21.12.2017

Prvý McDonald’s navždy zmizne

Replika prvej franšízy McDonald’s v Des Plaines slúžila 32 rokov ako múzeum s pôvodným vývesným štítkom i kuchynským zariadením.

Des Plaines leží v štáte Illinois na predmestí Chicaga, a doteraz bolo domovom oficiálne prvej franšízovej pobočky globálnej siete fastfoodov McDonald’s. Napriek tomu to bola v skutočnosti až 9. reštaurácia McDonald’s, reštaurácia v Des Plaines bola v apríli 1955 prvou, ktorú otvoril budúci generálny riaditeľ a zakladateľ siete Ray Kroc, ktorého vedenie firmy dodnes považuje za svojho "otca", a autora úspešného obchodného modelu. Pôvodná Krocová vzorová reštaurácia bola síce zatvorená už v roku 1984, McDonald’s sa teda rozhodol zachovať pôvodné zariadenie, a neďaleko vyrástla presná replika, ktorá od tej doby slúžila ako oficiálne múzeum.

Už pred 10 rokmi spoločnosť múzeum uzatvorila pred verejnosťou, návštevníci smeli od tej doby pozerať do vnútra väčšinou iba z vonku. Momentálne vedenie McDonald’s požiadalo mesto, aby múzeum zdemolovalo.

Prvá Krocová pobočka zachovávala pôvodné návrhy bratov McDonaldových ohľadom dizajnu - nechýbali zlaté oblúky ani typické farby červená a biela. Väčšími úpravami prešiel interiér prvéj franšízy a kuchynské priestory. Najväčším lákadlom bol pôvodný vývesný štítok s kresleným maskotom Speedom, ktorý mal predstavovať inovatívny Speedee Service System. Spočíval hlavne v novej výrobnej lincke, ktorú spoločnosť začala používať už v roku 1948, teda pred príchodom Kroca. Viac ako 60 rokov starý štít hlása milión predaných hamburgerov a cenu 15 centov za kus. Funkčné zostali i neony, a vedenie McDonald’s preto historickú reklamu zrejme umiestni inde.

Figuríny v uniformách i pôvodná dlažba

Tiež zástupcovia mesta momentálne podľa novín Chicago Tribune zvažujú, že na mieste zachovajú pamätný kameň či nápis, ktorý by prvú franšízu McDonald’s pripomínal i po demolácii budovy. Diskusia okolo budúcnosti múzea sa viedla už od roku 2013, kedy budovu poškodily rozsiahle povodne. Pred 10 rokmi bolo pre verejnosť čiastočne uzatvorené, a prehliadky interiéru prebiehali iba v letných mesiacoch a po dohode s tamojším vedením. V suteréne bola umiestená napríklad zbierka historických reklám, fotografií a videí o histórii McDonald’s.

Návštevníci tiež mohli vidieť pôvodnú červenobielu dlažbu, či kuchynské zariadenie vrátane strojov na výrobu mliečnych koktejlov a pôvodných grilov na hamburgery. Miesto ľudí pri strojoch postávali figuríny oblečené do dobových uniforiem. Ako píšu niektoré americké médiá, zo sveta zmizne jedno z posvätných miest, ktoré sa stalo symbolom úspešného podnikania a konzistencie obchodnej značky. "Des Plaines bude mať vždy zvláštne miesto v histórii našej spoločnosti," uviedol McDonald’s v prehlásení s tým, že k uzatvoreniu a darovaniu pozemku mestu prikročilo vedenie vzhľadom na náročnú starostlivosť o múzeum v kombinácii s poklesom záujmu verejnosti potom, čo bol obmedzený prístup do vnútra budovy.

Zdieľaj článok

Komentáre na fórum

0
Prvý McDonald’s navždy zmizne

K tomuto článku nie je zatiaľ komentár. Váš bude prvý.

Fórum 8 téma, 8 komentáre

chcete viac?

newsletter Franchising.sk

If you see this, leave this form field blank