12.06.2018

Ako si vybrať a neľutovať

Vo franšízingu je možné predvídať. Vyberte si ale vždy odbor a značku, ktoré sú blízke vášmu srdcu. Nezameriavajte sa iba na finančnú stránku, hovorí riaditeľ poradenskej spoločnosti PROFIT system Michal Wisniewski.

Pre podnikateľov, ktorí uvažujú o zahájení podnikania zakúpením franšízy, je základ vybrať si správnu franšízu, osvedčenú a úspešnú. Na čo by mal pri výbere ešte myslieť?
Pri rozhodovaní o kúpe franšízovej licencie, teda pri rozhodovaní o pridružení sa k niektorému z franšízových systémov, zvážte niekoľko hľadísk. Za prvé, vyberte si franšízu v odbore, ktorý sa vám osobne páči. Je veľmi dôležité, aby vaša voľba viedla k situácii, kedy dochádza k profesionálnej a osobnej spokojnosti, a to sa stane iba vtedy, keď si vyberiete pobočku, ktorá je "blízka vášmu srdcu".

Michal Wisniewski Foto PROFIT system

„Je to jednoduché - vyberte si najlepší franšízový koncept, ktorý trh ponúka,“ hovorí Michal Wisniewski, riaditeľ medzinárodnej poradenskej spoločnosti PROFIT System

Je podľa vás nutné mať nejaké skúsenosti v podnikaní?
Nie je to najdôležitejšie. Ak nemáte skúsenosti, nemusíte mať strach. Je oveľa dôležitejšie podnikať v odbore, ktorý je vám blízky, pretože vášeň, s ktorou povediete podnik, prinesie do firmy ďalšiu motiváciu a odhodlanie - čo je pre úspech dôležité. Každá práca, ktorá je potešením a nie iba záväzkom, je úspešnejšia, čo bolo už nespočetne veľa krát preukázané. Keď vstúpite do podnikania, ktoré vás osobne zaujíma, skôr oslovíte a budete správne motivovať tiež svojich zamestnancov.

Nezameriavajte sa iba na potrebné investície do franšízového systému - náklady sú často menej dôležité ako vedomie toho, že firma a práca v nej sa stáva ziskom. Presnejšie povedané, vo franšízingu je vďaka rozsiahlym skúsenostiam možné predpovedať, kedy bude franšíza zisková. Je dôležité preto ale poznať podmienky a finančnú situáciu podnikateľov, ktorí pracujú alebo prevádzkujú franšízu v rámci rovnakého alebo iného povolenia v rovnakom odvetví.

Ako pripravujete podnikateľov na vstup do franšízy, aké typy môžete dať na začiatok?
Je veľmi dôležité, aby ste rešpektovali a implementovali podnikateľský zámer – s rovnakým záujmom a dôkladnosťou, s ktorými ste od začiatku pristupovali k podnikaniu ako takému. Pozitívne myslenie nestačí na úspechu. Predtým, ako sa rozhodnete pristúpiť k niektorému z existujúcich franšízových systémov, informujte sa o podmienkach spolupráce a franšízovej sieti - zistite si, spoľahlivosť značky, a ako presné informácie ste obdržali.

Zvážte určite, či je vhodná situácia na trhu. Je možné, že pre produkt alebo službu, ktoré chcete ponúknuť, ešte neexistuje veľký dopyt, alebo že je vo vašom prípade nutná vhodná voľba miesta. Je nevyhnutné sa neustále učiť a investovať do seba. Súkromné podnikanie, dokonca aj v systému franšízy, vyžaduje veľa schností: riadenie, vyjednávanie, starostlivosť o zákazníkov, a ďalšie.

Zdieľaj článok

Komentáre na fórum

0

chcete viac?

newsletter Franchising.sk

If you see this, leave this form field blank