Investičný potenciál

Stredná Európa v 3. štvrťroku lákala veľmi rozmanitých investorov a podarilo sa ich posilniť pozitívnou náladou na trhoch a privábiť nových kupujúcich.
24.10.2013
Objem investícií v strednej Európe dosiahol 3,25 miliardy eur. V tohtoročnom treťom štvrťroku došlo k oživeniu.
 

Investičná aktivita na hlavných stredoeurópskych trhoch Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska v 3. štvrťroku výrazne akcelerovala so 630 milionu eur v prvom štvrťroku na 1,5 miliardy eur. Od začiatku roka bolo v regióne investovaných 3,25 miliardy eur, zatiaľ čo v predchádzajúcom roku to bolo za rovnaké obdobie len 1,91 miliardy. K rastu došlo i v počte transakcií a priemernej veľkosti transakcie. Zatiaľ čo za rovnaké obdobie v roku 2012 bolo zrealizovaných 49 transakcií, tohto roku ich prebehlo už 78. Vyplýva to z údajov spoločnosti Cushman & Wakefield.

„Investičné objemy sú približne 24 percent nad päťročným priemerom, čo jasne dokazuje pozitívnu náladu na trhu, najviac v Poľsku a poslednej dobe i v Českej republike. Prvé náznaky oživenia sú tiež poznať i na Slovensku a v Rumunsku. Lídrom je však Poľsko, ktoré sa vďaka svojej veľkosti a veľmi dobrej výkonnosti v posledných mesiacoch dostalo medzi desať najlepších európskych investičných cieľov,“ poznamenáva k miere aktivity v prvých deviatich mesiacoch roku 2013 partner spoločnosti Cushman & Wakefield James Chapman.

Slovensko sa drží

Investičná aktivita v Poľsku sa medzi 2. a 3. štvrťrokom zdvojnásobila z 454 miliónu eur na 943 miliónu eur. Česká republika zažíva rast, najmä vďaka nákupu komplexu The Park firmou Starwood – tento jediný obchod zvýšil objem investícií v tretím štvrťroku na 344 miliónu eur oproti 80 miliónu eur v 2. štvrťroku respektíve 245 miliónu eur v prvom štvrťroku. Slovensko v 3. štvrťroku prilákalo investorov, ktorí tu nechali asi 90 miliónu eur, čo je viac menej na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom štvrťroku.

Oproti predchádzajúcim piatim štvrťrokom investičnej aktivity v stredoeurópskom regióne dominoval retailový sektor, ktorý prilákal 52 % investícií v porovnaní s 38 % kancelárskeho a 8 % logistického sektora. Je to ale skôr dôsledok jednotlivých pomerne veľkých obchodov s retaliovými nehnuteľnosťami, ktoré prebehli v tomto štvrťroku, napr. Silesia City Center (412 miliónu eur) a Galeria Dominikanska (151,7 miliónu eur), ako obecného posunu preferencií investorov od kancelárií k retailu.

Rast aj do budúcna

Stredná Európa v 3. štvrťroku lákala veľmi rozmanitých investorov a podarilo sa ich posilniť pozitívnou náladou na trhoch a privábiť nových kupujúcich. Spolupráca spoločností Allianz a Gingko Tree priniesla regiónu nový zdroj kapitálu a podobne NEPI získala radu nákupných centier v Rumunsku a prenikla i na slovenský trh, kde kúpila Aupark v Žiline. Medzi ďalší aktívnych investorov v regióne patrili spoločnosti IVG, Hines, Tristan Capital, Azora nebo GLL.

„V posledných mesiacoch roka očakávame povzbudzujúcu úroveň aktivity; cenová hladina vo Varšave je atraktívna z celoeurópskeho hľadiska a na trhu je celá rada komplexov generujúcich kvalitný príjem, ktorý vzbudí záujem stavajúcich i v strednej Európe nových investorov,“ doplňuje Chapman výhľad na posledný štvrťrok.