16.12.2013

Obchodné centrá rastú

V prvom polroku tohto roka bolo v štátoch strednej Európy do používania odovzdaných 190 tisíc metrov štvorcových nových plôch v nákupných centrách. Najviac ich bolo v Poľsku.

V tomto období na európskom trhu nákupných centier pribudlo celkom 1,8 milióna metrov štvorcových nových plôch. Vyplýva to z najnovšej správy European Shopping Centre Development poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield 540 tisíc metrov štvorcových celkovej prenajímateľnej plochy.

stairs shopping centre, people Foto Imagio

Najväčšími projektmi odovzdaných na používanie v druhom polroku 2013 sú poľské Galeria Bronowice v Krakove, Poznań City Center v Poznani a Galeria Katowicka v Katoviciach. V ČR bola otvorená Galerie Šantovka v Olomouci, v Maďarsku druhá fáza projektu Árkád Center a projekt CET v Budapešti.

Za celý rok 2013 by mala teda nová výstavba priniesť 730 tisíc metrov štvorcových. „Stredná Európa má stále potenciál pre novú výstavbu, nasýtenosť trhu je o dvadsať percent nižšia ako je európsky priemer. Developeri svoju pozornosť dnes zameriavajú na prirodzené medzery vo vybraných mestách a hlavne – na optimalizáciu centier. Trh v strednej Európe sa vyvíja prirodzene a zodpovedajúcim tempom sa približuje západným ukazovateľom“ povedal Jonathan Hallett výkonný riaditeľ pre stredoeurópsky región v spoločnosti C&W.

Pohľad do budúcnosti

Priemerná rozloha plôch v nákupných centrách 27 krajín EU činí 262 metrov štvorcových na 1000 obyvateľov, pričom priemer v strednej Európe dosahuje 209 metrov štvorcových na 1000 obyvateľov. Najnasýtenejším trhom v regióne strednej Európy s 225 metrami štvorcovými plochy nákupných centier na 1000 obyvateľov je Poľsko, ktoré vďaka tohtoročnej silnej výstavbe predbehlo Slovensko. Maďarsko s 136 m2 plochy nákupných centier na 1000 obyvateľov vykazuje vysokú mieru nenasýtenosti oproti tomu Česká republika dosahuje 210 m2 na 1000 obyvateľov.

Na rok 2014 je v celej Európe naplánovaných 171 nových projektov a 65 rozšírení existujúcich centier, pričom plocha pripravovaných projektov sa odhaduje na 6,2 miliónov metrov štvorcových. V strednej Európe developeri zverejnili na rok 2014 plány na otvorenie 30 nových centier. Spoločne s rozširovaním existujúcich objektov sa tak na rok 2014 pripravuje približne 760 tisíc metrov štvorcových nových plôch.

Zdieľaj článok

Komentáre na fórum

0

chcete viac?

newsletter Franchising.sk

If you see this, leave this form field blank