08.01.2018

Arby’s bude mať divoké krídla

Americký fastfoodový reťazec Arby’s spojil svoje sily so značkou Buffalo Wild Wings. Sieť športových barov kúpil za 3 miliardy dolárov.

Sieť amerických sendvičových barov Arby´s má v USA, Kanade, krajinách Stredného východu a Turecku 3 400 prevádzok. Čoskoro sa ale značne rozrastie potom, čo spoja svoje sily s ďalšou franšízovou značkou amerických fastfoodov a šport barov Buffalo Wild Wings s viac ako 1 200 pobočkami. Značku kúpila za tri miliardy amerických dolárov spoločnosť Roark Capital, ktorá vlastní Arby’s. Firmu, ktorú poškodil rast cien kuracieho mäsa, prevezme vedenie Roark Caiptal i s dlhmi, uviedol magazín Forbes. Buffalo Wild WIngs sa stane dcérskou spoločnosťou Arby’s a bude naďalej fungovať ako samostatná značka.

Arby´s obrazek provozovny Foto Arby´s

Už šesť a pol roka hlási Arby’s stabilné zisky, posledné 3 roky tržby a zisky v USA neustále rastú. Za posledných 5 rokov firma, špecializujúca sa na mäsové sendviče, narástla o štvrtinu. Franšízanti Arby’s svoju firmu vychvaľujú, 97 % z nich verí v dlhodobý rast značky.

Buffalo Wild Wings v súčasnosti pôsobí okrem Spojených štátov v Kanade, Mexiku, Spojených arabských emirátoch, na Filipínach, v Saudskej Arábii, Ománe a Indii. Špecializuje sa na kuracie krídelká so špeciálnymi 20 druhmi omáčok, v ponuke má tiež hamburgery či šaláty, v reštauráciách sú umiestené obrie obrazovky na sledovanie športových prenosov. Ako uniforma pre obsluhu slúži vo franšízových reštauráciách športový dres s číslom 82, ktorý znamená rok založenia franšízovej siete (1982).

Podmienkou je otvorenie 10 barov Arby´s za 5 rokov

Sieť Arby’s vznikla skôr, už v roku 1964. Zakladatelia Leroy a Forrest Raffeloví sa rozhodli pred viac ako 50 rokmi v Ohiu ponúknuť svojim hosťom niečo iné, ako klasické hamburgery. Prvú franšízu uviedli do prevádzky rok po založení firmy, a v ponuke postupne pribúdali nové pokrmy z najkvalitnejšieho mäsa. Špeciality Arby’s sa vyrábajú i v údiarniach priamo v reštauráciách. Prvú pobočku mimo USA otvorila spoločnosť v roku 1981 v Japonsku. Otvorenie reštaurácie v USA vyžaduje investíciu vo výške od 350 tisíc do 2,5 milióna dolárov, značka hľadá partnerov i v Európe.

Medzinárodní držitelia licencie by mali disponovať kapitálom, ktorý by im umožnil otvoriť najmenej 10 barov Arby´s v Česku v časovom období 5 rokov. Zmluva sa uzatvára na 20 rokov, vstupný poplatok je 10 tisíc dolárov za každú otvorenú reštauráciu. Potom platia zmluvní partneri Arby’s priebežný poplatok v hodnote 4,25 % z tržieb, partner je povinný použiť minimálne 3,75% z tržieb na marketing. V USA absolvujú dvojmesačné školenie, od centrály dostanú podporu i pri otváraní nových pobočiek v Česku.

Zdieľaj článok

Komentáre na fórum

0
Arby’s bude mať divoké krídla

K tomuto článku nie je zatiaľ komentár. Váš bude prvý.

Fórum 5 téma, 5 komentáre

chcete viac?

newsletter Franchising.sk

If you see this, leave this form field blank