koľko pridanej hodnoty ako majiteľ či zakladateľ značky do podnikania sami prinášate. Bude treba vytvoriť koncept, ktorý franšízam aj bez kontaktu s vami či centrálou zaručí hladkú prevádzku a dostatočné tržby či príjmy. Ak máte naopak stále pocit či istotu, že bez vašej prítomnosti a pomoci by firma vôbec nefungovala, rozhodne s budovaním franšízovej siete počkajte na vhodnejší čas.

3. Ste ochotní požiadať o pomoc odborníkov? 

Ak sa napríklad z predavačky stane úspešná majiteľka obchodu, ešte to nemusí znamenať, že má manažérske schopnosti. Vytvoriť súdržnú obchodnú značku a predajnú sieť znamená udržiavať chod jednotlivých franšíz cez jednotný obchodný systém – a to v žiadnom prípade nemôže zvládnuť jeden človek. Na obchod a predaj franšízových licencií by v každom prípade mal dohliadať právnik. Ten by vám mal pomôcť aj pri zostavovaní zmluvných podmienok pre franšízantov. Ideálna je spolupráca s ďalšími odborníkmi predovšetkým v oblastiach public relations, reklamy, grafického dizajnu, zariadenia a podpory, absolvovať možno špeciálne školenia a semináre.

Uvedomte si, že tvorenie franšízovej siete nemá takmer nič spoločné s odborom podnikania, ktorému sa venujete. Tu je irelevantné, že viete upiecť fenomenálnu tortu, uvariť najlepšiu kávu v meste, či nájsť najvýhodnejšiu hypotéku na trhu. Nepreceňujte sa, s franchisingom má skúsenosť len máloktorý z podnikateľov, a nebojte sa obrátiť na poradenskú firmu. Tá vám môže zabezpečiť všetky potrebné služby komplexne, navyše s ohľadom na skúsenosti. Nielenže tým znížite riziko strát, ale ušetríte si tak aj veľa času a zbytočných chýb.

4. Ake sú reálne náklady na franšízing?

Potrebovať budete 2 úplne základné veci: dostatočný kapitál, a odvahu riskovať jeho stratu. Potrebné financie na franchising je možné zaistiť aj cez investora, s najväčšou pravdepodobnosťou sa ale budete musieť na finančnej stránke obchodov podieľať. Rozvoj značky, budovanie siete, akvizícia franšízantov, centrálny marketing, školenia, podpora franšízantov, daňová správa a iné. To všetko znamená náklady navyše.

Podnikatelia často kvôli vidine veľkých ziskov prehliadajú samotné náklady na tvorbu franšízovej siete, a s nimi spojené potenciálne straty. Franšízy nemožno začať plánovať a budovať bez pomerne značných investícií, a ak sa expanzia nepodarí, všetka práca aj financie môžu prísť navnivoč. Je dobré počítať vopred aj s tým najhorším variantom - aby prípadný neúspech nepotopil celú spoločnosť.

5. Sú vaše vízie realistické a zrealizovateľné?

Veľké sny sú vždy základom veľkých príbehov o veľkých podnikateľoch. Niekedy sa ale môžu stať aj príčinou finančného krachu. Aby sa mohol podnikateľ stať úspešným franšízorom, musí byť bezpochyby vizionárom, ktorý verí svojim výrobkom či službám. Je však nutné zároveň preskúmať, či je vôbec možné vízie uviesť v realitu. Franšízing je predovšetkým záväzkom na niekedy aj veľmi dlhé časové obdobie. Predchádzajú mu často aj dlhoročné prípravy, a v období realizácie môže podnikateľ zaplatiť za svoje ambície aj "nadčasmi”, aj hroziacim prepracovaním.

Môže sa pritom stať, že na konci bude ľutovať, že sa neuspokojil s miestnym úspechom a jednou úspešnou predajňou. Nie každý sa môže stať veľkým lídrom a stať na čele medzinárodnej franšízovej siete. "Práve v pripravenosti zahraničných a slovenských franšízorov býva ešte stále rozdiel. Ako sa ale trh franchisingu začína rozvíjať a konsolidovať aj u nás, porastie aj kvalita a profesionalita zakladateľov franšízových sietí," dopĺňa business development manager poradenskej spoločnosti PROFIT system franchise services Lenka Nováková. Slovenských zakladateľov franšízových sietí je teraz na trhu okolo 65 %, oproti zahraničným vyspelým franšízovým trhom je tak stále kam rásť.

Pokiaľ vás ani značné riziká od franšízingu neodradia, dajte si rozhodne záležať na správnom načasovaní. Našich 5 otázok by vám malo pomôcť si ujasniť vlastný postoj a skutočné existujúce možnosti.


Populárne na fóre

( ˇ෴ˇhttps://ukroyalkittens.com/( ˇ෴ˇ

At https://ukroyalkittens.com/ we offer a variety of purebred kittens of import qualities from our team of licensed home breeders. Our kittens are the epitome of royalty,...

1 komentár(e)
posledný 20.06.2024
WhatsApp +14137589837 Buy Fake USD dollar bills, Buy Fake Canadian dollar (CAD) $75

WhatsApp +14137589837 Buy Fake Passport, Buy Residence Permit card, buy fake driver's license, Buy Fake Money $650. Buy Real Forged Passport WhatsApp +1(413)758-9837 Buy...

1 komentár(e)
posledný 20.06.2024
WhatsApp +14137589837 Buy Fake Passport, Buy Residence Permit card, buy fake driver's license, Buy Fake Money $650

Buy Real Forged Passport WhatsApp +1(413)758-9837 Buy Online Drivers License. Buy Fake US Dollars, CAD, EURO etc. Buy USA Work Visa, Canadian Permit and EU Schengen...

1 komentár(e)
posledný 20.06.2024
WhatsApp +14137589837 购买假护照,订购居留许可卡,购买在线驾驶执照。$150

购买真假护照 WhatsApp +1(413)758-9837 购买假驾驶执照,购买假钱. 购买真假护照 购买假注册驾驶执照 | 购买假人民币、人民币...

1 komentár(e)
posledný 20.06.2024
( ˇ෴ˇ )Whatsapp: +12108028327. BUY CLONED CARD FOR SALE ONLINE. (◔ヘ◔)Telegram: poka_lauren2.

Whatsapp: +12108028327. BUY CLONED CARD FOR SALE ONLINE. Telegram: poka_lauren2. How does it work? We use credit card filters to obtain magnetic stripe information of a...

1 komentár(e)
posledný 19.06.2024
Kaufen Ritalin, Adderall, Ecstasy, Speed ​​Paste, Amphetamin, Fentanyl, JWH, Dexedrin und mehr online

Introducing JustMedusa - Your Pathway to Premium Health Solutions! Are you ready to make a bold statement with our health products and supplements? Look no further than...

2 komentár(e)
posledný 17.06.2024
Koop Mephedrone 4 MMC (Whatsapp: +4915 21 6448133)

Introducing JustMedusa - Your Pathway to Premium Health Solutions! Are you ready to make a bold statement with our health products and supplements? Look no further than...

2 komentár(e)
posledný 17.06.2024
Franchisové poradenstvo

KONSULTASI WA : 087~776~558~899 Cara Menggugurkan Kandungan usia 1 sampai 8 bulan - harga obat Cytotec 2024 , obat aborsi, obat penggugur kandungan no 1, cara aborsi...

1 komentár(e)
posledný 16.06.2024