Podnikanie (nie iba) pre ženy

Podnikanie ze zahraničia / O vstup na tuzemský trh má záujem veľa franšízových konceptov zo zahraničia, ktoré pochádzajú z Európy, aj mimo nej. Pre zájemcov o podnikanie sa otvára šanca byť priekopníkom a priviesť sem produkty či služby, ktoré tu chýbajú alebo nimi trh nie je dostatočne pokrytý.
Pondelok
29.03.2021
Na Slovensku každoročne stúpa počet žien, ktoré sa pustia do vlastného podnikania. Príležitosť rozvíjať podnikanie im dávajú aj franšízy, ktoré ešte len na náš trh mieria.
 

Podnikateľky v súčasnosti pôsobia v najrôznejších odboroch, vidíme to z príbehov úspešných žien, ktorým sa darí v strojárenstve, logistike, financiách, kozmetickom priemysle či cestovnom ruchu. Potvrdzujú fakt, že už zďaleka neplatí prežité rozdelenie na „mužské“ a „ženské“ odbory. Stále však existujú oblasti, v ktorých sa dá predpokladať, že ženský element pomáha v dosiahnutí úspechu. Môžu nimi byť napríklad vzdelávanie či kozmetické služby. A práve z týchto segmentov trhu pochádza veľa franšízových konceptov, ktoré aktuálne hľadajú svojich prvých franšízových partnerov a zastúpenie na Slovensku. Ktoré to sú?

Edukido

Tento pôvodom poľský vzdelávací franšízový koncept sa zameriava na organizáciu a vedenie kurzov pre deti vo veku od 3 do 12 rokov s využitím populárnej stavebnice LEGO. Môžu prebiehať napríklad v škôlkach a školách, prípadne aj na akciách ako sú oslavy narodenín, práve tak svoje podnikanie rozvíjajú franšízanti na domácom trhu. Učebné osnovy, ktoré sú do lekcií implementované, vždy vychádzajú zo školských osnov platných na danom trhu. Kurzy Edukido je možné chápať ako rozšírenie školského vzdelávania.

Franšízant Edukido môže pôsobiť v mestách s minimálne 20 tisícmi obyvateľov. Prax ukazuje, že kurzy fungujú tiež v oblastiach mimo väčších miest. Najväčšie územie, na ktorom môže franšízant pôsobiť, by malo mať podľa vedenia konceptu až 140 tisíc obyvateľov. Na tuzemskom trhu vedenie značky Edukido hľadá kandidáta na master-franšízanta ale aj uchadzačov o jednotlivé licencie. Vstupný poplatok pre master-franšízanta, ktorý mu zaručí exkluzivitu pre celú Slovenskú republiku, činí 25 tisíc eur. Ďalších 3 350 eur zaplatí za marketingové materiály a učebné LEGO sady. Záujemca o individuálnu licenciu zaplatí menej. Vstupný franšízový poplatok, ktorého výška závisí na veľkosti územia, v ktorom sa rozhodol podnikať, začína na 850 eurách za lokalitu s cca 20 tisícmi obyvateľov, za licenciu na pôsobenie v oblasti so 120 tisícmi obyvateľov franšízant zaplatí 5 000 eur. Zakúpenie sád stavebnice LEGO franšízanta budú stáť  3 000 eur. Ďalším výdajom je poplatok za marketingové materiály vo výške 350 eur.

Maple Bear Canadian Schools

Potenciál úspešného rozvoja na Slovensku vidí aj najväčšia kanadská franšízová sieť škôl Maple Bear. V súčasnosti pôsobí v 24 krajinách sveta a má ambíciu naďalej ich počet zvyšovať. Celkovo 530 škôl a škôlok ponúka dvojjazyčný kanadský systém vzdelávania pre viac ako 41 tisíc detí vo veku od 6 mesiacov do 18 rokov. Počas koronavírusovej kríze zaznamenala sieť Maple Bear zvýšený záujem o partnerstvo v krajinách strednej a východnej Európy. Po svojom úspešnom vstupe do Bulharska, Rumunska, Albánska a Chorvátska, plánuje ďalšiu expanziu na Slovensko, Česko, do Poľska, na Ukrajinu a do ďalších krajín počas roka 2021.

Náklady spojené s nákupom licencie sú 45 tisíc eur. Výška celej investície do otvorenia školy či škôlky Maple Bear závisí na budove, krajine a rozsahu projektu. Franšízor ponúka svojim lokálnym partnerom priebežnú akademickú podporu veľkého tímu kanadských školiteľov a Virtuálneho kanadského akademického riaditeľa. Zároveň poskytuje lokálne tímy, ktoré pomáhajú s operatívou, marketingom a ekonomickým plánovaním.

Smilepoint

Na franšízantov z radov majiteľov kozmetických salónov, nechtových štúdií, wellness či fitness centier, hotelov alebo aj zubných ambulancií cieli pôvodom maďarský koncept Smilepoint zameriavajúci sa na poskytovanie služieb spojených s neinvazívnym bielením zubov. Všetci môžu svoje podnikanie rozšíriť vďaka franšízovej licencii a obohatiť ponuku svojich služieb. Stačí im na to oddelený priestor s veľkosťou minimálne 4 m2.

Náklady spojené s pristúpením k tomuto konceptu činia zhruba 4 tisíc eur. Po zaplatení tohto franšízového poplatku získa franšízant celý systém na bielenie zubov, a to vrátane designového kresla v tvare vajca, LED lampy, ochranných okuliarov, porovnávacích vzorkovníkov farby zubov, loga na stenu, školenia, 100 ks bieliacich sád. Platí to pre záujemcov o individuálnu franšízovú licenciu. Cena master-licence je v prípade Slovenskej republiky riešená individuálne.

Depil Concept a Body Concept

Z Portugalska na slovenský trh miera hneď dve značky z odboru starostlivosti o krásu a telo a obe tu hľadajú master-franšízových partnerov, ktorí by sa postarali o vybudovanie a rozvoj ich sietí. Body Concept hľadá záujemcov o licencie u  podnikateľov so skúsenosťami s riadením společnosti, prípadne s franšízovým podnikaním či pôsobením v oblasti súvisiacom s estetikou a krásou. Jej cena sa pohybuje od 50 tisíc eur a to v závislosti na veľkosti územia, pre ktoré je udelená. Investícia do otvorenia kliniky Express činí 41 100 eur, v prípade kliniky Standard je to 73 700 eur. Mesačné poplatky, ktoré na master-franšízanta čakajú, sú 700 eur za prvú kliniku a 100 eur za každú ďalšiu.

V prípade Depil Conceptu začína cena licencie na 50 tisícoch eur. Náklady spojené s otvorením jedného salónu sa pohybujú od 26 do 34 tisíc eur. Konečná výška investície sa odvíja hlavne od toho, ako veľké budú nutné zásahy do priestoru budúceho salónu. Je ideálne ho otvoriť v centre mesta na frekventovanom a dostupnom mieste. Dôležité je, aby sa franšízant pri zariaďovaní svojho podnikania riadil pokynmi poskytovateľa licencie, a to hlavne čo sa týka veľkosti priestoru, jeho zariadenia a dodržiavania projektu, ktorý mu franšízor poskytne. Priestor musí byť príjemný nielen pre zamestnancov, ale hlavne pre klientov.

Príležitostí pre nájdenie vhodného franšízového podnikania je na slovenkom trhu mnoho.  Záleží iba na budúcom podnikateľovi či podnikateľke, či sa rozhodne pripojiť sa do už existujúcej siete, alebo bude svoje financie a sily investovať do vybudovania úplne novej siete prostredníctvom master-franšízovej licence. Faktom je, že ak sa rozhodne pre druhý spôsob, čaká na neho síce vyššia počiatočná investícia a zodpovednosť, v budúcnosti sa však bude môcť radovať aj z vyšších príjmov.


Prvý na trhu / Začiatky sú pre master-franšízy rovnaké ako pre individuálne licencie. Partner najskôr otvorí svoju pobočku a následne sa venuje budovaniu siete prostredníctvom franšízantov.

Populárne na fóre

Koľko a prečo toľko?

Dobrý deň, som dnes veľmi nadšený. Videl som komentáre ľudí, ktorí už dostali pôžičku od LAPO M-F, a tak som sa rozhodol podať žiadosť na základe populárnych...

27 komentár(e)
posledný 11.04.2021
Koľko a prečo toľko?

Dobrý deň, som dnes veľmi nadšený. Videl som komentáre ľudí, ktorí už dostali pôžičku od LAPO M-F, a tak som sa rozhodol podať žiadosť na základe populárnych...

27 komentár(e)
posledný 11.04.2021
Reklama u nás

Ahoj, Získať legitímnu pôžičku bolo pre zákazníka vždy veľkým problémom. Otázka bezpečného úveru je pre zákazníkov čoraz väčšou obavou, rovnako ako...

1 komentár(e)
posledný 26.03.2021
Koľko a prečo toľko?

šade na Slovensku !! Máte ťažkosti s riešením svojich problémov? Potrebujete financovanie? Museli ste si požičať akýkoľvek úver, ktorý neprešiel? Odmietajú vám...

27 komentár(e)
posledný 25.03.2021
Koľko a prečo toľko?

Chcem oceniť pôžičky pána Petersona pre mňa pôžičku vo výške 40 000 EUR. Ak potrebujete urgentnú pôžičku, vyhnite sa podvodom od falošných veriteľov a...

27 komentár(e)
posledný 17.03.2021
Koľko a prečo toľko?

Ahoj Už nepochybujete o tom, že potrebujete financovanie pre svoj domov, pre svoje podnikanie, pre kúpu automobilu, pre kúpu motocykla, pre založenie vlastnej firmy, pre...

27 komentár(e)
posledný 30.01.2021
Koľko a prečo toľko?

Ahoj Už nepochybujete o tom, že potrebujete financovanie pre svoj domov, pre svoje podnikanie, pre kúpu automobilu, pre kúpu motocykla, pre založenie vlastnej firmy, pre...

27 komentár(e)
posledný 30.01.2021
Koľko a prečo toľko?

Ahoj Už nepochybujete o tom, že potrebujete financovanie pre svoj domov, pre svoje podnikanie, pre kúpu automobilu, pre kúpu motocykla, pre založenie vlastnej firmy, pre...

27 komentár(e)
posledný 30.01.2021