Podnikatelia, ktorí chcú podnikať v projektoch súvisiacich s ľudským zdravím, potrebujú viazanú živnosť.
02.02.2015
Aj vo franšízingu existujú koncepty, kde musíte dokázať odbornú spôsobilosť. Najviac sa ich rozvíja v oblasti kozmetiky a zdravia.
 

Každý podnikateľ, ktorý sa rozhodne podnikať či už na vlastnú päsť, alebo pod franšízovou značkou, musí disponovať živnostenským listom. Pokiaľ ide o franšízu, existuje názor, že k nadobudnutiu franšízové licencie stačí držať voľnú živnosť. Málokto vie, že to nemusí byť pravda. Existujú aj franšízové systémy, ku ktorým potrebujete doložiť odbornú spôsobilosť.

Franšízy, ku ktorým potrebujete viazanú živnosť, sa nachádzajú hlavne medzi kozmetickými firmami či spoločnosťami zameriavajúcami sa na zdravie človeka. Veľa franšízových konceptov sa zaoberá nutričným poradenstvom ako Svet zdravia, Naturhouse či Systém asistovaného chudnutie. "Náš budúci franšízant musí byť vyštudovaní v odbore nutričného poradenstva," upozorňuje Lenka námestníci, konateľka firmy Systém astistovaného chudnutia.

Podnikatelia, ktorí však takéto vzdelanie nemajú, nemusia zúfať, ak sa usilujú o obstaranie franšízové licencie na podobné centrum. Ak potenciálny franšízant toto oprávnenie nemá, mal by zabezpečiť trvalý vzťah s osobou, ktorá týmto vzdelaním disponuje. Viazanú živnosť potom nie je problém získať.
Pokiaľ ide o zdravie, sú podmienky veľmi prísne. Na obstaranie kozmetického salónu nie je potrebné zaobstarať si viazanú živnosť (ak nie je súčasťou kaderníctvo), napriek tomu niektoré procedúry vyžadujú dohľad lekára. Jedná sa napríklad o lymfodrenáž.

"Pri tejto liečebnej metóde môžu vzniknúť komplikácie a kozmetické štúdia, ktorá ju vykonávajú, by mali mať záštitu lekára. Všimli sme si, že veľa centier bez profesionálneho dohľadu krachujú," dodáva Juraj Slovák z kozmetickej spoločnosti Medi Health and Beauty zastupujúci franšízový koncept Amaryllis.